10 najlepszych dodatków do Chrome

chrome

Google Chrome to obecnie najbardziej popularna przeglądarka na świecie. Jej ogromny potencjał drzemie także w różnego rodzaju dodatkach, które znacząco ułatwiają korzystanie z zasobów internetu. Jakie rozszerzenia koniecznie powinieneś zainstalować? Oto nasza lista 10 najlepszych dodatków do Chrome.

Sortd

Zaczynamy od najnowszej rewelacji dla poczty Gmail, która zamieni go w listę rzeczy do zrobienia. Mowa o Sortd – specjalnym dodatku do Chrome, który w chwili pisania tego artykułu jest jeszcze w fazie beta dla wybranych. Ale dodajemy go do naszej listy, bo mocno wierzymy, że wkrótce podbije serca wielu użytkowników Gmaila.

Aplikacja dzieli skrzynkę odbiorczą na 4 części. Z lewej strony pojawia się tradycyjna skrzynka, z prawej z kolei cztery nowe kolumny: „To do”, „Launch Event”, „Deals” i „Follow Up”. W każdej z nich znajdziemy ikonkę „+”, dzięki której ręcznie dopiszemy nowe zadanie. Możemy tam również przeciągnąć odpowiedniego e-maila ze skrzynki odbiorczej. Ważne wydarzenia oraz zadania są przefiltrowane z gąszcza emaila do jednej z kolumn. Bardzo pomysłowe!

Wątki w kolumnach można też przemieszczać z góry na dół. W ten sposób nadajesz im odpowiedni priorytet. Dzięki Sortd oznaczysz zadania, które zostały w pełni wykonane. Po zakończeniu pracy ujrzysz powiadomienie, a wątek zmieni kolor na szary.

Sortd to świetny dodatek do Gmaila, który nie tylko wprowadza powiew świeżości do interfejsu, ale zamienia go w intuicyjnego menadżera zadań.

One Tab

Każdemu zdarza się otworzyć w przeglądarce bardzo dużą ilość zakładek. Przez to zużycie pamięci operacyjnej RAM bardzo szybko rośnie. OneTab bardzo solidnie ogranicza ten problem (wg twórców nawet o aż 95%). Jednym kliknięciem zamykamy, a mówiąc ściślej, usypiamy wszystkie otwarte karty. W zamian wyświetla nam się jedna karta z listą zamkniętych przez niego stron. W każdej chwili możemy je później przywrócić w dowolnej konfiguracji – albo pojedynczo, albo grupowo.

Instant Translate

Dzięki Instant Translate tłumaczenie tekstu podczas przeglądania stron na Google Chrome przechodzi na zupełnie inny poziom. Rozszerzenie tłumaczy dowolnie wybrane fragmenty bez konieczności przechodzenia na inne strony. Możesz tu także własnoręcznie wprowadzić tekst do tłumaczenia, a wszystkie czynności zapisywane są w jego historii. Wśród wielu wspieranych języków jest również polski.

Clearly

Clearly ma jedno zasadnicze zadanie: ułatwia czytanie blokując wszystko, co może nas rozpraszać. Przeczytamy więc na spokojnie tekst bez reklam, a nawet wszelkiego rodzaju odnośników oraz innych dodatków i grafik, które mogą odciągać uwagę od czytania. Dodatek daje szerokie możliwości personalizacji, dzięki którym dopasujemy wygląd całości do swoich upodobań (kolor tła, krój czcionki i jej rozmiar, sposób wyrównania tekstu, etc.).

HTTPS Everywhere

Prosty dodatek, który automatycznie przełącza wszystkie przeglądane strony z protokołu http na dużo bardziej bezpieczny, szyfrowany https. Zwiększamy w ten sposób nasze bezpieczeństwo, chroniąc się przed zagrożeniami i niektórymi formami nadzoru oraz cenzury w sieci.

Speed Dial 2

To z kolei dodatek dla tych, którzy korzystają z zakładek, ale nie lubią przedzierać się przez paski w Chrome. Speed Dial 2 może przechowywać aż do 48 pozycji. Wszystkie wyświetlane są w postaci miniatur na dodatkowej karcie. Dzięki temu otrzymujemy jedno, wygodne miejsce z odnośnikami do najczęściej odwiedzanych lub ulubionych miejsc w sieci.

Google Keep

To rozszerzenie idealnie sprawdzi się u tych, którzy podczas przeglądania sieci wpadają na genialny pomysł i chcą szybko go zanotować. Dzięki Google Keep zapiszesz tekst, zdjęcia oraz notatki głosowe. Wszystkie oznaczysz odpowiednimi kolorami, aby w przyszłości odnaleźć to, co cię interesuje. Działa także w wersji mobilnej.

Xmarks

Korzystasz z kilku przeglądarek i pragniesz zsynchronizować wszystkie dane? Z pomocą przychodzi wówczas Xmarks. Wystarczy kilka kliknięć, aby zapisać i zsynchronizować zakładki, hasła i otwarte karty pomiędzy przeglądarkami Google Chrome, Firefox, Safari oraz Internet Explorerem.

Synata

Synata to taka wewnętrzna przeglądarka, która przeszukuje wiele zasobów naraz. Potrafi odnaleźć poszczególne rzeczy w e-mailach, kontaktach i terminach bez względu na to, gdzie są one przechowywane – w usłudze Box, Dropboksie, Gmailu, a nawet w Google Apps.

uBlock

To obecnie najlepsza alternatywa dla Adblocka, który ostatnio na Google Chrome radzi sobie coraz gorzej. uBlock Origin doskonale blokuje wszelkiego rodzaju nachalne reklamy, a jednocześnie nie zużywa dużo pamięci RAM. Świetnie sprawdza się zarówno u bardziej zaawansowanych użytkowników, jak i tych, którzy po prostu jednym kliknięciem chcą pozbyć się niechcianych reklam.

  • http://www.printex.pl Printex

    Muszę sprawdzić ublock, bo niestety problem z reklamami w Chrome jest coraz większy.