Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Dziwne aplikacje
Komputery i tablety Sprzęty Telefony

Poznaj najbardziej dziwne aplikacje na Androida

Jeśli kojarzysz Chrome Experiments, to z pewnością nowy projekt od Google’a szybko przykuje twoją uwagę. A mowa o platformie, na której zebrano najbardziej nietypowe, intrygujące oraz innowacyjne aplikacje na urządzenia z systemem Android. Dlaczego wzbudziło to tak szeroki zachwyt w ostatnich tygodniach? Android Experiments pokazuje bardzo dobitnie dwie rzeczy. Możliwości twojego smartfona są prawie nieograniczone, a wyobraźnia twórców znacząco wykracza poza utarte schematy myślenia o roli telefonów w naszym życiu. Krok po kroku omówimy dziwne aplikacje na Androida.

Dziwne aplikacje na Androida

Przyglądając się niektórym projektom, aż trudno uwierzyć, w jak nietuzinkowy sposób czerpią moc z urządzeń, uruchamianych pod Androidem. Co ciekawe, dla wielu z nich trudno dziś znaleźć jeszcze jakieś wyjątkowo praktycznie zastosowanie. Stanowią więc one wyśmienitą inspirację lub ciekawostkę, cieszącą oczy i duszę miłośników technologii. Przykłady? Proszę bardzo.

Zacznijmy od najnowszej i bardzo obiecującej, bo jednocześnie jednej z najbardziej praktycznych w całej palecie. To SmartNavi. Jej działanie jest wręcz genialne w swojej prostocie. Standardowa nawigacja potrzebuje stałego dostępu do funkcji GPS w telefonie, przez co zwiększa pobór mocy z baterii. SmartNavi jest tak samo precyzyjny, ale używa GPS-a tylko na samym początku. Jak więc oblicza i podpowiada drogę do celu? Położenie ustala na podstawie twojego ruchu oraz zachowania smartfonu. Aplikacja wykorzystuje wbudowane czujniki w telefonie, nieustannie monitorując wszystkie dane i na ich podstawie ustala twoją lokalizację. Twórcy twierdzą, że dzięki SmartNavi zaoszczędzimy aż do 80 proc. mocy baterii.

Aplikacje typu Ink Space

Kolejna intrygująca aplikacja, która szczególnie zwróciła moją uwagę, nazywa się Ink Space. Dzięki niej rysujesz palcem po ekranie, jednocześnie wykorzystując akcelerometr (rozpoznaje jak szybko i w którą stronę ruszasz urządzeniem). Jeśli ułożysz telefon pod innym kątem, zauważysz efekt złudzenia optycznego ze zmieniającą się perspektywą rysunku. Wciągające, prawda?

Pozostałe dziwne aplikacje

Bardzo ciekawą, a jednocześnie wprawiającą w dobry humor aplikacją, jest Selfie x Selfi. Co takiego imponującego potrafi? Używając twojej kamery, śledzi ruchy i za pomocą graficznych zasobów generuje abstrakcyjne autoportrety, wykonane aparatem z telefonu.

Wśród kilkudziesięciu aplikacji są również takie, które znajdują zastosowanie tam, gdzie trudno się tego spodziewać. Niech najlepszym przykładem będzie projekt IOIO PLOTTER. To połączenie aplikacji z ploterem (urządzenie do rysowania, sterowane komputerowo). Efekt? Aplikacja dosłownie prowadzi plotera, niczym rękę artysty, tworząc rysunki na podstawie zdjęć z telefonu. Zobacz, jak to działa na tym filmie.

Wśród innych znajdziemy też coś dla fanów majsterkowania (np. malutki łazik, sterowany dwoma telefonami z Androidem), a także kilka abstrakcyjnych i niebanalnych tarcz do smartwatchy, czy nawet grę zręcznościową.

Co prawda ilość tych dziwnych aplikacji obecnie nie powala z nóg, ale Android Experiments dopiero wystartowało i jest otwarte na nowych twórców oraz ich pomysły. Spodziewam się więc, że z upływem czasu trafią tam kolejne, fantastyczne pomysły, które mnie zaskoczą. Nie oczekuję, że wszystkie będą bardzo praktyczne. To niezwykle intrygujące obejrzeć czasem coś, co jest bardziej wizjonerskie i szalone, niż nastawione na zysk i wysoką użyteczność dla masowych odbiorców.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *