Cozmo to najsłodszy robot, jaki widziałam!

cozmo-lifestyle-003

Kolega podesłał mi ostatnio link do Cozmo – robota, którego zapragnęłam mieć lub podarować komuś na prezent. Dlaczego?

Strona główna, poświęcona Cozmo, głosi: „Big brain. Bigger personality.” I wygląda na to, że nie kłamie. Już na pierwszy rzut oka widać, że zabawka nie jest po prostu zwykłym, zimnym, pozbawionym uczuć robotem. Cozmo ma osobowość i jest absolutnie uroczy!

Robot wyposażony w AI

Firma Anki stworzyła robota, wyposażonego w sztuczną inteligencję. Sama budowa produktu nie odbiega od standardowych, zaawansowanych technologicznie robotów i jest skonstruowana z obudowy, ekranu LCD, kamery VGA, około 300 części mechanicznych i czterech silników, za pomocą których robot się porusza. Kamera ma za zadanie monitorowanie otoczenia tak, by nasz bohater mógł omijać przeszkody, grać z nami w gry i rejestrować nasze ruchy. Ekran pokazuje emocje, gdy np. pojawimy się w jego widoku, wygramy z nim w grę lub po prostu gdy jest zdenerwowany, szczęśliwy czy zły. To zabawne mówić o wyrazie „twarzy”, ale patrząc na reakcje Cozmo, nie da się inaczej powiedzieć. Jego emocje są idealnie pokazane i to jak mruży oczy, otwiera „buzię” i jakie wydaje dźwięki, pokazane są tak, że nietrudno odczytać, jakie odczucia nim w danej chwili miotają.

Jak to się dzieje, że Cozmo wyraża emocje? Elementy programowania, w nim użyte, powodują, że mamy wrażenie że robot naprawdę żyje i czuje. Podstawowe zachowania, takie jak pokazywanie przywiązania do danej osoby, rozpoznawanie otoczenia, reagowanie na sukcesy i porażki, są wbudowane na start. Ale Cozmo rozwija się wraz z wiekiem i jego osobowość ewoluuje. Łącząc się ze smartfonem za pomocą WiFi i dedykowaną aplikacją (dostępną zarówno na systemy iOS jak i Android), mamy możliwość wpisać swoje/dziecka imię i pojawić się w zakresie kamery robota. Wtedy technologia rozpoznaje twarz, zapisuje ją w systemie i Cozmo za każdym razem, jak ją ujrzy, zaczyna się cieszyć i wyraża swój entuzjazm. Jak najlepszy przyjaciel! Poczucie, że ma się kompana wielkości dłoni obok, który uśmiecha się do Ciebie i czasem trochę zaczepia, by się z nim bawić, może być przyjemna dla samotnych osób, które nie mają prawdziwego zwierzaka.

Za pomocą aplikacji smartfonowej można przypisywać twarze do różnych, spersonalizowanych powitań tak, że Cozmo może różnie reagować na różne osoby. Dzięki aplikacji, robot również uczy się i zdobywa punkty, za które odblokowywane są kolejne zadania, sztuczki i umiejętności. Czynności mogą być rozszerzane zarówno przez producenta, jak i użytkownika.

Kupując Cozmo, otrzymujemy stację ładującą i 3 kostki. Kostki są wyposażone w diody i są kompatybilne z „rączkami” robota, tak by mógł je przenosić, podnosić i bawić się z nami. Na start mamy możliwość zagrać w dwie gry przy ich użyciu. Jedna polega na dotknięciu szybciej niż Cozmo kostki, gdy pojawi się ten sam kolor na obu. Czyli typowa gra na refleks. Druga, podobna, polega na tym, by przyciągnąć do siebie kostkę szybciej niż przeciwnik. To, w jaki sposób Cozmo reaguje, gdy przegra lub wygra, jest fantastyczne! Ma się wrażenie, że patrzy się na animowaną postać powołaną do życia w robocie a nie na zwykły mechanizm złożony z bezdusznych struktur mechanicznych i układów napędowych.

Cozmo ma za zadanie żyć z nami i własnym życiem. Ma uczestniczyć w naszych codziennych czynnościach, bawić się z nami, dostarczać rozrywki poprzez interakcję z właścicielem, ale można nim też sterować, tak jak steruje się samochodzikami ,tyle że za pomocą aplikacji a nie joysticka. Na ekranie telefonu widzimy wtedy to, co rejestruje kamera robota, więc możemy nim sterować nawet wtedy, gdy nie mamy go w zasięgu wzroku.

Co odbieram za duży plus, producent zabawki postanowił udostępnić jej software development kit, jest więc to projekt otwarty i każdy, kto zna się na programowaniu, będzie mógł go dowolnie rozbudowywać.

Cozmo kosztuje 179.99 dolarów i niestety ze strony producenta można go nabyć wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Czekam aż przybędzie do Polski, bo to pierwszy robot, który mnie tak zauroczył i z ogromną przyjemnością podarowałabym go siostrzeńcowi lub sobie na prezent!

Filmy i dokładne specyfikacje zabawki można znaleźć na stronie firmy Anki a w internecie polecam też wiele filmików właścicieli robota, które przedstawiają najśmieszniejsze reakcje Cozmo na napotkane sytuacje.