Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Obróbka zdjęć i filmów
Obraz i dźwięk Telefony

8 najlepszych narzędzi do mobilnej obróbki zdjęć i filmów

Ślub, wakacje, a może wieczór przy winie? Każda okazja jest na swój sposób wyjątkowa i zasługuje, by ją uwiecznić na zdjęciu lub krótkim filmie. Stąd wychodzimy Wam na pomoc z listą nalepszych narzędzi do obróbki zdjęć i filmów. Ale pomysł na niezapomniane kadry to tylko początek. Oto 8 narzędzi, które wycisną ze zdjęć i filmów zawrotne efekty.

Obróbka zdjęć i filmów – najjlepsze narzędzia

Każdy z nas w obecnych czasach, chcąc nie chcąc stał się fotografem. Aby być coraz lepszym fotografem amatorem nie tylko trzeba nabywać umiejętności samego uchwycenia zdjęcia lecz także poznać działanie w praktyce jak wygląda obróbka zdjęć i filmów.

Obróbka filmow za pomocą Lapsit

To jedna z najlepszych aplikacji na Androida, która tworzy produkcje z efektem poklatkowym. Narzędzie (a raczej jego silnik LibAV) wykonuje za twórcę praktycznie całą robotę. Obróka filmów z pomocą aplikacji Lapsit to czysta przyjemność. Do tego oferuje stylowe efekty oraz wsparcie dla serwisów społecznościowych (Facebook, YouTube).

Nakręcone i zapisane filmy możesz dowolnie przycinać i poprawiać. Aplikację pobierzesz w dwóch wersjach: darmowej i płatnej. Za 6,5 zł (bo tyle kosztuje wersja płatna) nagrywamy w HD i Full HD, mamy dostęp do dodatkowych filtrów i możemy wstawiać muzykę.

Obróbka zdjęc z Photoscape

To z kolei jedno z najlepszych, a zarazem bezpłatnych narzędzi do obróbki zdjęć. Jest prosty, intuicyjny i sprawdzi się równie dobrze u amatorów, jak i osób poszukujących nieco bardziej zaawansowanych opcji, ale na pewno nie jest to narzędzie idealne. Bez wątpienia wadą jest uboga możliwość tworzenia pokazów slajdów czy niezbyt funkcjonalne narzędzia do korekcji jasności i koloru. Za to mamy tu pokaźną paczkę oryginalnych i niedostępnych w innych programach efektów i filtrów, a także możliwość tworzenia sklejek i kolarzy, konwersję plików RAW czy zamianę zdjęć w komiks.

Obróbka zdjęć ze Snapseed

Niektórzy uważają, że odkąd Snapseed rozwija się pod skrzydłami Google, przestał mieć konkurencję w swojej kategorii. I coś w tym ewidentnie jest. Od wersji 2.0 narzędzie do obróbki zdjęć na smartfony jest niezwykle użyteczne, funkcjonalne i bardzo przejrzyste, choć mija trochę czasu, zanim się do niego przyzwyczaimy.

Co wyróżnia Snapseeda od innych narzędzi? Z pewnością zapisywanie poszczególnych etapów obróbki zdjęć i późniejsze porównywanie. Czyli coś na wzór historii edycji – jeśli coś Ci się nie spodoba, zawsze może wrócić do wcześniejszego etapu. Na wyróżnienie zasługuje również możliwość stosowania efektów w wybranych obszarach zdjęcia, czyli drobnych zmian w małych szczegółach. Aplikacja dostępna na Androida i iPhone’y.

Szybka obróbka zdjęć z Pixlr-o-matic

Darmowa aplikacja na smartfony, która Snapseeda raczej nie pokona, za to z pewnością zwraca na siebie uwagę liczbą kombinacji, jakie możemy ułożyć z dostępnych filtrów, oświetleń i ramek. Dzięki temu powstają czasem niezwykle magiczne efekty końcowe. Program działa również w wersji na komputery PC, zaś na komórkach odgrywa również rolę zwykłego aparatu. Zatem w szybkich 3 krokach (zrobienie zdjęcia, edycja i publikacja np. w mediach społecznościowych) tworzymy profesjonalnie wyglądające fotografie. Obróbka zdjęć z tą aplikacją jest bardzo sprawna.

Obróbka zdjęć z Pixlr Express

To z kolei dzieło ze stajni AutoDesk, znanej firmy z dziedziny oprogramowania 3D. Ten fakt już na początku zapowiada coś, obok czego trudno przejść obojętnie. Niezwykle intuicyjny interfejs przeprowadza nas przez ogromną paletę narzędzi do obróbki zdjęć. Od automatycznego dostosowywania parametrów obrazu, przez usuwanie efektu czerwonych oczu, po zabawy z rozmyciem i kolorem selektywnym. Poza tym możemy swobodnie bawić się niezliczonymi ramkami, filtrami i teksturami. Ale Pixlr Express to także edytor tekstu, który możesz nałożyć na zdjęcia. To samo uczynisz z naklejkami, choć ich liczba nie jest powalająca.

Obróbka zdjęć z Magic Hour

Jeśli szukasz najbardziej rozbudowanego narzędzia do nakładania kolorystycznych warstw na zdjęcia. Obróbka zdjęć z Magic Hour konkurencji mieć w tym względzie nie powinien. W czym tkwi fenomen tej aplikacji? Możesz tu ściągnąć filtry zrobione przez innych użytkowników lub też stworzyć własne i dzielić się nimi ze światem. Setki ustawień i rankingi pozwalają odnaleźć idealnie skrojone pod nasz gust efekty. Wada? Aplikacja jest płatna. Za 5,44 zł dostajemy jednak coś, co jest warte swej ceny.

Obróbka filmów z Magisto

Znasz już najlepsze narzędzia do obróbki zdjęć. Teraz pora na mobilną obróbkę filmów. Jeśli chcesz edytować wideo zrobione komórką lub tabletem, z pomocą z pewnością przyjdzie ci Magisto. To mobilna obróbka filmów, znany na całym świecie. Największą zaletą jest to, że dobrze sprawdzi się u osób, które nie znają się na profesjonalnej obróbce takich materiałów. Tu wszystko jest prawie zautomatyzowane. Z aplikacją nakręcasz filmy, wybierasz podkład dźwiękowy, nadajesz nazwę, a program sam dokona jego edycji. Robi to dość inteligentnie, analizując twój materiał filmowy i składając go w gotowy i profesjonalny film, który możesz później szybko udostępnić na Facebooku lub YouTubie.

Obróbka filmów z Lightworks

Odpowiedź na pytanie, co jest najlepszą darmową alternatywą do obróbki filmów dla programu Windows Movie Maker, brzmi Lightworks. Na początek jedno zastrzeżenie. Nie jest to program dla początkujących. Wygląda profesjonalnie i najszybciej zadowoli koneserów zaawansowanej edycji filmów. Jest potężnym narzędziem, które w wersji darmowej wymaga rejestracji na stronie programu. I to zasadniczo powinno wystarczyć ambitnym profesjonalistom. Ale są również wersje płatne z dodatkowymi możliwościami. Wersja EDU za 25 euro na rok oraz Pro za dwa razy więcej.

Mobilna obróbka zdjęć i filmów – podsumowanie

Mobilna obróbka zdjęć i filmów zyskuje coraz większą rzesze fanów. W obecnych czasach wszystko co można zrobić łatwo i przyjemnie jest na wagę złota. Oczywiście, każda z tych aplikacji ma jakieś wady, ale kto ich nie ma? To jest tylko kwestia czasu jak za każdym razem będą się poprawiać.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

8 KOMENTARZY

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

  2. Brawo! tak trzymać. Widaż, ze dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu są ciekawe i b. wartościowe, Dzieki i zapraszam do siebie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *