Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Urządzenia kuchenne
Kuchnia Lifestyle Sprzęty

Urządzenia kuchenne – TOP 5 o których nawet nie śnili nasi dziadkowie

Rozwój technologii, które mają ułatwiać życie człowiekowi jest w równej mierze fascynujący, co nieprzewidywalny. W niektórych dziedzinach poszliśmy wyraźnie w kierunku łączenia wielu funkcji w jednym urządzeniu, w innych wręcz przeciwnie. Najprostszy przykład? Smartfon. Z powodzeniem zastępuje nam kalendarz, nawigację samochodową, kalkulator, encyklopedię, kartę płatniczą, a nawet trenera fitness, doradcę inwestycyjnego czy stylistę. Dzięki odpowiedniemu doborowi aplikacji nowoczesny telefon może niemal wszystko. Naturalnie dopóki nie wyczerpie się bateria.

A co w tym czasie dzieje się w kuchni? Wszystko na odwrót! Jesteśmy świadkami, jak na rynek, zamiast jednego robota o wszechstronnych zastosowaniach, wchodzą kolejne drobne urządzenia wyspecjalizowane w jednej dziedzinie. Co zatem dziś jest na porządku dziennym, a jeszcze dwa pokolenia temu nie mieściło się w głowie? Oto przykłady jakie urządzenia kuchnne wykorzustujemy w kuchnii najczęściej.

Urządzenia kuchenne – jajowar

Nie sposób rozstrzygnąć, czy pierwsze było jajko, czy kura. Niemniej odkąd człowiek wpadł na to, że jaja można gotować, przez stulecia robił to w garnku.

Problem pojawił się, gdy cywilizacja zapragnęła wybierać, czy życzy sobie jaja na twardo, czy na miękko, a efekty gotowania często odbiegały od oczekiwań. Jajowar to urządzenie kuchenne idealne, ponieważ pozwala dokładnie określić twardość produktu i, co za tym idzie, przyrządzać potrawy z jaj w sposób najłatwiejszy pod słońcem.

Urządzenia kuchenne – młynek elektryczny

Dawno, dawno temu używaliśmy specjalnych młynków do ręcznego mielenia kawy w ziarnach. Potem w sklepach pojawiła się gotowa kawa mielona i, co gorsza, rozpuszczalna. Jakby tego było mało, elektronika zaczęła wypierać tradycyjne rozwiązania także w dziedzinie mielenia przypraw i ziół. Dziś dzięki urządzeniu na baterię możemy bez wysiłku zmielić sól, pieprz i inne przyprawy, wybierając na dodatek grubość mielenia.

Wypiekacz do chleba

Kto stał rano w kolejce po świeże bułki? Albo kupował na zapas kilka bochenków chleba przed długim weekendem, kiedy piekarnia była nieczynna? Dziś to już przeszłość i to wcale nie za sprawą hipermarketów wypierających małych producentów, ale dzięki możliwości wypiekania rozmaitych produktów u siebie w domu.

Nie dość, że możemy produkować pieczywo we własnej kuchni, to wypiekacz daje nam możliwość idealnego dopasowania wyrobów do swoich potrzeb za sprawą regulacji wielkości bochenka i stopnia zrumienienia skórki, a także dodawaniu rozmaitych domieszek i własnych składników do gotowych receptur. Takie urządzenia kuchenne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią spędzać dużo czasu w swojej nowoczesnej kuchnii marzeń.

Elektryczna wyciskarka do cytrusów

W czasach naszych dziadków same cytrusy nie były zbyt częstym widokiem, a co tu dopiero mówić o urządzeniach do wyciskania soku. Dziś bez trudu możemy kupić rozmaite owoce i warzywa ze wszystkich zakątków świata, a wyciskanie z nich soku stało się dziecinnie proste. Elektryczne wyciskarki są znacznie dokładniejsze niż ręczne i pozwalają cieszyć się na co dzień świeżym, orzeźwiającym sokiem oraz czystą kuchnią. Wiadomo, że urządzenia kuchenne o mocy dochodzącej do 100W zawsze będzie skuteczniejsze od człowieka.

Rozdrabniacz/Szatkownica

Kiedyś krojenie warzyw mogło zajmować wiele godzin. Szczególnie jeśli szykowało się potrawy dla licznej rodziny i nie miało w tym dużej wprawy. Do tego jeszcze chwila nieuwagi, która mogła kosztować poważne skaleczenie w palec. Dzisiaj spokojnie możemy pójść na łatwiznę, a to za sprawą specjalistycznych urządzeń, które pokroją wszystko za nas. W zależności od potrzeb – na cienkie lub grube plastry albo wiórki. Prosto, szybko i, co najważniejsze, bezpiecznie.

Oczywiście większość z tych urządzeń kuchennych nie jest niezbędna w każdej kuchni. Spokojnie można się bez nich obyć, korzystając, jak wcześniej, z ich tradycyjnych odpowiedników. Choć osobiście uważam, że dobry robot kuchenny w naszej kuchnii jest koniecznością! Z drugiej strony, jeśli zależy nam na czasie i wygodzie, i bardziej cenimy gotowanie w domu po swojemu niż jadanie na mieście, czemu nie ulec pokusie i nie ułatwić sobie życie? Współcześnie możemy sobie przecież na to pozwolić – dziadkowie nie mieli takiego wyboru.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

9 KOMENTARZY

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Czym się inspirujesz na codzień ? skad czerpiesz pomysły na wpisy ?

  2. Talentem bije każdy Twój wpis i post, twórcze myślenie nie sprawia Ci problemu, to się nazywa intelektualny most, on sprawia wielką radość każdemu odwiedzającemu.

  3. Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

  4. Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *