Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Dobry nawilżacz powietrza
Kuchnia Lifestyle Sprzęty Zdrowie

Dobry nawilżacz powietrza – wybieramy najciekawsze w przystępnej cenie

Przebywanie we właściwie nawilżonym pomieszczeniu jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zbyt suche powietrze powoduje, że nasze błony śluzowe stają się suche, oczy pieką, swędzą, jesteśmy mniej odporni na mikroorganizmy atakujące nas zewsząd a co za tym idzie na choroby. Z kolei zbyt silnie nawilżone powietrze powoduje rozwój pleśni, grzybów, roztoczy co, szczególnie dla alergików, może być niebezpieczne. Przyjmuje się, że optymalną wartością jest 40-60%, gdyż w takich warunkach jesteśmy najbardziej wypoczęci. Dlatego warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza.

Dobry nawilżac powietra – jaki wybrać?

Z przykrością muszę to napisać, ale lato się kończy, zaraz zaczną się chłodne jesienne wieczory i zaraz potem ogrzewanie mieszkań i domów. Warto już teraz pomyśleć o zakupie dobrego nawilżacza powietrza. Przyjrzałam się kilku nawilżaczom, które dobrze spełnią swoją funkcję i nie nadszarpią zbyt mocno naszego portfela.

Jaki nawilżacz powietrza kupić?

To zależy od rodzaju. Nawilżacze powietrza dzielą się na ewaporacyjne, rozpylające i parowe.

  • W pierwszym typie nawilżaczy woda jest rozprowadzana za pomocą powietrza, czerpanego z otoczenia. Urządzenie filtruje je, nawilża, wypuszcza i wraca. Dzięki takiemu systemowi oczyszcza powietrze i zużywa mało energii jednak jest mało wydajne i może powodować nagromadzenie się zarodków pleśni i grzybów, gdy zapomni się dodać do niego środka dezynfekcyjnego. To grupa nawilżaczy najbardziej przyjazna dla portfela, ich moc wynosi ok. 50 W, niestety takie urządzenia są dość głośne, dlatego nie poleca się ich np. do pokoiku dziecięcego.
  • Drugi typ to nawilżacze rozpylające wodę w postaci kropelek przy użyciu ultradźwięków, są wydajne, cicho pracują, zużywają mało energii a minusem jest przede wszystkim konieczność ręcznego czyszczenia. Ich moc wynosi do 130 W i ten typ poleca się do pomieszczeń dziecięcych. Trzeba pamiętać, że ich dźwięk, niesłyszalny lub ledwo-słyszalny dla człowieka, może drażnić zwierzęta.
  • Nawilżacze parowe nawilżają powietrze w pomieszczeniu parą wodną, która wytwarzana jest poprzez gotowanie wody, są energochłonne i wymagają częstego czyszczenia. Ich plusem jest to, że w czasie gotowania zabija się większość zarodków i zanieczyszczeń mikroorganicznych. Ich moc oscyluje pomiędzy 300 W – 2,5 kW.

Dobry nawilżacz powietrza – na co zwrócić uwagę?

Żeby odpowiednio dobrać nawilżacz powietrza warto jeszcze zwrócić uwagę na: wydajność parowania, co szacuje się na podstawie metrażu pomieszczenia (dla średniej wielkości pomieszczenia wystarczający będzie nawilżacz zużywający ok. 4-7 litrów wody na dobę), powierzchnię nawilżania (tu również patrzy się na to, ile pomieszczenie ma metrów kwadratowych) i funkcje dodatkowe takie jak kontrola nawilżanego powietrza (dzięki czemu urządzenie samo dostosowuje poziom nawilżania do warunków panujących w pomieszczeniu), osuszanie powietrza w przypadku zbyt dużego nawilżenia, jonizację, poprawiającą jakość oddychania, funkcje aromaterapii i oczywiście design!
Wybierając konkretną firmę i model nawilżacza należy zachować zdrowy rozsądek: nie przesadzać z taniością ale też nie szaleć. Nawilżacze w przedziale cenowym 100-400 zł powinny spełniać oczekiwania przeciętnego konsumenta i bez problemu można kupic dobry nawilżacz powietrza.

Dobry nawilżacz powietrza – konkretne propozycje

  • Nawilżacz SENCOR SHF 910BL – to dość tani, ultradźwiękowy nawilżacz powietrza o mocy 30 W, pojemności zbiornika na wodę 2.2 l co wystarcza na 7 godzin pracy. Jest wyposażony w funkcję automatycznego wyłączenia przy braku wody i płynną regulację mocy nawilżania. Przeznaczony jest do pomieszczeń do 20 m2 i charakteryzuje się cichą pracą. Jest stosunkowo niewielki i posiada czysty, estetyczny wygląd. Cena ok. 119 zł
  • Nawilżacz HB UH 1065 B – trochę droższy ale też wyposażony w dodatkowe funkcje ultradźwiękowy nawilżacz firmy HB o mocy 30 W i pojemności zbiornika 4 l, co gwarantuje czas pracy do 30 godzin. Posiada elektroniczny hydrostat z możliwością ustawienia wilgotności od 40 do 70 %, 6 stopni nawilżania, oraz elektroniczny timer, wskaźnik poziomu wilgotności, wskaźnik pustego zbiornika a dodatkowym akcesorium jest pilot zdalnego sterowania i wkład filtrujący WCF 015. Ten nawilżacz charakteryzuje się też ciekawym, futurystycznym designem! Cena ok. 147 zł
  • Nawilżacz METROX ME-A 206B – to ultradźwiękowy dobry nawilżacz powietrza o mocy 30 W, pojemności zbiornika 5 l z funkcją automatycznego wyłączenia w przypadku braku wody. Ten nawilżacz jest odpowiedni do pomieszczeń trochę większych o powierzchni 30 m2. Wyposażony jest w funkcję jonizacji oraz filtr ceramiczny zmiękczający wodę. Stawia się go na podłodze, więc trzeba pamiętać o wygospodarowaniu odrobiny miejsca. Ze względu na dość kobiecy design, polecałabym go do wnętrz zamieszkałych przez panie. Cena ok. 159 zł
  • Nawilżacz SENCOR SHF 2001GR – kształtem przypominający jajo, minimalistyczny ultradźwiękowy dobry nawilżacz powietrza o mocy 30 W, pojemności zbiornika 3 l, z funkcją automatycznego wyłączenia w przypadku braku wody, odpowiedni do pomieszczeń o powierzchni 30 m2. Może pracować non stop przez 12 godzin bez konieczności dolewania wody. Przydatną funkcją jest regulator kierunku wydmuchu pary o zakresie 360°. Cena ok. 189 zł
  • Nawilżacz SENCOR SHF 1010 – silniejszy brat poprzedniego nawilżacza. To urządzenie o mocy 45 W, pojemności zbiornika 6 l, posiadające funkcję jonizacji, minutnik, funkcję automatycznego wyłączenia w przypadku braku wody. Jest odpowiedni do pomieszczeń o powierzchni 40 m2. Posiada 3 stopnie nawilżania i dodatkowo może pełnić funkcję lampki nocnej. Maksymalny czas ciągłej pracy to 20 godzin. Cena ok. 299 zł
  • Nawilżacz STADLER FORM Antom – to dobry nawilżacz powietrza dla osób, które cenią sobie elegancki wygląd, przyjemność i szukają czegoś do nawilżania małego pokoju. To nawilżacz ultradźwiękowy o mocy 10 W, pojemności zbiornika 2.5 l, odpowiedni do pomieszczeń o powierzchni 25 m2. Wyposażony jest we wkład zapobiegający tworzeniu się kamienia oraz w funkcję jonizacji i rozpylania wybranego zapachu (aromaterapia). Posiada diodowy wskaźnik poziomu wody zmieniający kolor na czerwony, gdy skończy się woda. Cena ok. 399 zł

Dowiedz się więcej jaki wybrać klimatyzator na lato?

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

6 KOMENTARZY

  1. Talentem bije każdy Twój wpis i post, twórcze myślenie nie sprawia Ci problemu, to się nazywa intelektualny most, on sprawia wielką radość każdemu odwiedzającemu.

  2. UX Twojego bloga jest optymalne i nowatorskie, ostylowanie CSS sprawia wrażenie świeżości fajnie też że zadbałeś o detale to “kuje” w oczy. Długo pracowałeś nad jego realizacją ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *