Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Biznes

Czy warto zainwestować w darmowy system POS?

Branża gastronomiczna to specyficzna dziedzina biznesu. Wraz z postępem techniki wprowadzane są różne, innowacyjne technologie, które mają usprawnić pracę zespołu, przyśpieszyć funkcjonowanie placówki czy zwiększyć jakość świadczonych usług. W zależności od wybranej usługi, dostępne są dwie wersje – darmowa i płatna. Czy warto zainwestować w darmowy system POS? Która opcja będzie lepsza dla branży gastronomicznej?

System POS

Jedną z największych innowacji w ostatniej dekadzie był system POS. A raczej jest, bo cały czas się rozwija i powstają coraz to ulepszone, bardziej modernistyczne wersje. System POS jest niezwykle przydatny w biznesie gastronomicznym. Korzysta z niego właściciel, menadżer, kelnerzy czy barmani. Ta technologia pozwala w szybki sposób wprowadzać odpowiednie dane odnośnie sprzedaży i zapisywać to w oparciu o księgowość. To baza danych, która zapisuje wszelakie dokonane transakcje. Nie tylko wlicza się w to samą sprzedaż, ale także takie rzeczy jak pensje dla pracowników, opłacanie różnego typu towarów na potrzeby restauracji, czy wyciąganie pieniędzy z kasy na rzecz właściciela. Każdy taki zabieg jest dokładnie dokumentowany.

Bardzo dużo lokali wyposażonych jest w System POS. Na rynku dostępne są jego dwie wersje. Darmowa, a także ta płatna, dająca nieco większe możliwości.

Darmowa wersja systemu POS jest powszechna. Jest to niewątpliwie duża zaleta, ponieważ na różnego typu stronach internetowych można znaleźć wiele darmowych programów umożliwiających wdrożenie tego typu rozwiązania do swojego biznesu. Bez najmniejszego problemu dostępne są wtyczki, które rozszerzą funkcjonalność i kompleksowość podstawowej wersji programu.

Jednakże, należy mieć na uwadze to, iż bezpłatna wersja systemu POS ma również swoje wady. Jedną z nich jest ograniczony dostęp do funkcji i niedopasowanie. Część z dostępnych rozwiązań nie musi być wcale przydatna do biznesu. Konfiguracja programu to kolejna wada. Menadżerowie bardzo często zatrudniają informatyków, którzy dopasują cały system do obecnej oferty według wszystkich wytycznych.

Płatna wersja programu. Czy warto zainwestować w płatny system POS?

System POS w wersji premium eliminuje wszystkie niedogodności na jakie skazana jest darmowa subskrypcja. Niewątpliwie największa zaletą płatnego systemu POS jest dopasowanie do oferty firmy. Kupno tego wariantu wiąże się z pełnym dopasowaniem i skonfigurowaniem systemu pod wytyczne klienta. Rozmowa z konsultantem pozwala na stworzenie wersji odpowiedniej do oczekiwań branży gastronomicznej.

Kolejna zaleta płatnej subskrypcji to pomoc techniczna. W przypadku posiadania darmowej wersji, wszystkie naprawy pozwalające pozbyć się błędów to koszt tylko i wyłącznie właściciela. Jednakże, w momencie posiadania płatnej wersji, pomoc techniczna jest zobowiązana do jak najszybszego rozwiązania problemów związanych z funkcjonowaniem programu. Wszelkie aktualizacje, błędy systemu można zostawić na głowie specjalistów. To bardzo duży plus dla płatnego systemu pos.

Ponadto, w płatnej wersji możemy liczyć na dużą intuicyjność programu. Wdrożenie i obsługa jest na tyle uproszczona, że opanowanie i zapoznanie się z systemem działania to bardzo szybki proces. Można również liczyć na dużą elastyczność związaną z doborem funkcji przez klienta. Nie wszystkie opcje są potrzebne w branży, dlatego część z nich można usunąć, a część ulepszyć, rozbudowując ich szeroko pojęte funkcje. Ponadto, funkcjonalność systemu POS to bez wątpienia jeden z największych powodów przemawiających za kupnem płatnej wersji systemu POS.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *