Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

kobieta używająca centrali telefonicznej
Biznes

Co warto wiedzieć na temat PBX?

Centrala PBX jest nowoczesnym rozwiązaniem telekomunikacyjnym, które doskonale sprawdza się przede wszystkim w dużych firmach. Pozwala na lepszą organizację połączeń wewnętrznych i zewnętrznych, co dłuższej perspektywie pozwala firmie na osiągnięcie sporych oszczędności. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Najważniejsze informacje na temat centrali PBX

Centrala PBX (z języka angielskiego private branch exchange) to centrala abonencka, czyli rodzaj centrali telefonicznej, która zarządzana jest w całości przez właściciela, będącego klientem dostawcy usług telekomunikacyjnych (na przykład sieci telefonii komórkowej, albo innego operatora telekomunikacyjnego). Co to oznacza w praktyce? Centrala pozwala na dość swobodne zarządzenie połączeniami – zarówno zewnętrznymi, jak i wewnątrz firmy, z jednoczesnym ograniczeniem liczby niezbędnych linii telefonicznych.

Do czego stosowane są dziś centrale PBX?

Centrale PBX wykorzystywane są w prywatnych przedsiębiorstwach i różnego typu instytucjach – wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zachowania ciągłej komunikacji z klientami, czy pomiędzy poszczególnymi działami przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy wiedzą doskonale, że ilość niezbędnych w tym celu połączeń jest często ogromna, a związane z tym koszty również bardzo duże. Technologia PBX pozwala na ich znaczną redukcję. Dzięki niej potrzebna jest znacznie mniejsza ilość otwartych linii pomiędzy centralą w firmie a centralą operatora, co w oczywisty sposób wpływa na zmniejszenie kosztów. Celem stosowania takich centrali jest również usprawnienie komunikacji pomiędzy firmą, a jej klientami, jak również wewnątrz przedsiębiorstwa.

Przyszłość centrali PBX

W dzisiejszych czasach tradycyjne połączenia telefoniczne mają coraz mniejsze znaczenie, a coraz większym zakresie używany jest szerokopasmowy Internet (co wiąże się oczywiście z o wiele większą jego dostępnością). Wydaje się jednak, że mimo wszystko centrale PBX używane będą jeszcze bardzo długo. Wynika to ze stosunkowo dużej prostoty i niskiej awaryjności takiego rozwiązania, a także łatwości obsługi ze strony klientów i pracowników firmy.

Zalety stosowania centrali PBX

Najważniejsze zalety stosowanie centrali PBX to:

  • zmniejszenie kosztów firmy,
  • usprawnienie komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa,
  • lepsza komunikacja z klientami,
  • lepsza kontrola nad kanałami komunikacyjnymi.

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Nowoczesne centrale PBX to złożone systemy, które integrują działanie sieci telefonicznych różnego rodzaju. Pozwalają również na wykorzystanie narzędzi, które pomagają automatycznie, dodatkowo redukować koszty połączeń. Urządzenia dostosowane do użytku w sieciach obsługiwanych przez centrale tego typu dostarczane są dziś przez wiodących producentów telefonów.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *