Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

smartfon używany
Telefony

Czy warto kupić smartfona używanego – za i przeciw

Tempo w jakim nowe modele smartfonów są wprowadzane na rynek jest naprawdę imponujące. Decydując się podpisać dwuletnią umowę z operatorem możemy mieć pewność, że w dniu, gdy będzie wygasać nasz telefon będzie już przestarzały. Lubimy często wymieniać smartfona, żeby korzystać z najnowszych zdobyczy technologii – i bardzo dobrze. Co się dzieje ze starym modelem? Trafia do szuflady, do jednego z członków rodziny albo do drugiego obiegu. Badania pokazują, że wciąż rośnie liczba sprzedawanych używanych smartfonów.

Rynek wtórny to szansa na zakup w zdecydowanie niższej cenie. Podobno co 10 Polak sprzedał już swojego starego, używanego smartfona. Wygląda więc, że okazji na rynku jest co niemiara. Poszukiwania używanego sprzętu to droga na skróty, która z jednej strony stwarza szanse, z drugiej zagrożenia. Czy finalnie to się opłaca, czy nie? Spójrzmy na plusy i minusy.

Dlaczego opłaca się się kupić smartfon używany?

  1. Cena, cena i jeszcze raz cena! Można trafić na smartfon używany 2 lub 3 miesiące tańszy od modelu na półce o kilkaset złotych. Czasami właścicielowi po prostu nie podpasował konkretny model lub zmiana systemu operacyjnego, więc zwyczajnie pozbywa się sprzętu, sprzedając znacznie poniżej rynkowej wartości. Takich okazji warto szukać, chociażby po to, żeby mieć wymarzonego iPhona w cenie smartfona Xiaomi albo Huawei.
  2. Wiesz, jak to działa. Paradoksalnie decydując się na używany smartfon wcale nie kupujesz kota w worku. Starsze modele, które dominują na rynku wtórnym to często powszechnie znane smartfony. Opinie o ich działaniu, wydajności, baterii i płynności działania bez trudu można znaleźć w wielu miejscach w internecie. Co innego nowości na rynku, które mogą okazać się kosztownym bublem i totalną pomyłką. Każdy z producentów czasami zalicza wpadkę, najgorzej, jeśli kupimy felerny model jako jedni z pierwszych użytkowników. Co do właściwości konkretnego egzemplarza – stan techniczny, przynajmniej z zewnątrz widać na zdjęciach.
  3. Wspierasz środowisko Smartfony nigdy nie powinny trafiać do śmieci, szczególnie jeśli są w 100% sprawne, a jedyny powód do pozbycia się telefonu do zakup nowego, lepszego modelu. Liczące kilka lat aparaty wciąż mogą być w obiegu i doskonale spełniać swoje funkcje dla mniej wymagających użytkowników – szczególnie dobrze będą się spisywać w rękach osób starszych, tych o mniej zasobnych portfelach. Dlatego wybór używanego smartfona jest racjonalnym podejściem.

Dlaczego nie warto kupić smartfon używany?

  1. Bezpieczeństwo. Kupując telefon w autoryzowanym salonie lub sklepie z elektroniką mamy pewność, że pochodzi z legalnego źródła. Decydując się na zakup smartfona używanego na aukcji internetowej nie zawsze mamy pewność, że telefon nie został skradziony. Oczywiście można zawsze zminimalizować ryzyko żądając pokazania dowodu zakupu, oryginalnego pudełka i kompletu akcesoriów sprzedawanych standardowo w zestawie z telefonem, a także sprawdzając numer IMEI na stronie http://kradzionytelefon.pl/
  2. Słaba bateria. Niestety to, co najbardziej doskiwiera oprócz zarysowań na obudowie, to bardzo ograniczona żywotność akumulatora. Z każdym miesiącem użytkowania baterie słabnądo tego stopnia, że przy intensywnym użytkowaniu mogą nie dożyć nawet doby bez podłączenia do prądu. Fabrycznie nowy telefon zawsze będzie działał dłużej niż używany model. Nie jest to problem bez rozwiązania, wszak zawsze można wymienić baterię lub kupić dobry powerbank do naszego smartfona używanego.
  3. Gwarancja. Możliwość bezpłatnej naprawy sprzętu ma ogromne znaczenie. W przypadku awarii telefonu, który nie jest objęty gwarancją często koszt naprawy przewyższa koszt nowego zakupu. Używany smartfon pozbawiony gwarancji lub z gwarancją kończącą się za kilka miesięcy to tykająca bomba!

smartfon używany

Podsumowanie

Nie ma potrzeby, aby każdy telefon był kupowany jako fabrycznie nowy. Możemy spokojnie decydować się na zakupy z drugiej ręki. Tak samo jak w przypadku samochodów, które nie zawsze muszą pochodzić prosto z salonu. Trzeba jednak pamiętać, że zakup smartfona używanego zawsze wiąże się z określonym ryzykiem i konsekwencjami. Jeśli jednak podejdziemy do tematu z głową, można zrobić naprawdę dobry interes.
A Ty kupiłbyś używany smartfon czy nie?

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *