Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

aplikacje drogowe
Sprzęty

Coś dla kierowcy – najlepsze aplikacje drogowe

Nic tak nie denerwuje jak widok kierowcy ze smartfonem przy uchu. Rozmawianie podczas jazdy przez telefon bez zestawu głośnomówiącego jest równie głupie, jak podchodzenie jak najbliżej urwiska, żeby zrobić dobre selfie nad przepaścią. Trudno jednak powiedzieć, że robienie selfie i korzystanie z telefonu podczas jazdy autem to samo zło. Smartfon może być bardzo przydatny dla użytkowników dróg i autentycznie zwiększać komfort i bezpieczeństwo jazdy. Rzecz w tym, żeby korzystać z niego umiejętnie – czyli używając odpowiednich aplikacji.
Jakie aplikacje mogą się przydać każdemu kierowcy? Przedstawiamy najlepsze aplikacje drogowe.

aplikacje drogowe

1. Prawo Jazdy

Zanim zasiądziemy w aucie na innym miejscu niż fotel pasażera trzeba uzyskać odpowiednie uprawnienia, prawda? Oczywiście żadna aplikacja nie zastąpi kursu na prawo jazdy, niemniej posiadanie odpowiedniego programu może to ułatwić. Nic tak nie pomaga jak utrwalanie materiału i rozwiązywanie testów. Znacznie łatwiej zabrać się za to wykorzystując każdą wolną chwilę w kolejce lub w drodze do pracy niż w domu z książką albo testami nagranymi na CD. Paradoskalnie może się przydać także tym kierocom, którzy na prawko zdali już lata temu – ciekawe czy wciąż znają wszystkie przepisy i rozwiążą test bezbłędnie… Można się łatwo przekonać ściągając appkę z Google Play.

2. Yanosik

Dla kkierowcy jest tym samym co Endomondo dla biegacza. Najpopularniejsza drogowa appka posiada funkcję nawigacji, ostrzega o radarach i kontrolach drogowach, a także utrudnieniach na trasie, kolizjach oraz korkach. Z Yanosikiem zaplanujesz trasę w taki sposób, aby pewnie dotrzeć do celu bez punktów karnych i mandatów.

3. Fuelio

Jednym z mniej radosnych momentów w życiu kierowcy, oprócz chwil, gdy kończy się ubezpieczenie lub trzeba wykonać kosztowny przegląd, jest wizyta na stacji benzynowej. Wbrew temu, co pokauje się w reklamach, na stacjach nie kupuje się tylko pysznych hot dogów i aramomatycznej kawy. Każda wizyta na stacji paliw to kosztowna zabawa. Jak bardzo? To właśnie powie nam Fuelio. Appka, która ma już kilkaset tysięcy użytkowników pozwala zapisywać czas i miejsce tankowań, liczy przejechaną odległość i spalanie, a co za tym idzie koszty utrzymania auta. Z pomocą aplikacji wygenerujemy wykresy oraz udostępnimy dane na Dropboxa lub Google Drive.

4. Car Finder

Zdarza Ci się zapomnieć, gdzie auto zostało zaparkowane? Mi bardzo często. Poszukiwania auta na parkingu przed centrum handlowym potrafią zabrać naprawdę wiele czasu. Na szczęście jest na to prosty sposób. Odpowiednia aplikacja pozwoli szybko zlokalizować miejsce parkowania i wyznaczyć najprostszą drogę do samochodu. Istnieje bardzo dużo appek o podobnych funkcjach różniących się nazwą i interfejsem, między innymi Find my car, iParkedHere, Car Locator, ParkDroid.

5. EcoDrive Free Speedometr

Słyszałeś o ecodriving? W teorii brzmi świetnie, bo kto by nie chciał jeździć nie tylko zgodnie z przepisami, ale także ekonomicznie, prawda? Zamiast zapisywać się na specjalny kurs można skorzystać z aplikacji, która podpowie jak redukować prędkość, kiedy wrzucić bieg i jak zachowywać się na drodze, żeby jeździć maksymalnie efektywnie.

Na tym oczywiście nie koniec, bo znajdziemy także aplikacje jeszcze bardziej wyspecjalizowane – przeznaczone wyłącznie do wykrywania radarów, znajdowania najbliższego (lub najtańszego) parkingu w okolicy lub diagnostyki auta. Przyjacielem wielu kierowców będą także powszechnie znane appki jak booking.com, trip advisor albo niezawodne google maps. Nic oczywiście nie zastąpi doświadczenia, a także odpowiedniej koncentracji i znajomości przepisów. Dobrze jest jednak liczyć na różne ułatwienia, szczególnie, jeśli appki są darmowe lub kosztują dolara. Z naszych smartfonem nawet 20-letnie auto może być prowadzone, jakby miało komputer pokładowy z prawdziwego zdarzenia!

A która aplikacja jest najbardziej przydatna wg Ciebie?

 

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologicznie.pl – Napisany przez autora bloga.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *