Elektroniczne wagi kuchenne – przegląd

waga-kuchenna

Jeśli odmierzasz składniki na oko, zapewne często zdarza Ci się przygotować zbyt duże porcje. Co powiesz na to, by wprowadzić do domu świadomą, dobrze zbilansowaną dietę dzięki wadze kuchennej? Sprawdź, jak wybrać najlepszą!

Choć sama warzy niewiele, jest sprzętem wielkiej wagi. Waga kuchenna to prawa ręka każdego szefa kuchni – przyda się zarówno w trakcie pieczenia ciast, jak i gotowania. Ułatwi zmianę nawyków żywieniowych i utrzymanie zdrowej diety. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem, warto zadać sobie kilka prostych pytań:

Elektroniczna czy mechaniczna?

Wprawdzie wagi kuchenne mechaniczne są zdecydowanie tańsze, jednak dokładność pomiaru (ok. 20g) jest znacznie niższa w porównaniu do wag elektronicznych (1-2g). Na korzyść tych drugich przemawia również fakt, że wynik prezentowany jest na wyświetlaczu, co ułatwia w odczytaniu pomiaru. Lepszą inwestycją będzie zakup nieco droższej, ale dokładniejszej wagi elektronicznej.

Jakie jest jej maksymalne obciążenie?

Jedną z najważniejszych cech wagi kuchennej jest jej maksymalne obciążenie. W przypadku większości dostępnych na rynku egzemplarzy będzie to około 5kg. Warto szukać właśnie takiej wagi, ponieważ będzie uniwersalna – sprawdzi się zarówno przy ważeniu warzyw i owoców, jak również w przygotowywaniu dań z przepisów kulinarnych.

Płaska czy z miską?

Większość wag kuchennych zbudowanych jest tak, że na płaskiej powierzchni kładziemy produkt i w ten sposób uzyskujemy wynik pomiaru. Jednak niektóre dodatkowo wyposażone są w miskę, która ułatwia ważenie i zapobiega wysypywaniu się produktów. Zwróć jednak uwagę na to, czy miska jest przezroczysta oraz zdejmowana.

Czy włącza i wyłącza się automatycznie?

Wagi najczęściej zasilane są bateriami, więc funkcja automatycznego włączania/wyłączania może okazać się bardzo pomocna. Dzięki niej urządzenie aktywuje się pod naciskiem produktów ułożonych na wadze i wyłączy, gdy je zdejmiemy.

Czy posiada funkcję tarowania?

Jedną z najbardziej przydatnych i obecnych w większości modeli wag kuchennych funkcją jest możliwość tarowania. Tarowanie pozwala na pomiar samych produktów, bez wagi pojemnika, w jakim się one znajdują.

Poniżej znajdziesz 5 moim zdaniem najciekawszych wag kuchennych, które nie tylko doskonale odmierzą wszystkie składniki, ale będą też zjawiskowo prezentowały się w Twojej kuchni:

1. Waga SENCOR SKS 31GR

Klasyczna, niewielkich rozmiarów kuchenna waga elektroniczna zasilana za pomocą baterii. Wyposażona jest we wskaźnik niskiego poziomu baterii. Jej maksymalna ładowność to 5 kg. Dokonuje pomiaru z dokładnością do 1g. Wyposażona w wyświetlacz LCD, szklaną platformę oraz funkcję tarowania. Dodatkowo wyposażona we wskaźnik przeciążenia wagi oraz funkcję stopniowego doważania. Dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu każdy znajdzie idealną dla siebie. Cena to około 60 zł.

waga-sencor

2. Waga SENCOR SKS 4004 GR

Waga elektroniczna z tej samej półki cenowej, jednak jest to wersja z wbudowaną miską. Jej maksymalny załadunek to 5 kg. Klasycznie wyposażona jest w wyświetlacz LCD. Pomiaru dokonuje z dokładnością do 1kg. Posiada nie tylko funkcję tarowania, ale także dodatkowo dokonuje pomiaru objętości płynów oraz wskazuje poziom niskiego naładowania baterii i przeciążenia wagi. Jej wyróżnikiem jest dokonywanie pomiaru nie tylko w gramach, ale także w funtach, mililitrach oraz uncjach. Wada to nieprzezroczysta, wbudowana na stałe misa. Cena to około 55 zł.

waga-sencor

3. Waga SALTER 1046 PKDR

Stylowa i nowoczesna waga kuchenna elektroniczna z wyświetlaczem LCD, o maksymalnym obciążeniu 5kg. Pomiaru dokonuje z dokładnością do 1g. Wyróżniają ją funkcja odmierzania cieczy Aquatronic oraz automatyczna kalibracja. Klasycznie wyposażona we wskaźniki przeciążenia wagi oraz rozładowania baterii. Posiada funkcję tary. Ogromną zaletą tej wagi jest 15-letnia gwarancja. Cena to około 70 zł.
waga-salter

4. Waga BEURER KS 25

Kolejna propozycja dla osób, które preferują wagę z miską. Wyróżnia ją przezroczysta, lekka misa. Maksymalny załadunek tej wagi elektronicznej to 3kg, także mniej niż poprzednie propozycje. Wyposażona w wyświetlacz LCD, funkcję tary, automatycznego wyłączania oraz wskaźnik przeciążenia wagi. Na tle konkurentów wyróżnia ją dokonywanie pomiaru nie tylko w gramach i kilogramach , ale także w funtach oraz uncjach. Cena to około 85 zł.
waga-beurer

5. Waga TERRAILLON 12940 Solar

Wykonana z bambusa minimalistyczna, stylowa waga elektroniczna, która będzie dobrze komponowała się w każdej kuchni. Zasilana jest światłem naturalnym (przez panel słoneczny) i sztucznym. Jej pojemność to maksymalnie 5kg. Wyposażona w wyświetlacz LCD. Nie tylko dokonuje pomiaru w gramach oraz mililitrach, ale także dokonuje konwersji z gramów na mililitry. Posiada funkcję automatycznego włączania oraz wyłączania. Przy tej cenie wadą może być stosunkowo krótki okres gwarancyjny – 2 lata. Cena to około 100 zł.
waga-terraillon