W każdej kuchni robot kuchenny to podstawa!

robot kuchenny

Współczesna, dobrze wyposażona kuchnia posiadać powinna szereg niezbędnych gadżetów i sprzętów. Wcale nie po to, żeby było modnie i trendy (chociaż może trochę też), ale po to, żeby była jak najbardziej funkcjonalna i wygodna. Współczesny (i nowoczesny!) człowiek docenia to, że dzięki odpowiednim urządzeniom może szybko wypić kawę i upiec ciasto, zrobić obiad dla pięcioosobowej rodziny i jednocześnie mieć w kuchni porządek.

Czasami wystarczy niewiele, żeby stworzyć nawet z najmniejszej kuchni funkcjonalne miejsce, w którym w wygodnych warunkach można robić to, co właśnie w kuchni robi się najczęściej. Najmodniejsze i najbardziej popularne są obecnie wszechstronne roboty kuchenne, które łączą w sobie zadania kilku innych urządzeń kuchennych i zajmują bardzo mało miejsca!

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy robot kuchenny to coś, co pragniesz mieć w swojej kuchni, ten tekst jest dla Ciebie! Przedstawimy kilka najpopularniejszych modeli ostatniego roku, ale najpierw zestawienie najważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru robota idealnego.

Jaki powinien być idealny robot kuchenny?

Przed zakupem robota warto wiedzieć, czego się szuka. Różne roboty mają najróżniejsze specyfikacje, a wybór tego idealnego może okazać się niezwykle trudny. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest moc silnika. Większa moc równa się szybszej pracy robota i lepszemu jej efektowi. Zwykle dobre roboty posiadają ok. 600 W, a te najlepsze nawet ponad 1000 W. Roboty z niższą mocą zazwyczaj posiadają tylko jedną prędkość obrotów, natomiast przy tych z większą mocą można swobodnie ją regulować i dostosowywać do swoich potrzeb.

Roboty kuchenne mogą służyć do wielu rzeczy, zwykle jednak wybieramy je, ponieważ chcemy posiadać sprzęt, który wykona za nas te najbardziej czasochłonne i znielubione czynności. I to zazwyczaj jest najważniejszy powód, przez który decydujemy się na zakup robota. Nie każdy z nas lubi np. wyrabiać i ugniatać ciasto, a nie każdy robot posiada taką opcję (i odpowiednio dużą optymalną pojemność misy!).
Ważnym elementem wyposażenia robota kuchennego są również przystawki (standardowe i niestandardowe). To właśnie dzięki nim to urządzenie jest tak bardzo wielofunkcyjne, dlatego warto wiedzieć, jakie przystawki wchodzą w skład robota. Standardowe, ale dobre roboty posiadają kubek miksujący (inaczej blender), pojemnik do wyrabiania ciasta i malakser. Nadprogramowe, dodatkowe przystawki, które uatrakcyjniają robota to m.in. młynek udarowy, sokowirówka, obieraczka do ziemniaków, kostkarka do warzyw, maszynka do mielenia, wyciskarka, przecierak, wałkowarka do makaronu, czy maszynka do lodów. Można je dokupić osobno, a można zdecydować się od razu na cały zestaw. Im więcej przystawek tym więcej funkcji innych sprzętów będzie posiadał jeden, niewielkich rozmiarów robot kuchenny. Prawdziwy kuchenny kombajn.

Innymi bardzo ważnymi rzeczami, na które trzeba zwrócić uwagę są np. zabezpieczenia (np. przed uruchomieniem bez pokrywy, czy hamulec), ruchy misy i mieszadeł, rodzaje tarcz, czy jakość misy. Dla niektórych osób równie ważny jest design, wszak robot musi pasować do pięknie zaprojektowanej kuchni.

Wiemy już na co zwrócić uwagę przy wyborze robota? Zobaczmy zatem, które urządzenia cieszyły się największą popularnością w ostatnim czasie.

1. Bosch MUM54251

Uwielbiany zwłaszcza za niesamowity wygląd, chociaż jego parametry również są na rewelacyjnym poziomie. Bosch jest innowacyjny i daje znakomite efekty. Świetnie miesza, kroi i sieka składniki i jest świetnym urządzeniem, dzięki któremu można kompleksowo stworzyć nawet najbardziej skomplikowane dania. Jest także bogato wyposażony, m.in. w hak do ugniatania ciasta, końcówkę do ubijania i mieszania, mikser, rozdrabniacz z trzema wymiennymi tarczami, wyciskarkę, maszynkę do mielenia, przystawkę do krojenia warzyw, owoców, a nawet wędlin.

bosch-mum-54251

2. Tefal QB 505 MasterChef

Ten robot kuchenny słynie przede wszystkim ze swojej wybitnej funkcji ruchu planetarnego głowicy oraz dużego zestawu przystawek i akcesoriów. Dzięki temu właśnie Tefal jest wszechstronny i można dzięki niemu przygotować praktycznie wszystko. Niezastąpiony jeśli chodzi o skuteczność i uniwersalność, wzbudza podziw jeśli chodzi o solidność i niezawodność. Warto również wspomnieć o pięknym i eleganckim wyglądzie tego robota – wygląda dumnie w każdym wnętrzu.

tefal-masterchef

3. Zelmer ZFP1100R

Jeden z najbardziej niezastąpionych robotów kuchennych, które polecają gospodynie domowe (i nie tylko). Pomaga w przygotowaniu niezliczonej ilości dań i potraw w szybki i łatwy sposób. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dużą, bo aż 4 litrową, misę, wykonaną ze stali nierdzewnej. Warto też wspomnieć o tym, że Zelmer posiada aż 12 stopni regulacji prędkości. W tym robocie również zastosowano system mieszania planetarnego.

zelmer-zfp-1100r

4. Kenwood KM285

Tutaj warto wspomnieć przede wszystkim o bogatym wyposażeniu robota, które zapewnia zrealizowanie w łatwy sposób najbardziej zwariowanych dań. Nie zajmuje dużo miejsca, jest funkcjonalny oraz niezawodny w każdej sytuacji. W skład zestawu wchodzą: malakser, 3 mieszadła ze stali nierdzewnej, wyciskarka do owoców, blender akrylowy i osłona zapobiegająca chlapaniu.

kenwood-km285

Nie da się ukryć, że obecnie na rynku istnieje masa najróżniejszych robotów kuchennych z różnych półek cenowych. Te najtańsze i najuboższe w akcesoria znaleźć można już za 200-300 złotych, z kolei te „wypasione”, profesjonalne co wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Do użytku domowego jednak wystarczy uśrednić te kwoty, żeby znaleźć dobry, niezawodny i funkcjonalny sprzęt do wszystkiego.

  • Jan Kulakowski

    Zgadzam się, dobry robot kuchenny to podstawa. Ja mam Kohersena Mycook i robot jest świetny. Każdy kto lubi gotować na pewno będzie zadowolony z takiego urządzenia w kuchni.