Rozpoczynający się październik to czas powrotu wszystkich studentów na uczelnie wyższe. Tym samym z wakacjami pożegnają się już nie tylko uczniowie, ale i ich starsi znajomi. Przygotowaliśmy dla Was listę wartych uwagi urządzeń i akcesoriów, które z pewnością okażą się pomocne na ścieżce edukacyjnej – zarówno tej licealnej, jak i związanej ze studiami. Zatem jaki sprzęt dla uczniów najbardziej się przyda?
Sprzęt dla uczniów – komputer
Nowoczesny komputer to w teorii podstawowe urządzenie elektroniczne dla każdego ucznia, ale czy na pewno? Obecnie ciekawym rozwiązaniem może okazać się tablet lub tak zwana hybryda. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Na pewno nie bez znaczenia jest czas pracy na baterii (minimum 6 godzin) oraz liczba pomocnych w nauce programów, jakie możemy zainstalować. Z tego powodu odradzam wybór nietypowych rozwiązań, takich jak Chromebooki czy tablety z Ubuntu. Odpowiedni sprzęt dla uczniów, to wybór urządzeń na lata.
Warto również zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby. Student architektury i grafiki komputerowej będzie potrzebował komputera z mocnym procesorem i kartą graficzną. Z kolei na kierunkach humanistycznych i w liceum z powodzeniem można korzystać z tabletu, który będzie lekki oraz poręczny. Nie bez znaczenia są również indywidualne potrzeby. Miłośnik gier komputerowych nie zadowoli się tanim ultrabookiem, bo nie uruchomi na nim ulubionych produkcji. Nauka nauką, ale rozrywkowe i hobbystyczne wykorzystanie komputera lub tabletu nie powinno pozostawać bez znaczenia.
Istotnym aspektem przy zakupie sprzętu na studia lub do szkoły jest nasz budżet. Kupując iPada lub Maca będziemy mieli pewność, że sięgnęliśmy po urządzenie, które będzie spełniać swoje zadanie przez lata. Praktycznie zapomnimy również o awariach, a co więcej – oszczędzimy na dodatkowym oprogramowaniu. Apple dołącza do iPadów i Maców pakiet biurowy iWork, a także aplikacje do obróbki dźwięku, filmów i zdjęć. Oczywiście sprzęt tej firmy nie musi przypaść każdemu do gustu, chociażby ze względu na cenę i małą liczbę kompatybilnych z nim gier. Dlatego warto rzucić okiem na odpowiednie laptopy dla studenta albo laptopy dla ucznia (świetne produkty Della, Asusa) albo tablety z Androidem (Lenovo, Samsung). Jak już pisałem wyżej, warte uwagi mogą okazać się również urządzenia hybrydowe, takie jak Lenovo Yoga czy Microsoft Surface Book.
Sprzęt dla uczniów – smartfon
Smartfon to już nie tylko telefon, ale urządzenie będące kalkulatorem, organizerem, kalendarzem oraz narzędziem do komunikacji i rozrywki. Z tego powodu warto postawić na urządzenie z systemem iOS lub Android i zaniechać kupowania „słuchawki” z innym oprogramowaniem.
Z całą pewnością smartfon powinien mieć wysokiej jakości kamerę (lepiej robić zdjęcia podręczników, notatek, skryptów niż je kserować), dobry mikrofon (do nagrywania wykładów) i charakteryzować się długim czasem pracy na baterii, jeżeli nie chcemy ładować go między zajęciami lub korzystać z powerbanków.
Nie zawsze warto przepłacać i rzucać się na modele z najwyższej półki. Poza Samsungiem, Apple i HTC na rynku znajdziemy producentów, którzy tworzą warte uwagi urządzenia. Nie sposób nie wspomnieć o Lenovo, Huawei i Xiaomi smartfon. Nie sposób również przejść obojętnie obok TP-Linka, który pojawił się niedawno w Polsce i kusi naprawdę dobrymi cenami nieprzekraczającymi często nawet 500 zł, tak jak ma to miejsce w przypadku Neffosa C5 Max, który mimo niskiej ceny cechuje się typowymi dla średniej półki parametrami i dużym ekranem. Rozsądnym pomysłem będzie również rozejrzenie się za używanym smartfonem.
Rozrywka
Jak już pisałem wyżej, studia i szkoła to nie tylko edukacja, ale i rozrywka, spędzanie czasu ze znajomymi, rozwijanie swoich umiejętności oraz poświęcanie własnemu hobby.
Warto dokonać zakupu nowoczesnych słuchawek. Wśród wartych uwagi modeli w rozsądnej cenie można wskazać Audio-Technica TH-M40X oraz Skullcandy Hesh 2. Miłośnicy fotografii mobilnej powinni zaś rzucić okiem na soczewki dla smartfonów of firmy Olloclip. Jeżeli to nie wystarcza, to ciekawym pomysłem może być zakup aparatu. Nie zawsze potrzebujemy zaczynać od lustrzanki. Wystarczy kompakt z możliwością manualnych ustawień, jak na przykład Panasonic LX100 z obiektywem Leiki.
Podzielcie się w komentarzach, jakie Wy zamierzacie zrobić zakupy przed powrotem na uczelnie albo w co według Was powinien zaopatrzyć się każdy uczeń. Mam nadzieję, że powyższy poradnik dot. sprzętu dla uczniów pozwoli Wam znaleźć dla siebie coś ciekawego ze świata nowoczesnych technologii.
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.
Uważaj, żebyś przez nieuwagę nie stworzył czegoś wiekopomnego i na stałe wpisał się w cyfrowy świat internetu. 🙂
Śmiać się często i serdecznie, zdobyć szacunek ludzi inteligentnych i błyskotliwych a także sympatię dzieci i młodzieży – to znaczy odnieść prawdziwy realny sukces :-). R.W. Emerson. Do You Seen ? USA* Wortal > http://www.USA.XMC.PL
Z szacunkiem i podziwem ślędzę twego bloga, uważnie czytam wszystkie posty, to jest dobra i właściwa droga budować dydaktyczne “mosty”.
Trzeba mieć wytrwałość i wiarę we wlasne siły. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.
Z szacunkiem i podziwem ślędzę twego bloga, uważnie czytam wszystkie posty, to jest dobra i właściwa droga budować dydaktyczne “mosty”.
Bardzo interesujący temat!
Nie mogę się doczekać, aż przeczytam kolejne wpisy.