Najlepsze gry wideo roku 2016

gry-video

Zbliżający się okres świąteczny sprzyja nie tylko dawaniu prezentów, ale także znalezieniu choć kilku dni na odpoczynek. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych gier wideo, jakie pojawiły się na rynku w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich ciekawy pomysł na prezent albo wartą uwagi produkcję, w którą sami będziecie chcieli zagrać.

Muszę na wstępie zaznaczyć, że wybierając najlepsze gry roku kierowałem się subiektywnymi odczuciami, ale też starałem postawić na różnorodność i wyselekcjonować tytuły z różnych gatunków. Dlatego też przy każdej opisanej niżej pozycji znajdziecie podobne dla niej alternatywy. Zachęcam Was również do pisania własnych typów w komentarzach.

Battlefield 1

Twórcom nowego Battlefielda udało się stworzyć grę łączącą ciekawe realia historyczne I wojny światowej z dynamiką i ogromem pojazdów oraz broni, które od zawsze wyróżniały całą serię. Gra oferuje zestaw kilku ciekawych misji w kampanii dla jednego gracza, ale przede wszystkim skupia się na trybie multiplayer. Na użytkowników, którzy będą chcieli zmierzyć się z innymi „żołnierzami” przez sieć czeka wiele trybów rozgrywki i rozległe mapy, na których mogą być prowadzone starcia dla nawet 64 graczy – oczywiście z udziałem czołgów, samolotów, pojazdów przeciwpancernych, a nawet konnicy.

Wśród alternatyw dla produkcji EA warto wymienić Call of Duty: Infinite Warfare, Overwatcha oraz Gears of War. Każda z tych trzech produkcji różni się nie tylko dynamiką rozgrywki, ale i klimatem świata przedstawionego.

battlefield-1-listing-thumb-01-ps4-us-28apr16
Platformy: PC, PS4, XONE

Dark Souls 3

Produkcje FromSoftware to gry dla osób, które oczekują od wirtualnej rozrywki prawdziwego wyzwania. Wysoki poziom trudności Dark Souls 3 to jednak nie jedyny element, jaki przyciąga rzesze graczy. Olbrzymie znaczenie ma również rozbudowany system walki, rozległe i pięknie przygotowane poziomy, a także enigmatyczna fabuła, którą poznajemy w niekonwencjonalny sposób.

Dla Dark Souls 3 próżno szukać alternatyw. Wbrew pozorom wiele podobnych elementów znajdziemy jednak w rodzimym Wiedźminie 3, do którego pojawił się w tym roku rozległy dodatek – Krew i Wino.

darksoul_facebook_mini
Platformy: PC, PS4, XONE

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Choć Indiana Jones nigdy nie doczekał się udanej gry wideo ze swoim udziałem, to Nathan Drake godnie go zastępuje na tym polu. Kres Złodzieja jest fantastycznym zwieńczeniem całej serii Uncharted, który zachwyca piękną i niezwykle dopracowaną warstwą wizualną, ale też niesamowitą historią i wyjątkowymi dialogami. Bez wątpienia Uncharted 4 to jedna z najlepszych gier roku, która otrzymała drugie życie za sprawą trybu multiplayer, który cały czas jest rozwijany.

Najciekawszą alternatywą dla przygód Nathana Drake’a są… przygody Lary Croft. Rise of the Tomb Raider powinno przypaść do gustu wszystkim poszukiwaczom wirtualnych przygód.

23815901722_4d1edf4ed1_b
Platforma: PS4

Firewatch

Firewatch to niezwykła gra przygodowa skierowana przede wszystkim do dojrzałych odbiorców. Wcielamy się w postać leśnika, który nawiązuje wyjątkową relację z dyspozytorką, mimo iż ich kontakt ogranicza się wyłącznie do krótkofalówki. To jednak nie wszystko – w lesie dzieją się dziwne rzeczy, których tajemnicę będziemy musieli rozwiązać.

Wśród alternatyw warto wymienić The Witness, Abzû oraz Inside. Każda z tych pozycji oferuje zupełnie inną rozgrywkę, ale łączy je enigmatyczny klimat i ciekawy przekaz.

878_268512969
Platformy: PS4, XONE, PC, Linux, macOS

Forza Horizon 3

Nowa Forza Horizon została wyjątkowo ciepło przyjęta przez graczy i nie ma się czemu dziwić. Produkcja oferuje świetny model jazdy, piękną oprawę audio-wizualną, masę różnorodnych tras – od asfaltu po zakurzone bezdroża – a także możliwość wcielenia się w organizatora wyścigów. Trzecia część cyklu nadal utrzymuje zręcznościowy, a nie symulacyjny charakter, co pozwala wszystkim graczom dobrze się bawić na dużej mapie na terenie Australii.

Ciekawą alternatywą dla Forzy Horizon może być WRC 6 oraz F1 2016. W obu grach postawiono jednak na większy realizm i symulacyjny charakter jazdy.

forza-horizon-3-2
Platformy: XONE, PC

Civilization VI

Legendarna seria strategii turowych powróciła w tym roku w wielkim stylu oferując graczom wachlarz wielu możliwości, które pomogą im w kierowaniu własną cywilizacją. W czasie rozgrywki rozwijamy swoje miasta, rekrutujemy żołnierzy i dążymy do dominacji na mapie, która jednak nie musi zostać osiągnięta siłą mięśni, ale też przebiegłością kapłanów czy inteligencją i zdolnościami naukowców oraz artystów.

Wśród alternatyw dla „Cywilizacji” warto wymienić Kozaków 3 oraz Total War: Warhammer. W pewnym sensie ciekawą opcją jest również XCOM 2.

civ-vi-feature
Platformy: PC, macOS

FIFA 17

W zestawieniu nie mogło zabraknąć oczywiście nowej FIFY, która dzięki wykorzystaniu silnika graficznego Frostbite wygląda lepiej niż kiedykolwiek. Do tego wszystkiego otrzymaliśmy nową mechanikę sterowania zawodnikami, tryb Droga do Sławy, który pozwala wcielić się w młodego zawodnika, a także obecne już we wcześniejszych odsłonach serii elementy, które pokochali gracze, jak na przykład tryb FIFA Ultimate Team.

Najciekawszą alternatywą dla nowej FIFY jest oczywiście PES 2017. Fani koszykówki powinni zaś zainteresować się NBA 2K17.

image_1-img
Platformy: PC, XONE, X360, PS3, PS4