Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Uroda

Co powinna posiadać dobra suszarka do włosów? Poradnik

Każda z nas, kobiet, chciałaby mieć piękne, zdrowe i lśniące włosy każdego dnia. Nie chcemy, żeby dopadał nas bad hair day, przebieramy w kosmetykach do pielęgnacji i nawilżenia włosów, regularnie 😉 podcinamy końcówki i staramy się jak najrzadziej je niszczyć poprzez zabiegi z gorącą lokówką, prostownicą i suszarką do włosów. Niestety, niejednokrotnie bywa tak, że pięknie i zadbane włosy nie mogą być takie bez wymodelowania, wyciągnięcia na szczotce i wysuszenia pod gorącym strumieniem powietrza. Czy da się zlikwidować ryzyko zniszczenia włosów do absolutnego minimum? Oczywiście, że tak! Znalazłam na to kilka sprawdzonych sposobów!

Dobra suszarka to podstawa!

Dobra, to znaczy jaka? Podstawowe zalety dobrych suszarek to przede wszystkim chłodny nawiew, jonizacja, regulacja temperatury i siły nawiewu. W sumie prosta rzecz – zakup suszarki. Okazuje się jednak, że nie wszystkie produkty są godne naszej uwagi, niektóre powinnyśmy wręcz omijać szerokim łukiem. Na co zwrócić uwagę przede wszystkim?

Czy potrzebujemy suszarki profesjonalnej?

Suszarek profesjonalnych, używanych w zakładach fryzjerskim, możemy używać również w domu. Górują one nad zwykłymi, tzw. domowymi suszarkami tym, że posiadają większą moc i są od nich trwalsze. Jeśli zatem suszarka to w Twojej łazience produkt must have, powinnaś zastanowić się nad zakupem jej wersji profesjonalnej, na przykład BABYLISS 6000 E pro.

Regulacja temperatury

Największym problemem przy wyborze suszarki jest to, czy powinna mieć ona regulację temperatury. Regulacja temperatury jest o tyle ważna, że samodzielne możemy ustalić z jak wysoką temperaturą będziemy oddziaływać na swoje włosy. Im cieplejszy strumień powietrza tym szybciej je niszczymy, zwłaszcza wtedy, kiedy używamy suszarki bardzo często. Zasada regulowania temperatury podczas suszenia włosów jest jedna – mokre włosy suszymy gorącym powietrzem, a po ich podsuszeniu zmniejszamy temperaturę, żeby wysuszyć włosy powietrzem, które ich nie zniszczy. Warto również wiedzieć o tym, że doskonałą opcją pomocą przy utrwalaniu już wykonanej fryzury jest strumień zimnego powietrza.

Czy kabel suszarki jest ważny?

Długi i plączący się czy krótki i mniej mobilny? Zasadniczo to, jaki długi ma być kabel zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli podczas suszenia i układania włosów nie ruszasz się z miejsca wystarcz ci standardowa długość kabla, czyli od 1,5 do 2 metrów. Jeśli jednak nie potrafisz usiedzieć w miejscu i robisz wtedy tysiąc różnych rzeczy przyda ci się dłuższy kabel. W ofercie wielu marek można dostać suszarki z trzymetrowym kablem. Dodatkowo warto wybierać suszarki, które posiadają obrotowe, nieskręcające się kable. Niewątpliwie bardzo przydatna opcja.

Dodatkowe funkcje w suszarce?

Suszenie włosów wcale nie musi być nudne, zwłaszcza wtedy, kiedy posiada ona dodatkowe, ciekawe funkcje. Ot, np. taki otwór wylotowy. Może on posiadać specjalne powłoki (ceramiczne lub turmalinowe), które mogą nawilżać i odżywiać włosy, ponieważ są nasączone odżywkami, np. PHILIPS Moisture Range HP8280/00.

Niby mało istotny szczegół, a może uprzykrzyć używanie nawet najfajniejszej suszarki do włosów – uchwyt. Przed zakupem suszarki warto sprawdzić jak leży w dłoni, czy jest wygodna i czy nie powoduje uczucia dyskomfortu. Idealnie, jeśli będzie posiadała antypoślizgowe elementy i będą odpowiednio wyprofilowane.

Optymalna moc i prędkość nadmuchu

Moc to podstawowa funkcja, która nas w suszarce powinna interesować. Wszak od niej zależy, jak szybko uda nas się wysuszyć włosy. Standardowe suszarki posiadają moc od 1000 do 2400 W i od jej wysokości zależna jest również cena produktu. Przy wyborze odpowiedniej mocy suszarki mogą nam pomóc nasze włosy, im jest ich mniej i im są krótsze, tym mniejszej mocy potrzebują, żeby szybko wyschnąć. Analogicznie do długich i gęstych włosów odpowiedniejsza będzie suszarka o większej mocy. Przy mocnych suszarkach niezwykle ważna jest wspominana na początku funkcja regulacji siły nawiewu i wysokości temperatury.

Obok mocy istotna jest również prędkość nadmuchu, przydatna zwłaszcza podczas układania fryzur i modelowania włosów. Zwykle w standardzie są tylko dwa poziomy nadmuchu powietrza, jednak przy bardziej profesjonalnych produktach ich liczba się zwiększa, czasami nawet do czterech.

Co to jest dyfuzor? I jakie jeszcze można mieć nakładki?

Dyfuzorem określa się końcówkę, którą nakłada się na nadmuch suszarki. Nie każda z nas lubi z niego korzystać, czasami się jednak przydaje, zwłaszcza podczas tworzenia fal i loków. Są dwa podstawowe rodzaje dyfuzorów – z krótkimi i długimi wypustkami. Ten z długimi wypustkami jest idealny do podnoszenia włosów i układania fal, z kolei dyfuzor z krótkimi wypustkami wygładza włosy i może pomóc przy robieniu małych loczków.

Oprócz dyfuzora można mieć jeszcze kilka innych nakładek na wylot suszarki. W zależności od producenta może to być nakładka, która prostuje włosy, nakładka spin curl czy chociażby specjalny filtr, który chroni włosy.
Jak dbać o włosy, żeby ich nie zniszczyć?

Jeśli wiemy jak suszyć włosy, żeby ich nie zniszczyć żadna suszarka nam nie straszna. Jednak warto, pomimo naszych umiejętności, zaopatrzyć się w sprzęt, który zagwarantuje nam spokój ducha. Wszak włosy to jedna z najważniejszych kobiecych wizytówek. Jak używać suszarki, żeby zoptymalizować jej użycie przy jednoczesnych zminimalizowaniu szkód? Poniżej kilka podstawowych rad i zalet używania suszarki:

1. Ciepłe (nie gorące!) powietrze powinno być skierowanie wzdłuż włosów – od nasady aż po same końce. Dzięki temu suszenie zamyka łuski naszych włosów i stają się one gładkie, mocne i błyszczące.
2. Jonizacja w niektórych suszarkach sprawia, że włosy się tak nie elektryzują.
3. Odpowiednie modelowanie sprawi, że włosom przybędzie objętości.
4. Dyfuzor jest idealny do włosów kręconych.

Suszarka nie jest zła sama w sobie. W odpowiednich rękach może być nawet lekiem na zniszczone włosy. Wystarczy nauczyć się, jak z niej korzystać. A potem cieszyć się z pięknych i zawsze „zrobionych” olśniewających włosów.

 

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologicznie.pl – Napisany przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *