Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Dzbanki filtrujące wodę
Kuchnia

Dzbanki filtrujące wodę – jaki wybrać? Podpowiadamy

W czasie upałów trzeba pamiętać przede wszystkich o ochronie przed słońcem oraz uniknięciu odwodnienia. Dlatego lato to czas, kiedy powinniśmy spożywać znacznie więcej napojów niż zwykle. Często zdarza nam się kupować wodę mineralną w zgrzewkach lub 5-litrowych baniakach. Czy to jedyne rozwiązanie? Niekoniecznie. Jako alternatywę można rozważyć korzystanie z tzw. kranówki, która staje się jeszcze lepsza po odpowiednim przefiltrowaniu. Czy dzbanki filtrujące wodę to dobry wybór? Zapraszam do lektury!

Czy są zdrowe dzbanki filtrujące wodę?

Regularne korzystanie z dzbanka filtrującego wodę pozwoli nam oszczędzić pieniądze, a także rozwiąże problemy z noszeniem ciężkich baniaków ze sklepu czy koniecznością przechowywania ich w małym mieszkaniu.

Filtrowana woda (pozbawiona osadów i zanieczyszczeń) lepiej nadaje się także do gotowania w czajniku elektrycznym na herbatę lub do świeżej kawy. Efekt? Lepszy smak także w przypadku gorących napojów. Kolejna zaleta to wykorzystanie filtrowanej wody w żelazku, bowiem wkład w dzbanku nie tylko usuwa metale ciężkie, rdzę czy chlor, ale również zmiękcza wodę, zapobiegając osadzaniu się kamienia.

Filtrowanie kranówki jest również ekologiczne. W takiej sytuacji rezygnujemy bowiem z wyrzucania do śmieci plastikowych butelek. Jak widać, argumentów za tym rozwiązaniem zebrało się całkiem sporo.

A na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model dzbanka filtrującego wodę? Oto kilka najważniejszych elementów.

Pojemność dzbanka filtrującego wodę

Tutaj zależność jest prosta. Im jest większa, tym więcej czystej wody mamy do dyspozycji. Dlatego w przypadku większych gospodarstw domowych lepiej wybierać bardziej pojemne urządzenia. Różnice nie są zresztą bardzo duże, bo wahają się zazwyczaj od 1 do 3,5 litrów. Czytając specyfikację należy zwrócić uwagę, czy podana wartość oznacza całkowitą pojemność dzbanka,czy maksymalną ilość przefiltrowanej wody, jaka się zmieści w dzbanku.

Dzabnki filtrujące wodę – filtry oraz ich dostępność

Filtr zastosowany w dzbanku może efektywnie działać przez 2-4 tygodnie, choć niektórzy producenci podają nawet 60 dni. Po tym czasie należy wymienić wkład na nowy. Na szczęście nie musimy specjalnie pamiętać o wymianie, ponieważ jego poziom zużycia pokazuje specjalny wskaźnik, wbudowany w urządzenie (elektroniczny lub mechaniczny). Standardowo w zestawie mamy 3 lub 4 takie wkłady, potem musimy dokupić nowe. Przypomina to kupowanie worków do odkurzacza, więc analogicznie jak w tym przypadku lepiej decydować się na takie, które będą łatwo dostępne (najlepiej, jeśli znajdziemy je w najbliższym sklepie lub on-line).

Dzbanki filtrujące wodę, która ma wiele właściwości pozytywnych

Cena dzbanka oraz wkładów

Koszt dzbanka filtrującego wodę to kwota między 15 a 130 zł. Do tego należy doliczyć ok. 20 zł za każdy dodatkowy filtr. Jeśli pijemy w domu dużo wody, to wciąż nie są to duże pieniądze w porównaniu z wydatkami na wodę mineralną w butelkach.

Jaki dzbanek filtrujący wodę wybrać?

Możemy postawić na zaufanego producenta znanego z innych domowych sprzętów jak Philips, albo Zelmer czy firmę specjalizującą się w tym segmencie jak BRITA. Jakość wszystkich produktów jest zbliżona, dlatego przy ostatecznym wyborze równie dobrze możemy kierować się estetyką czy designem, a nie znaczkiem producenta na opakowaniu. Jeśli wahacie się jeszcze, czy dzbanki filtrujące wodę to dobry pomysł, najlepiej sprawdzić to właśnie teraz, kiedy zapotrzebowanie na orzeźwiające napoje jest największe.

Dowiedz się więcej jak podawać herbatę prawidłowo.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *