Konferencja Google – podsumowanie

google_pixel

Wczoraj wieczorem Google zorganizowało konferencję poświęconą swoim nowym urządzeniom. Firma z Mountain View, znana do tej pory przede wszystkim z prac nad usługami oraz oprogramowaniem, zaczyna coraz bardziej angażować się w rozwój nowych kategorii produktów. Niestety nie wszystkie z nich trafią na polski rynek.

Pixel

Największą gwiazdą prezentacji był nowy smartfon – Pixel. Google odeszło o sygnowania nazwą „Nexus” smartfonów kolejnych producentów i postawiło na współpracę z HTC, która zaowocowała pojawieniem się nowego urządzenia z najwyższej półki.

Pixel trafi na rynek w dwóch wariantach – z 5-calowym i 5,5-calowym ekranem AMOLED. Urządzenie zostanie wyposażone w czterordzeniowy procesor Snapdragon 821 (2×1,6 i 2×2,16 GHz), 4 GB pamięci RAM, port USB-C oraz skaner linii papilarnych. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim 12,3-megapikselowa kamera z obiektywem f/2.0, która została wybrana przed ekspertów z DxOMark najlepszym aparatem wśród wszystkich produkowanych smartfonów.

google_pixel

Urządzenie zostało wykonane ze szkła i aluminium. Trafi na rynek w trzech kolorach – srebrnym, niebieskim oraz czarnym. Pojemny akumulator będzie zaś można w szybki sposób naładować. Kwadrans podłączenia do źródła zasilania ma poskutkować dodatkowymi siedmioma godzinami pracy na baterii.

Google w ciekawy sposób podeszło również do zaimplementowanych do Pixela usług i rozwiązań software’owych. Użytkownicy otrzymają nielimitowane miejsce w chmurze na zdjęcia i to bez konieczności kompresowania ich. Ponadto będą mogli oni skorzystać z całodobowego wsparcia konsultantów. Na uwagę zasługuje również wdrożenie asystenta Google Assistant, który zastąpi Google Now. Rozwiązanie to zostało już zaprezentowane podczas majowej konferencji I/O i charakteryzuje się stojącym na wysokim poziomie rozpoznawaniem głosu, rozumieniem kontekstu rozmowy, ogromną bazą danych i uczeniem się nawyków oraz upodobań użytkowników.

Pixel trafi do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech i Indiach. Urządzenie zostało wycenione na 649$. Warto na koniec wspomnieć, że w zestawie z nim znajdzie się specjalny adapter, który pozwoli na szybkie przeniesienie danych z innego smartfona – także iPhone’a – do nowego telefonu od Google.

Daydream

Pixel to nie tylko pierwszy smartfon, w którym znajdzie się Google Assistant, ale też pierwsze urządzenie ze wsparciem dla platformy Daydream. Jest to usługa związana z wirtualną rzeczywistością, która będzie w najbliższym czasie współpracować z coraz większą liczbą smartfonów i specjalnymi goglami oraz pilotem, jakie zostały zaprezentowane podczas wczorajszej konferencji.
Sam headset ma wyróżniać się wysoką wygodą użytkowania, natomiast pilot sprawdzi się przede wszystkim w grach, gdyż pełni rolę kontrolera ruchowego. Zestaw trafi do sprzedaży w cenie 79 dolarów.

google-daydream

Google Wifi

Jedną z nowości zaprezentowanych przez Google jest również router Google Wifi. Ma on wyróżniać się łatwością obsługi za sprawą specjalnej aplikacji, możliwością szybkiego logowania oraz optymalizacją zarządzania wewnętrzną siecią Wi-Fi. Producent zadbał też o to, aby właściciele dużych domów i mieszkań mogli łączyć Wifi ze sobą, tak aby pokryć całą przestrzeń silnym zasięgiem sieci internetowej. Urządzenie trafi do sprzedaży w cenie 129 dolarów. Jego dostępność w Polsce nie jest obecnie znana.

google-wi-fi

Chromecast Ultra

Google zaprezentowało również trzecią generację przystawki telewizyjnej Chromecast. Otrzymała ona wsparcie dla najpopularniejszych serwisów streamingowych, a także kompatybilność dla rozdzielczości 4K, trybu HDR oraz Dolby Vision. Urządzenie trafi do sprzedaży w cenie 69 dolarów. Ma ono zadebiutować również w Polsce.

google-chromecast-ultra

Google Home

Ostatnie zaprezentowane urządzenie to Google Home. Firma z Mountain View zapowiedziała je już w maju, jednak dopiero teraz poznaliśmy więcej szczegółów. Przystawka pełni rolę głośnika, a także domowego asystenta z wbudowanym Google Assistant, co czyni z niej bezpośredniego konkurenta Amazon Echo i Alexy.

Google Home otrzymał wsparcie dla najpopularniejszych serwisów muzycznych, jednak zabrakło wśród nich Apple Music. Sprzęt trafi do sprzedaży w cenie 129 dolarów. Ze względu na brak wsparcie Google Assistant dla języka polskiego, premiera nad Wisłą wydaje się mało prawdopodobna.

google-home-intro-970-80