Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Pionowa mysz komputerowa
Komputery i tablety

Pionowa mysz komputerowa czy pozioma? Która lepsza?

Ostatnio zastanawiałam się nad kupnem pionowej myszki komputerowej. Czy jest wygodniejsza? Czy zdrowsza? Przyjrzałam się wadom i zaletom.

Czy pionowa mysz komputerowa to słuszny wybór?

W obecnych czasach spędzamy długie godziny pracując przy komputerze i operując myszką komputerową. Zdecydowanie nawigacja myszką jest wygodniejsza niż korzystanie z gładzika – osobiście nie wyobrażam sobie pracy przez minimum 8 godzin dziennie bez myszki komputerowej. Niestety – taka praca nie jest bez wad, ból nadgarstka, kontuzje ramienia czy ręki to częste przypadłości, z którymi stykają się użytkownicy komputerów. Przeważnie tego typu dolegliwości są spowodowane nieprawidłową pozycją przy biurku, złym wyprofilowaniem myszki i klawiatury, korzystaniem z myszki bez użytkowania podpórki pod nadgarstek. W takim wypadku trzeba zaopatrzeć się w odpowiednią podkładkę pod myszkę.

Zauważyłam, że moja ręka dziwnie się wygina, raz łokieć opada w dół jak myszka leży na krawędzi biurka, raz wygina się nadgarstek do góry, gdy głębiej wsunę się pod biurko. W obu przypadkach nie jest to ani wygodne ani zdrowe. Często łapią mnie skurcze i drętwienie dłoni. Zamiast kupować kolejne podkładki pod myszkę postanowiłam zainteresować się myszkami wertykalnymi. Mimo, że oferta w Polsce takich myszek nie jest bardzo bogata, to warto się nimi zainteresować. Dlaczego warto zainteresować się pionową myszką komputerową?

Mysz pionowa komputerowa (wertykalna)

Różni się od myszki tradycyjnej przede wszystkim wyglądem i budową. Już na pierwszy rzut oka widać, że konstrukcja jest całkowicie inna. Taka pionowa myszk komputerowa przypomina trochę stożek, jest znacznie wyższa i wygląda wbrew pozorom stabilniej. Podczas gdy dłoń przy standardowej myszce leży na niej płasko a nawigacja odbywa się poprzez ruchy nadgarstka lub ramienia tak przy myszach pionowych dłoń układa się naturalniej – w zależności od modelu – albo jak przy trzymaniu pisaka lub jak kubka z uchem, z boku. Dzięki temu eliminuje się skręt przedramienia, co w dalszej kolejności powoduje, że mięśnie i ścięgna ręki nie są tak napięte, pozycja jest wygodniejsza a ryzyko urazów takich jak np. zespół cieśni nadgarstka, znacznie mniejsze. Miałam możliwość wypróbowania ergonomicznej myszy TRACER Flipper RF Nano USB u kolegi i po powrocie do domu, jak usiadłam do swojego nowoczesnego komputera i chwyciłam normalnego gryzonia, odniosłam wrażenie, że ręka nie układa się naturalnie i chciałam wrócić do ułożenia jakie zapewniają myszki pionowe komputerowe.

Zaletą takich myszek jest jeszcze z pewnością to, że przy tradycyjnym rozwiązaniu moje palce są lekko uniesione do góry i trwają w swego rodzaju zawieszeniu – są ciągle napięte, bo jak pozwolę swobodnie im opaść, to zacznę klikać gdzie popadnie. Tutaj nie ma tego problemu – palce spoczywają w „zagłębieniu” specjalnym dla nich i nie ma ryzyka spontanicznego, przypadkowego kliknięcia. Dodatkowo, badania dowiodły, że korzystanie z pionowych rozwiązań (jak pionowy joystick), powoduje szybsze ustąpienie dolegliwości takich jak bóle przedramion, nadgarstka czy dłoni.

Czy w takim razie pionowa mysz komputerowa ma jakiekolwiek wady?

Ma dwie, a w zasadzie to jedną: przede wszystkim jest odrobinę wolniejsza niż tradycyjna choć wydajność też różni się w zależności od jej rodzaju. Przy normalnym użytkowaniu nie powinno to jednak stanowić problemu. Druga wada to kwestia przyzwyczajenia. Od dziecka nauczyliśmy się korzystać z poziomych myszek i początkowo, pomimo odczucia naturalniejszego ułożenia ręki, to pojawia się odczucie dyskomfortu i jest mniejsza precyzja ruchów. Z czasem to mija, więc warto się „przemęczyć” i przestawić.

Czym się sugerować?

Ostatecznie, przy wyborze myszki komputerowej najważniejsze są preferencje użytkownika: jak korzysta, czy jest graczem, ile spędza przed komputerem, czy się często przemieszcza, jak wygląda jego stanowisko pracy. Dotyczy to zarówno wyboru myszki pod kątem tego czy jest przewodowa czy bezprzewodowa, typu: czy optyczna czy laserowa, rozdzielczości, liczby przycisków itd. Jeśli ktoś ma na uwadze zdrowie swojego nadgarstka i ramienia, zdecydowanie polecałabym wypróbować myszki wertykalnej lub myszki z tzw. precyzyjnym uchwytem.

Dowiedz się więcej jaki sprzęt wybrać dla uczniów.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

11 KOMENTARZY

  1. Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam się z Tobą w 100 i popieram zawarte poglądy w soposb pro-subiektywny 🙂 E. Zegadłowicz.

  2. Considerably, the write-up is absolutely the sweetest on this noteworthy topic. I harmonise with your conclusions and will thirstily look forward to your approaching updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantastic clarity inside your writing. I will instantly grab your rss feed to remain informed of any updates.!

  3. Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *