Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Ekspres do kawy Krups EA880
Kuchnia Lifestyle Newsy Recenzje Sprzęty

Ekspres do kawy Krups EA880 – elastyczny w swojej prostocie [recenzja]

Zanim ekspres do kawy Krups EA880 trafił w moje ręce, zadałem sobie kilka pytań o to, jaki powinien być idealny ekspres do kawy. W głowie szybko pojawiły się takie słowa jak elegancki, elastyczny, intuicyjny w obsłudze, dzięki któremu szybko i komfortowo przygotuję kawę (taką najprawdziwszą, z intensywnym aromatem, a nie wodnistą). A najlepiej jeszcze dwie kawy mleczne jednocześnie. Czy taki właśnie jest Krups? Oto efekty moich bacznych testów.

Ekspres do kawy Krups EA880 – design

Czy wygląd ekspresu do kawy jest istotny? Cóż, być może najważniejsze jest to, co i jak z niego wypływa, ale jeśli ktoś ma wysokie poczucie estetyki, nie postawi w kuchni sprzętu, który zaburzy starannie budowany wygląd.

Po wyjęciu z pudełka ekspresu do kawy Krups EA880 zadziwia estetyką wykonania. Obłe kształty i czarny kolor nadają urządzeniu absolutną klasę i styl. Pasuje idealnie do miejsc, które są przygotowane z wyczuciem estetyki i nic nie jest dziełem przypadku. Nawet w jasnych kuchniach nadaje kontrastem otoczeniu swoistego charakteru.

Krups EA880 – intuicyjna obsługa

Kiedy czytam, że ekspres do kawy Krups EA880 jest intuicyjny w obsłudze, bardzo chcę wiedzieć, co to naprawdę oznacza w praktyce. Krups ma coś z dobrego asystenta. Stara się nas wyprzedzać i być krok od marszczenia czoła, że coś nie działa.

Już po pierwszym uruchomieniu przeczyszcza automatycznie dysze wrzątkiem i parą pod wysokim ciśnieniem. Przeprowadza Cię przez cały proces, zadając pytania. Czy opróżniłeś dziś zbiorniczek, czy uzupełniłeś pojemnik z wodą? Ważne komunikaty wyświetla na czerwono na dotykowym ekranie, więc trudno przegapić coś, co musisz wykonać przed właściwym procesem parzenia kawy.

Przygotowania do pierwszego napoju z ekspresem do kawy EA880

Zanim więc przygotujemy pobudzający napój, musimy wykonać kilka rzeczy. Instalujemy w zbiorniku na wodę filtr. To bardzo ważne, ponieważ jednym z najważniejszych elementów wpływających na jakość espresso jest właśnie jakość wody użytej do parzenia kawy. Filtr montujemy dzięki specjalnemu uchwytowi w zbiorniku na wodę, który znajduje się z tyłu obudowy i można go całkowicie wyjąć (np. do wygodnego nalewania wody lub czyszczenia).

Pojemnik na ziarna kawy wyłania się na samej górze. Przykrywasz go przeźroczystą osłoną, więc w każdym momencie możesz podejrzeć, czy nie zaczyna ich tam brakować. Mieści mniej więcej ok. 300 g ziaren i zamontowano w nim regulację poziomu mielenia. Na okrągłym pokrętle znajduje się ok. 17 kropek, które odpowiadają za to, jak drobno młynek zmieli ziarna.

Ekspres do kawy Krups EA880 posiada pojemnik na fusy, który jest umieszczony z boku. Jeśli jest zbyt mocno zapełniony, ekspres do kawy Krups EA880 pokaże komunikat na ekranie. Z kolei z przodu na dole zamontowany jest zbiorniczek na ściekające pozostałości. Jest płytki, więc trzeba go regularnie opróżniać, bo Krups EA880 przy każdym uruchomieniu i zamknięciu czyści samoistnie dysze wodą i parą (można te czynności oczywiście wyłączyć w ustawieniach).

Resztą ustawień steruje się już manualnie przy pomocy dotykowego wyświetlacza, o czym w kolejnej części recenzji.

Ekspres do kawy Krups EA880 – dotykowy ekran

Dotykowy ekran jest faktycznie bardzo wygodny. Większość pól jest wystarczająco duża, by reagować na dotyk jednego palca. Próbowałem też obsługiwać monitorek za pomocą rysika do tabletu – ta metoda sprawdza się równie komfortowo. Zwłaszcza u kobiet, które mają większe paznokcie i próby reakcji na dotyk palca mogą nie zakończyć się za pierwszym razem sukcesem.

Na ekranie mamy do wyboru kilka różnych rodzajów czynności. Piszę z premedytacją o czynnościach, bo nie chodzi tylko o przygotowywanie samej kawy. Mamy tu także możliwość samego spienienia mleka, sporządzenia wrzątku czy przeprowadzenia konserwacji (czyszczenie sprzętu, dyszy, pojemników, etc.), a także kontroli temperatury kawy.

Kawa z ekspresu Krups EA880

Przygotowanie czarnego napoju można zrobić na dwa sposoby. Albo za każdym razem ustawiać wszystkie parametry oddzielnie, albo stworzyć nasze ulubione kompozycje, zapisać je na liście ulubionych i uruchamiać jednym dotknięciem.

Świeża kawa będzie gotowa tak naprawdę już po kilku dotknięciach. I wcale nie są one zbędne. Decydujemy o intensywności (1, 2 lub 3 ziarna na ekranie) oraz pojemności (w zwykłej kawie od 80 do 180 ml, ustawiane co 10 ml).

W tym miejscu wypadałoby wspomnieć o fantastycznej zalecie tego ekspresu do kawy Krups EA880. Możemy tu również zrobić dwie kawy jednocześnie, nie tylko czarną, ale też cappuccino czy caffe late. Oczywiście dwie takie same. To jeden z niewielu ekspresów do kawy na rynku polskim, który posiada możliwość przygotowania dwóch kaw mlecznych za jednym dotknięciem. Teraz moi znajomi mogą cieszyć się ulubionym cappuccino od razu, nie czekając, aż kawa zaparzy się jedna po drugiej. Muszę przyznać, że to moja ulubiona funkcja w tym ekspresie!

Przygotowanie kawy mlecznej w ekspresie Krups jest naprawdę proste. Ekspres do kawy Krups EA880 ma oddzielną rurkę, za pomocą której pobiera mleko z oddzielnego naczynia, spienia i nalewa do kawy przez główną dyszę. Jeśli ustawisz np. cappuccino, to wystarczy podstawić naczynie z mlekiem, wprowadzić do niego rurkę, a Krups wszystkim się zajmie.

Jaką jeszcze możesz zrobić kawę w Krups EA880? Wybór jest dość szeroki. Od najprostszej małej czarnej, przez americano, espresso, doppio, cappuccino na ristretto kończąc. Oczywiście, pojemność oraz intensywność każdej z nich możemy dowolnie modyfikować na ekranie, a ulubioną kawę zapisać w liście ulubionych

Krups EA880 jest bardzo elastyczny

Na czym polega ta elastyczność? Większość funkcji, które serwuje nam z automatu, możemy dowolnie zmienić. Ustawienia dają nam kontrolę nad zmianą języka, kraju, temperatury kawy, ilości mleka, czasu automatycznego włączenia i wyłączenia, czyszczenia dysz (warto je też myć ręcznie). Wysokość dyszy w ekspresie do kawy Krups EA880 można regulować w zależności od rodzaju kawy i sposobu jej podania. Jeśli więc nalewamy espresso do filiżaneczki, dyszę możemy obniżyć. Jeśli nalewy cappuccino do wysokiej szklanki, podnosimy ją do góry.

Można ją również całkowicie wyjąć z obudowy i ręcznie przeczyścić zapchane (np. mlekiem) kanaliki. Przy ogromnej elastyczności, jest tylko jedno ograniczenie, które producent podaje w instrukcji. Odradza wsypywania ziaren smakowych (np. karmelizowanych) do ekspresu do kawy Krups EA880.

Podsumowanie oceny ekspresu do kawy Krups EA880

Reasumując, ekspres do kawy Krups EA880 jest niezwykle prostym, ale bardzo elastycznym oraz intuicyjnym ekspresem do kawy. Ma wszystko to, co powinno dostarczać ci nowoczesne urządzenie, które szybko i komfortowo przygotuje o każdej porze dnia pobudzający napój. Natomiast jeśli jesteś tradycjonalistą to możesz stosować kawiarkę do parzenia kawy. Też dobra opcja.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

9 KOMENTARZY

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

  2. Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *