Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

cechy księgowego
Biznes

Cechy dobrego księgowego

Jeżeli korzystasz z usług księgowego albo dopiero chcesz zacząć z nich korzystać, to koniecznie powinieneś znać cechy dobrego księgowego. W końcu to osoba, której powierzysz swoje finanse!

Jakie są cechy dobrego księgowego?

 1. Wiedza i wykształcenie – ważne żeby twój księgowy był wykształcony na renomowanej uczelni ekonomicznej. Tytuł magistra jest ważny, ale jeszcze ważniejsza jest umiejętność odnalezienia się w gąszczu przepisów. Idealny księgowy powinien być na bieżąco z ciągle zmieniającym się prawem, studia to za mało.
  Dobrze, jeśli księgowy posiada szeroką wiedzę, dzięki której może zaproponować swoim klientom kompleksową obsługę, tak jak księgowa gliwice. Idealnie jeżeli petent może w jednym miejscu skorzystać z doradztwa finansowego, zlecić przygotowanie sprawozdań finansowych, czy poprosić o przygotowanie rozliczeń podatkowych.
  Ważne jest także doświadczenie, niemniej nie powinno się skreślać z góry tych, którzy mają mało lat przepracowanych w zawodzie. Pamiętajmy, że wszyscy kiedyś zaczynali. Nikt nie rodzi się z dwudziestoma latami doświadczenia. Istotniejsza jest wiedza i wykształcenie. W niektórych przypadkach brak doświadczenia jest doskonale wyrównywany przez bycie na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami i wiedzą, gdzie szukać odpowiedzi na pytania.
 2. Opinia – dobry księgowy powinien cieszyć się dobrą opinią. Łatwo to sprawdzić. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę taką frazę jak: “księgowa Gliwice” żeby przeczytać opinie klientów na temat danego księgowego. Idealny księgowy to taki, z którego klienci są zadowoleni. I właśnie takie cechy są pożadane u księgowego!
 3. Perfekcjonizm – idealny księgowy jest perfekcjonistą. Dba o szczegóły, cierpliwie sprawdza swoją pracę i nigdy nie wypuszcza w świat niedociągnięć w dokumentacji. Ma świadomość, że efekty jego pracy są jego najlepszą wizytówką.
 4. Zaangażowanie – dobry księgowy koniecznie powinien być pasjonatem swojego zawodu. Powinien wkładać w wykonywanie go jak najwięcej serca, czyli po prostu powinien się starać być dobrym w tym, co robi. Praca powinna dawać mu satysfakcję, którą można przekuwać w kolejne sukcesy. Jeśli udamy się do księgowej i powiemy, że chcemy założyć własną działalność gospodarczą, to właśnie wtedy ta cecha, czyli zaangażowanie powinna się uwypuklić poprowadzić nas od A do Z.
 5. Odporność na stres – ważne by księgowy potrafił wydajnie pracować pomimo goniących go terminów. W ciągu roku zdarzają się nerwowe momenty (na przykład termin składania pitów), kiedy to zapominalscy masowo uderzają na biura księgowych. Dobry fachowiec nie może tracić wtedy zimnej krwi.
 6. Elastyczność – księgowy musi umieć adaptować się do zmieniających się warunków. Powinien szybko dostosowywać się do nowych warunków – zmiany profilu działalności obsługiwanej firmy, zmian w prawie itp.
 7. Życzliwość – to cecha, którą powinien posiadać każdy, kto ma kontakt z klientem. Należy mieć w sobie sporo życzliwości i cierpliwości żeby z uśmiechem na twarzy, na spokojnie tłumaczyć po raz setny tą samą rzecz, która dla samego księgowego jest jasna jak słońce. Brak tej cechy odstrasza klientów oraz współpracowników. W końcu nikt nie ma ochoty na współpracować z ciągle niezadowolonym mrukiem.
 8. Dyskretny – to, co jest pomiędzy klientem a księgowym, powinno zostać pomiędzy nimi. Dla wielu osób finanse to sprawa bardzo prywatna i z całą pewnością nie życzą sobie by na ich temat z kimkolwiek dyskutowano. Pieniądze to drażliwy temat.
 9. Zdolność organizacji pracy – dobry księgowy musi wiedzieć, co po kolei powinien wykonać. Musi doskonale planować swój czas żeby na pewno wyrobić się ze wszystkim i absolutnie niczego nie pominąć.
 10. Odpowiedzialność – księgowy powinien czuć się odpowiedzialny za to, co robi. Musi zdawać sobie sprawę, że od jakości wykonywanej przez niego pracy zależy sukces firmy, której księgowością się zajmuje. Niejedna firma została zamknięta przez wzgląd na nieprawidłowości w rachunkowości.
 11. Być blisko – to oczywiste, że dobry księgowy powinien być blisko siedziby firmy. Trudno żeby przedsiębiorca z każdą fakturą pędził na drugi koniec kraju. Jeżeli, więc firma ma siedzibę w Gliwicach to dobra dla jego interesów będzie księgowa gliwice. Trzeba pamiętać, że wożenie dokumentacji również generuje koszty i powoduje stratę czasu.

Powyższe cechy księgowego ukazują jak bardzo taka osoba powinna być pożądana w każdej firmie! Choć niestety widać, że pokolenie y i z chcą sami mieć nad wszystkim kontrolę, co nie jest do końca rozsądnę. Warto skorzystać z osób, które są specjalistami w swojej dziedzinie, szczególnie jeśli cechy księgowego są takie wyżej wymienione.

Dowiedz sie więcej, jakie powinno być dobre biuro rachunkowe.

6 KOMENTARZY

 1. Prawdziwy przyjaciel to nie ten, kto osusza łzy twoje, Niczm jak Drapieżne lwy Tołstoje, ale ten, kto nie pozwala ci ich wylewać, innym zabrania się z Ciebie wyśmiewać E. F. Teixeira & Zeroo Cool..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *