Pulsometry dla biegaczy – przegląd dostępnych modeli

Pulsometr

Sport, a zwłaszcza bieganie, o którym będzie mowa w dalszej części tekstu, rządzi się swoimi prawami. Nawet amatorzy potrafią rzeczowo podejść do biegania, wykorzystując dobra materialne i sprzęty elektroniczne do zmaksymalizowania efektów ciężkiej pracy i dostosowania wysiłków na miarę swoich sił. Dzięki takiej pomocy i udogodnieniu, powiedzenie „mierz zamiary na siły” nabiera głębszego znaczenia.

Na rynku istnieje bardzo dużo akcesoriów, które pomagają biegaczom w codziennych treningach. Gadżety te, to nie tylko modne dodatki, ale i urządzenia, dzięki którym można w łatwy i przystępny sposób kontrolować swoje treningi. Gadżetów tych jest bardzo wiele, do najpopularniejszych należą m.in. MP3, analizator kwasu mlekowego, Power Breathe, nogawki kompresyjne, sportowy GPS, zegarek ze stoperem, nerka (lub pas) do biegania, opaska na rękę, czy, najpopularniejszy – pulsometr. Oczywiście, amatorowi nie będą potrzebne wszystkie te gadżety, ale każdy zapalony gadżet będzie chciał mieć przynajmniej pulsometr, dzięki któremu można stale kontrolować pracę serca podczas wysiłku. Ceny pulsometrów są różne, od tych najtańszych (około 50zł) aż po kilkaset złotych za markowy, profesjonalny sprzęt.

Zobaczmy, co oferuje rynek, jeśli chodzi o pulsometry dla biegaczy.

Polar V800, pulsometr

Dość drogi, ale wart swojej ceny pulsometr, dedykowany zwłaszcza ambitnym biegaczom. Jest to bardzo zaawansowany i multisportowy zegarek, który oprócz funkcji pulsometru ma wbudowane GPS. To prawdziwy sportowy kombajn, dzięki któremu można sprawdzić jak trening wpływa na obciążenie organizmu, obliczy stan regeneracji, da natychmiastowe rezultaty po treningu, czy wykona test ortostatyczny. Warto go mieć, zwłaszcza jeśli się jest ambitnym amatorem lub profesjonalistom.

polar-v800

A360 marki Polar – pulsometr

Wyróżnia go przede wszystkim przyjemny kolorowy wyświetlacz. To typowa opaska na nadgarstek, która sprawdza nasze tętno na nadgarstku, ale nie tylko. Dzięki A360 można także monitorować całodobową aktywność i brać pod uwagę indywidualne treningowe wskazówki. Przydaje się również jako okno powiadomień z urządzeń mobilnych.

polar-a360

Garmin Forerunner 210HR

To bardzo zaawansowany pulsometr, wyspecjalizowany do biegania właśnie. Posiada czujnik tętna na pasku i można z nim trenować w każdych warunkach. Dodatkową funkcją jest wbudowany GPS. Z Garminem można tworzyć indywidualne sesje interwałowe i treningi oparte na celach. Mierzy tętno i spalone kalorie, pozwala również ustawić limity wysokości tętna. Plusem jest także połączenie z Garmin Connect, aplikacji, która bezpłatnie analizuje treningi i pomaga w ich planowaniu.

garmin-forerunnuer

Polar RS300X Bieganie & Multisport

Kolejny gadżet od marki Polar, tym razem urządzenie wyspecjalizowane przede wszystkim w bieganiu. Przeznaczony jest zwłaszcza dla amatorów biegania, który traktują sport czysto rekreacyjnie. Idealny do swoich podstawowych funkcji – pomiaru tętna oraz mierzenia czasu treningu. Można w nich również ustawiać spersonalizowane treningi, które pomogą zoptymalizować szybkość tętna.

polar-rs300x

Pulsometr Sigma PC 15.11

Jeden z tańszych modeli w tym zestawieniu, ale spełniających podstawową i najważniejszą funkcję pulsometru. Posiada czytelny i podświetlany interfejs, bardzo łatwo się go obsługuje i jest dokładny w pomiarach. Można w nim wybrać jedną z trzech stref pulsu – fitness, spalanie tkanki tłuszczowej oraz strefę użytkownika. Kiedy dana strefa się zakończy pulsometr o tym komunikuje. Pulsometr ten mierzy czas ćwiczeń, oblicza średnią i maksymalną częstotliwość bicia serca, czy spalone kalorie. Dodatkowym plusem jest również niewątpliwie jego wodoszczelność do 30 metrów.

sigma-pc

Wybór pulsometru to bardzo ważna decyzja, zwłaszcza dla sportowca, który chce na bieżąco kontrolować swoje podstawowe parametry życiowe. Warto zatem wybrać sprawdzone marki i modele, które są wygodne i wytrzymałe. Sam pulsometr spełnia zadanie profesjonalnego trenera, który ułoży plan treningowy, obliczy maksymalne tempo, zmierzy puls i pokaże, co można zrobić żeby zoptymalizować wydajność organizmu podczas treningów. Wiele pulsometrów ma bardzo szeroki zakres funkcji, zatem przed wyborem tego jednego jedynego warto zastanowić się, do czego przede wszystkim będzie się go używało. Warto jednak wybrać taki, który można indywidualnie spersonalizować, tak, żeby był idealnie dopasowany do osobistych preferencji.