Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Młodzi wynalazcy
Dziecko

Młodzi wynalazcy – oto cudowne dzieci technologii

W obecnych czasach coraz młodsze dzieci sięgają po najnowsze technologie i uczą się tychże technologii w mgnieniu oka. Niektóre też mają własne pomysły. Oto kilka „wielkich mózgów” w małych ciałach. Przedstawiam w kolejności od najmłodszego do najstarszego (maksymalnie 15 lat!). Młodzi wynalazcy o których mowa w poniższym artykule są przyszłością tego świata. Zapraszam do lektury!

Młodzi wynalazcy – zaczynamy od Reuben Paul – lat 9

Paul Reuben to zwykły-niezwykły chłopak. Zwykły, bo chodzi do normalnej szkoły, uczęszcza na zajęcia z Kung Fu, lubi gimnastykę, grę na fortepianie i perkusji, pływanie oraz spotkania z przyjaciółmi. A niezwykły, bo… jest założycielem i CEO Prudent Games, Inc. i jego pasją jest nocne “hakowanie”. Podczas jednej z wielu konferencji o cyberbezpieczeństwie zademonstrował, jak łatwo jest np. zhakować telefon. Pasja Reubena do cyberbezpieczeństwa rozpoczęła się w młodym wieku i nigdy nie przestała rosnąć. Gdy chłopak był w drugiej klasie, zbudował na zajęcia w szkole w pełni działającą aplikację o nazwie „Shuriken Math”, która pomagała dzieciom uczyć się matematyki poprzez zabawę.

Aplikacja była tak popularna, że znalazła zainteresowanie dorosłych, którzy namówili go, by umieścił ją w App Storze. Potem Paul napisał swoją pierwszą aplikację edukacyjną dotyczącą cyberbezpieczeństwa (“Cracker Proof”), która uczy dzieci budowania silnych haseł w sposób przyjazny i zabawny. Kolejnym krokiem ma być gra o nazwie “Crack Me If You Can”, która z kolei będzie uczyć o metodzie ataku Brute force. Małodzi wynalazcy jak Paul pokazują nam dorosłym, że tak naprawdę w tak młodym wieku możemy sięgać tak wysoko.
Możecie posłuchać jednej z prelekcji Paula tutaj:

Rohan Agrawal lat 12 – kolejny młody wynalazca

Rohan Agrawal to dwunastolatek zafascynowany robotyką. Mama w dzieciństwie pokazała mu Google, co obudziło w nim zamiłowanie do technologii. Rohan mając 5 lat zbudował swoją pierwszą podstawową stronę internetową. Sprzętem i robotyką zainteresował się po wycieczce do Cuptertino. Budował drobne urządzenia, złożone z zestawów metalowych elementów i klocków LEGO. W wieku 10 lat dołączył do grupy twórczej Hacker Dojo, gdzie pracował z zespołem, którego celem było zbudowanie robotów poniżej 500 dolarów. Oczywiście sami młodzi wynalazcy.

Chłopak spędził ostatnie kilka miesięcy w OLogic, w Sunnyvale, Kalifornii – firmie znanej z projektowania robotów dla Google, Disneya i Hasbro. Tam Agrawal zbudował urządzenie zdolne do dostarczania torby chipsów dla całego biura oraz urządzenie do odkurzania i zamiatania biura.
Obejrzyjcie jak o sobie mówi sam Rohan:

Abhik Saha – lat 13

Abhik Saha jest jednym z najmłodszych twórców aplikacji w Indiach. Już w wieku 13 lat miał na swoim koncie 6 aplikacji na platformę Android (od gierek czysto rozrywkowych, przez narzędzie pomagające budować swoje strony www do edukacyjnych aplikacji dla dzieci) oraz jedną na Windows Phone. Chłopak nie ma nawet 18 lat a już jest CEO i właścicielem firmy Arnabhik Corp. produkującej oprogramowanie. Abhik planuje stworzenie kolejnych aplikacji do zarządzania czasem, rolnictem, antywirusó, albo podobnych do Whatsapp i rozrywkowych.

Max Loughan lat 13

Max Loughan to trzynastolatek kochający tworzyć wynalazki, którymi chce podbić świat. Zainspirowany geniuszami jak Nikola Tesla i Albert Einstein, zbudował “drut, który bierze energię z powietrza”! Urządzenie, wynalezione przez Maxa przypomina cewkę Tesli i działa na podobnej zasadzie: przekształca uzyskaną z atmosfery energię elektromagnetyczną w prąd, który z kolei można wykorzystywać do zasilania urządzeń elektrycznych. Co fascynujące to to, że energia ta została wygenerowana za koszt przeciętnego obiadu.
Więcej o wynalazku obejrzycie tu:

Shubham Banerjee, lat 13

Shubham Banerjee to najmłodszy twórca start-upu, w który zainwestował Intel Capital. Ten trzynastolatek zbudował drukarkę dla niewidomych o nazwie Braigo, wykorzystując do tego klocki LEGO Mindstorms EV3 i kilka układów elektronicznych. Drukarka przenosi na papier tradycyjne litery przetransformowując je w znaki alfabetu Braille’a. Chłopak ma nadzieję, że gdy urządzenie będzie w pełni funkcjonalne, stanie się użyteczne przede wszystkim w krajach rozwijających się. Młodzi wynalazcy jak Shubham sprawią, że nasz świat bedzie o wiele lepszy! Obejrzyjcie więcej o drukarce i jej twórcy na kanale Shubham. B.

Młodzi wynalazcy, czyli Kenneth Shinozuka lat 15

Kenneth Shinozuka to piętnastolatek, który stał się sławny tylko dlatego, że… chciał pomóc dziadkowi! Chłopak wykombinował urządzenie, które alarmuje opiekuna osoby chorej na Alzheimera, gdy ta np. oddala się od swojego miejsca zamieszkania lub opuszcza łóżko. Safe Wander, bo tak nazywa się produkt, działa na zasadzie czujnika i ma postać mikrokrążka, którego przyczepia się pod stopę pacjenta. Gdy pacjent wstaje, naciska na niego i aktywuje czujnik, przesyłając tym samym sygnał do telefonu konkretnej osoby. Wynalazek Kennetha został opisany na niezliczonej ilości stron związanych z technologią i innowacyjnością oraz otrzymał szereg nagród takich jak np. nagrodę Google Science Fair. W 2014 roku wygrał 50.000 dolarów, przyznanych przez American Science in Action. Młodzi ludzie, wynalazcy to nie tylko duma i radość z ich pomysłowością, ale przede wszystkim widać jak bardzo chcą zmienić świat.
Obejrzyjcie wystąpienie Kennetha na TED:

Shahir Rahman lat 15

Shahir Rahman ma 15 lat i codzienne życie skłoniło go do podjęcia prób wynalezienia fantastycznej mikrofalowej kuchenki, która podgrzewa rzeczy do odpowiedniej temperatury, ani sekundy dłużej. Chłopak obserwował co noc, jak jego ojciec parzy sobie palce zbyt mocno podgrzaną herbatą, obserwując jak podgrzewane produkty kipią i brudzą urządzenie. Podjął wyzwanie: znalazł starą, niepotrzebną kuchenkę mikrofalową i rozpoczął badania: mechanizm działania, wszystkie komponenty, elementy technologiczne.

Drugim krokiem była analiza produktów spożywczych: ryżu, ziemniaków, płynów: struktury, konsystencji, kleistości, tego jak ciepło przedostaje się do wnętrza jedzenia zarówno samo, jak i na talerzu. Zaczął tworzyć profile temperatury dla różnych produktów spożywczych. Mnie to szczególnie fascynuje, bo jestem absolwentką technologii żywności ze specjalizacją inżynierii i wszelkie procesy i eksperymenty z temperaturą (mrożenie, suszenie, podgrzewanie), jak i teksturą (płynność, lepkość, chrupkość) zawsze były bardzo ciekawe i obiecujące.

Chłopak nauczył się języka programowania Python, by napisać niezbędne algorytmy, które identyfikują się z jedzeniem, i obliczyć, jak długo ma być ogrzewane, by osiągnąć idealną temperaturę. Pomoc znalazł w firmie Intel, która dała mu narzędzia, aby iść dalej. I tak oto powstał prototyp inteligentnej kuchenki mikrofalowej, wykorzystującej czujnik na podczerwień firmy Panasonic, dzięki któremu można mierzyć temperaturę jedzenia bez dotykania go. Mikroczip przechowuje profile temperaturowe do obliczania czasu podgrzewania różnych produktów równocześnie, a czas i temperaturę można monitorować za pomocą smartfona.

Młodzi wynalazcy jak on, chciałby, aby technologia ta miała również zastosowanie przy wykrywaniu pożarów zanim one wystąpią.

Młodzi wynalazcy – Suman Mulumudi lat 15

Suman, będąc w szóstej klasie, otrzymał od rodziców drukarkę 3D The Thing-O-Matic, ale zamiast drukować figurki superbohaterów czy inne ludziki, samochody i zabawki, postanowił wydrukować funkcjonalny case do iPhone’a o nazwie Steth IO – ze stetoskopem! Prawdopodobnie został zainspirowany pracą ojca – kardiologa. Chłopak wprowadził w etui specjalną membranę, która zbiera dźwięki o niskiej częstotliwości (pochodzące z serca i płuc) i wysyła je przez rurkę do mikrofonu smartfona.

Dzięki temu można zarejestrować dźwięk bijącego serca, zanalizować go pod kątem np. nieprawidłowości tonów serca, a następnie przedstawić go na ekranie w postaci wykresu i bardziej precyzyjnie postawić diagnozę. Nastolatek założył też własną firmę StratoScientific, której jest prezesem, a wcześniej zbudował urządzenie o nazwie LesionSizer, które ma za zadanie badać wzrok pacjenta i zmniejszać koszty opieki zdrowotnej. Także drodzy rodzice – kupujcie dzieciom drukarki 3D!

Oto film, w którym Suman Mulumudi pokazuje, jak działa jego projekt:

Czasem nie trzeba daleko szukać – codzienne życie, problemy przynoszą nam idee i pomysły, a od nich już tylko krok do niesamowitych wynalazków przyszłości. Bo gdy się chce, nawet z najprostszych elementów można zbudować coś wielkiego. Czego dowodem są powyższe historie! Tak więc młodzi wynalazcy! Jesteśmy z Was dumni i tak trzymać!

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *