Samochodowy high-tech

jak przyspieszyć gry komputerowe

Święta są okresem, w którym chcemy spełnić zachcianki naszych partnerów obdarowując ich workiem pełnym mikro-prezentów pod choinką lub – bardziej praktycznie – jednym ciekawym gadżetem wręczonym w wieczór wigilijny. Brak pomysłu bywa frustrujący, szczególnie jeśli wszystkie fajne rzeczy są zbyt drogie.

Warto jednak spróbować przeglądnąć półki sklepowe lub strony internetowe, bo można znaleźć świetne rzeczy, na przykład do samochodu. Możecie mieć pewność, że nie przepłacicie, a jednocześnie sprawicie sobie świetny prezent! ;-) W końcu wsiadając do samochodu też chcemy być nowocześni, a chociaż nie każdy może jeździć najnowszym Ferrari, każdy może poczuć się jak w samochodzie Bonda. W związku z tym przydałoby się kilka porad… O czym mowa? Własna strefa wi-fi w samochodzie, wysokiej jakości kontrola eksploatacji, monitoring jazdy, najnowocześniejsze GPSy. Zapraszamy na subiektywny wybór najciekawszych tech-produktów samochodowych!

Zaczniemy od bezpieczeństwa. W Internecie roi się od wideo z kamer zamontowanych w samochodach, przede wszystkim z Rosji. Wiele z tych nagrań obnaża głupotę innych kierowców i w rzeczywistości zwiększa komfort prowadzącego. Dzięki kamerze wiadomo kto popełnił błąd na drodze, przez co omijamy długą dyskusję i dochodzenie swoich racji przed ubezpieczycielem czy policją.

Sam korzystałem przez długi czas z GoPro, które montowałem na przedniej szybie i monitorowałem drogę przede mną, ale istnieją ciekawsze rozwiązania na rynku. Jednym z nich jest na pewno Genius DVR-FHD660G, która pozwala rejestrować całą drogę w świetnej jakości i formie (wysoka jakość obrazu, parametry drogi etc.). To rozwiązanie kosztuje kilkaset złotych, ale jest warte swojej ceny.

Można też spróbować rozwiązania zza oceanu – w USA popularne jest urządzenie Cobra CDR 855BT z podobnej półki cenowej. Naszym zdaniem to świetny prezent dla kogoś, kto dużo czasu spędza w podróży po polskich drogach. Oczywiście można też kupić tańsze rozwiązania, ale nie każda kamera jest warta swojej ceny. Polecamy przed zakupem sprawdzić recenzje!

Skoro jesteśmy przy Stanach, to warto zwrócić uwagę na firmę, która nazywa się Vinli. Ich produkt to przenośny hotspot, czyli urządzenie, które tworzy własną sieć Wi-Fi. Zamontowanie takiego gadżetu w naszym samochodzie utworzy własną mini-sieć Wi-Fi. Dzięki temu poruszając się po mieście będziemy mieli zawsze połączenie z Internetem, co w korkach miejskich może być bardzo przydatne.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest Automatic, czyli mini komputer pokładowy. W starszych samochodach często narzekaliśmy na brak kontroli nad spalaniem i mieliśmy mniejszą kontrolę nad zużywaniem się części. Automatic pozwala podłączyć się do samochodu i śledzić wszystkie te funkcje. A jeśli używacie Androida pozwoli wam też zlokalizować wasz samochód, gdybyście przypadkiem zapomnieli gdzie zaparkowaliście. Specjalna aplikacja lokalizuje samochód i przesyła informacje real-time, dzięki czemu zawsze mamy kontrolę nad naszym samochodem.

Ciekawy wydaje się też Viper – aplikacja na iPhone’y i Androidy, która (podobnie jak Automatic) pozwala na zdalne połączenie z samochodem i kontrolę nad niektórymi jego funkcjami. Różnica polega na tym, że Viper działa z samochodami nowszej generacji, m.in. tymi, które mają zamontowane przyciski startu zamiast kluczyka i stacyjki. Aplikacja pozwala między innymi na zapalenie samochodu przed wejściem do niego, co przydaje się szczególnie w kontekście polskich zim. Wystarczy pięć minut przed wejściem do samochodu odpalić samochód i nie czekać, aż się zagrzeje i szyby odparują.

Ale gadżety są różne. Moją uwagę przykuł Knight Rider K.I.T.T. USB Car Charger – czyli ładowarka USB, która przypomina mały komputer z legendarnego serialu Nieustraszony z Davidem Hasselhoffem. Zresztą sami obejrzyjcie:

Pomysłów jest oczywiście więcej. Łatwo można znaleźć elektroniczne (sterowane aplikacjami) podgrzewacze do siedzeń, organizatory na siedzenie pasażera (jeśli spędzasz dużo czasu w podróży i potrzebujesz zorganizowanego mini-biura przy sobie – polecam!), aplikacje urządzeń kontroli zapachu etc.

Dajcie znać czy wam się podoba! A może wy znacie jakieś fajne ciekawostki!