Komputer, laptop, tablet i smartfon – czego statystyczny Kowalski używa najczęściej?

laptop tablet telefon

Bez sprzętu elektronicznego nie każdy dzisiaj potrafi funkcjonować. Przyzwyczailiśmy się do tego, że mamy stałe połączenie z internetem, zarówno w domu, jak i wtedy, gdy z niego wychodzimy. Lubimy na bieżąco sprawdzać przychodzące wiadomości, maile i powiadomienia z mediów społecznościowych, a oprócz tego mieć stały kontakt ze znajomymi poprzez internetowe komunikatory. Nic więc dziwnego, że każdy z nas posiada komputer, laptop, tablet oraz smartfon, albo przynajmniej jeden czy dwa tego typu sprzęty i regularnie z nich korzysta.

Każdy, kto posiada swoją stronę internetową, względnie fanpage na Facebooku w swoich statystykach (Google Analytics i statystyki strony na Facebooku) może sprawdzić z jakich urządzeń korzystają najczęściej użytkownicy, którzy znaleźli się na ich stronie. Jeszcze parę lat temu najpopularniejszym sprzętem, przez który Polacy korzystali z internetu był laptop, dzisiaj tendencja się zmienia – ludzie preferują korzystanie z mniejszych i bardziej intuicyjnych sprzętów – tabletów i smartfonów. Sam fakt, którego nie przewidział kilkanaście lat temu sam Steve Jobs, że obecnie Apple ponad 50% zysku czerpie ze sprzedaży iPhone’ów, a zalednie 5% z flagowych Maców mówi sam za siebie (źródło: MacStories.net)

Jak Kowalski korzysta z internetu?

Badania przeprowadzone w zeszłym roku przez home.pl, Gemius i IAB mówią, że blisko 70% Polaków korzysta z internetu, a 55% kupuje w sieci. Najczęściej używają do tego urządzeń mobilnych, dzięki którym łatwo i szybko można sprawdzić pocztę, polajkować zdjęcie czy przeczytać artykuł, który zainteresuje. Przyczyną degradacji komputerów przy korzystaniu z internetu są również pomocne i intuicyjne aplikacje, dzięki który ma się w zasięgu ręki to, co akurat najbardziej jest potrzebne. A jest tego naprawdę całkiem sporo – każde medium społecznościowe ma swoje aplikacje dostosowane do urządzeń mobilnych, a z niektórych korzystać można tylko i wyłącznie na tablecie czy smartfonie, jak na przykład z popularnego Instagrama, czy Vine’a. Już nie trzeba odpalać komputera/laptopa, żeby sprawdzić wiadomości i pogodę – do tego wystarczy odpowiednia aplikacja (np. aplikacja Gazety.pl lub TVN24, a do pogody Meteo lub Pogoda i Radar). Tak samo jest z większością najpopularniejszych stron, takich jak Allegro, Google Maps i wiele innych. Obecnie praktycznie wszystko można zrobić z poziomu tabletu i smartfona.

Do czego komputer?

Jeśli zatem wszystko można zrobić na urządzeniu mobilnym, to po co nam jeszcze potrzebny laptop, czy zajmujący sporo miejsca komputer stacjonarny? Tak naprawdę jeszcze do wielu rzeczy może się przydać i tę kwestię każdy użytkownik musi rozstrzygnąć sam. Laptopy są idealnym narzędziem pracy – zwykle bardziej wygodnym niż ich mniejsze odpowiedniki. Do pisania, tworzenia prezentacji i arkuszy kalkulacyjnych, tworzenia grafik, stron internetowych i programowania. A poza obowiązkami, w wolnym czasie świetnie nadadzą się do oglądania filmów czy grania w gry.
Dzisiaj każdy z nas ma internet w kieszeni. Wyciągamy smartfona, robimy zdjęcie łabędziom i po 5 sekundach łapiemy pierwsze lajki. Uwielbiamy tablety, bo to coś pośredniego między laptopem i smartfonem. Możemy się wyłożyć na kanapie i pograć w Candy Crush, czy obejrzeć najnowszy filmik naszego ulubionego youtubera. Możemy przeczytać artykuł na ulubionej stronie lub blogu, opisać na maila i umówić się na kawę/piwo z kumplem. Możemy przeczytać ebooka lub posłuchać audiobooka, możemy przejrzeć zdjęcia z chmury i zrobić zakupy spożywcze do domu z Tesco. Wygodnie i bez wstawania z kanapy.

Czy to jednak oznacza, że zdecydowanie droższe i mniej poręczne komputery i laptopy odchodzą do lamusa? Wydawać by się mogło, że owszem, jednak nic bardziej mylnego. Laptopy, ze względu na swoją wydajność i możliwości jeszcze przez jakiś czas przewyższać będą urządzenia mobilne, dzięki czemu będą miały swoją rzeszę stałych zwolenników. Każdy z nas bowiem ma swoje preferencje prze korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Jedni wolą korzystać z internetu z poziomu smartfona, inni na ulubione strony wejdą przez przeglądarkę na laptopie. Niektórym potrzebny jest tylko smartfon, a inni nie wyobrażają sobie funkcjonowania przez komputera. A Ty? Jakie urządzenie lubisz najbardziej?

  • zapracowana

    dla mnie laptop mógłby już nie istnieć! stacjonarki używam tylko w pracy, resztę spraw załatwiam z poziomu smartfona, z czego bardzo się cieszę. mam porządny telefon i zaczęłam korzystać z uproszczonego abonamentu od t-m z wydajnym pakietem neta, w zupełności mi to wystarcza do szczęścia. ;p

  • http://parts-store.pl/pol_m_Zasilacze-MacBook-282.html Part-Store

    Na przekór ogólnoświatowego zachłyśnięcia się mobilnymi technologiami, z laptopa korzystam jednak częściej – jest dla mnie mimo wszystko wygodniejszy w użyciu i w wielu przypadkach działa szybciej. No cóż, wychodzi przywiązanie do starszego modelu smartphone’a ;)