Elektroniczne gadżety dla kobiet w ciąży – przegląd najciekawszych rozwiązań

laptop kobieta

Kobiety w ciąży już dawno przestały polegać na mądrościach swoich mam i teściowych i zwróciły się w stronę nowoczesnych technologii. Przyszłe mamy mogą przebierać w różnorodnej ofercie gadżetów, które pomogą im w spokojnym przeżyciu tych wyjątkowych 9 miesięcy, a dodatkowo – pomogą budować więź z dzieckiem.

Przyjrzyjmy się najciekawszym rozwiązaniom, z jakich mogą skorzystać kobiety w ciąży, by ułatwić sobie czas oczekiwania na maleństwo, a także samo rozwiązanie.

1. Detektor tętna płodu

Słuchanie bicia serca nienarodzonego dziecka to dla wielu przyszłych rodziców moment przełomowy, gdy ich potomek przestaje być abstrakcją. Korzystanie z przenośnego detektora tętna płodu pozwala ciężarnej lepiej kontrolować rozwój jej dziecka i momentalnie wyłapywać wszelkie nieprawidłowości. Dodatkowo – to ważny element budowania więzi. Detektor taki pozwala na samodzielne kontrole pomiędzy wyznaczonymi zazwyczaj co miesiąc wizytami u lekarza prowadzącego ciążę. Przyszła mama nie musi więc odliczać dni do kolejnej wizyty, by posłuchać bicia serca swojego dziecka.

Urządzenie – np. Angelsounds JPD -100S często jest wyposażone w możliwość podłączenia do komputera. Wszystko po to, by w łatwy sposób nagrać zapis audio i móc przekazać go bliskim. Do zestawu często dołączone są słuchawki, które zapewniają wysoką jakość dźwięku.

Koszt takiego urządzenia nie jest zaporowy – w zależności od modelu, możemy go nabyć za 120-350 zł.

2. Babykick – innowacyjny kalendarz ciążowy

Ten poręczny gadżet pozwala w interaktywny sposób śledzić rozwój dziecka. Co ciekawe, zapis ten przyda się nie tylko ciężarnej, ale i lekarzowi prowadzącemu ciążę – dostarczając dodatkowych informacji na temat rozwoju płodu.

Jego główną funkcją jest mierzenie ruchów dziecka – już od 24 tygodnia ciąży. Pozwala to na kontrolowanie stanu zdrowia płodu, a także na określenie wzorców ruchu dziecka. Jeśli nastąpi w nich nagła zmiana – przyszła mama będzie w stanie łatwo ją zauważyć.

Nie można pomijać też aspektu psychologicznego: przyszły tata może dzięki urządzeniu dobrze poznać dziecko i jego „zwyczaje”. Dzięki temu partner staje się dużo bardziej zaangażowany w oczekiwanie na potomka.

Babykick ma również zastosowanie na sam koniec ciąży: pozwala w łatwy sposób mierzyć skurcze, ustalając, czy nadchodzi już godzina zero i czas najwyższy udać się na porodówkę.

Koszt tego urządzenia to to 224 zł.

3. Słuchawki na brzuch

Korzyści ze słuchania muzyki klasycznej już w życiu płodowym są dość szeroko opisywane. Jak jednak sprawić, by rozwijający się w brzuchu potomek w łatwy sposób przyswajał dźwięki? Pamiętajmy, że są one dość wytłumione.
Tutaj z pomocą przychodzą specjalne słuchawki na brzuch, takie, jak Ritmo Pregnancy Sound System. Mają one postać swoistego pasa, który łatwo nałożyć na brzuch.
Największy plus urządzenia? Mama w tym samym czasie może na swoich słuchawkach słuchać…Metalliki – zwłaszcza jeśli nie przepada za muzyką klasyczną.

Słuchawki tego typu kosztują od kilkudziesięciu do około 150 dolarów.

4. Mata masująca

Nie ma co ukrywać, ciąża to duże obciążenie dla kręgosłupa. Nic nie przynosi takiej ulgi, zwłaszcza w trzecim trymestrze, jak masaż kręgosłupa. Idealnym rozwiązaniem staje się w takim momencie mata masująca, na przykład BEURER MG 155.

Urządzenie posiada adaptery samochodowe – można więc korzystać z niego także podczas jazdy autem, która w końcówce ciąży staje się dość dużym wyzwaniem.

Mata najczęściej posiada kilka różnych trybów i stref masażu, dzięki czemu można ją dostosować do aktualnych potrzeb. Dodatkowo, w modelu BEURER MG 155 znajdziemy również funkcję ogrzewania i masażu ciepłem – przydatne, gdy trzeci trymestr przypada na chłodniejsze miesiące.

Koszt maty masującej jest różny – w zależności od modelu i funkcjonalności. BEURER MG 155 kosztuje 269 zł.

5. Stymulator łagodzący bóle porodowe

Jeśli przyszła mama dotarła już do finiszu swojej ciąży, czas na najtrudniejsze – wydanie potomka na świat. Wtedy również z pomocą przychodzi jej technologia: Body Clock – Elle TENS – urządzenie łagodzące bóle porodowe.

Jak to możliwe? Technologia TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to odbywająca się przez skórę elektryczna stymulacja nerwów, mająca na celu blokowanie informacji bólowych.

Urządzenie pozwala blokować sygnały bólowe, masuje i rozluźnia mięśnie pleców, skraca wszystkie fazy porodu. Przychodzące na świat dziecko jest mniej zmęczone akcją porodową.

Ale na porodzie świat się nie kończy – urządzenie to jest pomocne przy łagodzeniu bólów menstruacyjnych, kręgosłupa, czy bólów pooperacyjnych (np. po cesarskim cięciu).

Koszt takiego urządzenia to około 350 zł.

Przyszła mama może korzystać z wielu przydatnych gadżetów, które sprawią, że oczekiwanie na dziecko będzie łatwiejsze, a ona sama – spokojniejsza. Ostateczny wybór spośród dostępnych na rynku rozwiązań jest tak indywidualny, jak różna jest ciąża każdej kobiety – jeśli głównym problemem ciężarnej jest bolący kręgosłup, wtedy mata masująca będzie artykułem pierwszej potrzeby. Jeśli zaś przyszła mama chce codziennie monitorować rozwój swojego dziecka, wtedy jej wybór padnie na detektor tętna płodu lub interaktywny kalendarz Babykick.