Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Sprzęty

Arduino: zrób to sam 2.0

Dziś szczególny dzień dla wszystkich wielbicieli ruchu Zrób To Sam 2.0 – Arduino Day 2015, czyli 24 godzinne świętowanie urodzin włoskiego projektu Arduino. 262 oficjalne eventy na całym świecie pokazują, jak wspólnota rozrasta się z roku na rok.

 Arduino jest platformą open-source, która z założenia miała sprawić, że korzystanie z elektroniki i tworzenie z jej użyciem stanie się maksymalnie proste i dostępne – także finansowo – dla każdego, kto tylko ma na to chęć. Głównym napędem projektu jest płytka z kontrolerem, która staje się „mózgiem” dla tego, co chcesz stworzyć, sterując kolejnymi elementami, takimi jak kolejność i szybkość świecenia diod czy sterowanie silnikiem.

Prostota budowy płytki z kontrolerem, software, który za pomocą prostych instrukcji typu „krok po kroku” uczy nas, jak programować Arduino, czy wreszcie sama społeczność i mnóstwo gotowych tutoriali do projektów, sprawiają, że coś dla siebie znajdą tutaj zarówno osoby, które z elektroniką i kodowaniem nie miały nic wspólnego (nawet jeśli ich pierwszy projekt sprowadzi się „tylko” do mrugania LEDami :)), jak i doświadczone osoby.

Chcesz stworzyć własnego robota czy pulsometr? A może chcesz mieć świecący strój na karnawał? Zdecydowanie powinieneś/naś zaprzyjaźnić się z Arduino J. Choć pozornie pierwsze kroki mogą wydawać się skomplikowane, a sam wygląd – odstraszać to wystarczy podłączyć płytkę do komputera i przejść przez gotowe scenariusze, by przekonać się, że jest w tym naprawdę mnóstwo zabawy.

Przeglądając gotowe projekty na Instructables, Adafruit Learning System, Fritzing czy po prostu na YouTube, łatwo dostrzeżemy, że właściwie jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia.

Arduino odpowiada zresztą chętnie na potrzeby użytkowników. Modny ostatnio temat, czyli wearables (o których możecie poczytać też tu) to jeden z ulubionych tematów makerskich, a dedykowana wearables wersja Arduino – Lilypad, jest stworzona do tego, by go nosić, szyć i prać :).

Ważnym elementem jest to, że nie jest wymagana umiejętność lutowania – tak naprawdę za pomocą gotowych elementów – kabli, płytki stykowej i wspomnianych wcześniej LEDów, możemy stworzyć w pełni funkcjonujący układ, ucząc się jednocześnie, jak to właściwie działa i dlaczego.

Głośnym tematem było też wypuszczenie przez Arduino drukarki 3D, opartej na Arduino Mega2560, co otwiera kolejne możliwości tworzenia w dobie technologii.

Choć na sam dzień cień rzuca konflikt zespołu twórców Arduino i swoistego rozłamu w społeczności, wciąż mam nadzieję, że sama idea będzie żyła, przede wszystkim dzięki każdej kolejnej osobie, która poczuje w sobie ducha Adama Słodowego w wersji technologicznej.

A co Ty dzisiaj stworzysz?

Przydatne linki:

http://arduino.cc – Oficjalna strona projektu

http://www.instructables.com – baza projektów

http://fritzing.org – jedno z narzędzi do projektowania

https://learn.adafruit.com/ – kolejna baza wiedzy i inspiracji

Powiedz to inaczej 🙂

http://www.instructables.com/id/LilyPad-Wrist-Band-POV/

Trochę widelcomuzyki:

https://vitomakes.wordpress.com/2013/10/08/fork-o-drumbot/

Poranna kawa nieco inaczej:

https://youtu.be/8ZohB3q7rJo

 

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologicznie.pl – Napisany przez autora bloga.

7 KOMENTARZY

  1. Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.

  2. Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.

  3. Wow Thanks for this review i find it hard to search for great resources out there when it comes to this content thank for the guide website

  4. Wow Thanks for this content i find it hard to realize very good knowledge out there when it comes to this subject material thank for the blog post website

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *