Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Gotowanie dla geeków
Kuchnia

Gotowanie dla geeków

Książkę o gotowaniu może napisać każdy. Nie tylko znany kucharz, jak Jamie Olivier czy specjalistka od surówek – siostra Anastazja. O gotowaniu pisze także zawodowy informatyk – konkretnie Jeff Potter. Gotowanie dla geeków, to przyszłość, zobaczymy

Gotowanie dla geeków – nowoczesne podejście

Podejście do sztuki kulinarnej autora jest raczej nieszablonowe. Jak przystało na ścisły umysł, Jeff nie skupia się wyłącznie na opisywaniu wspaniałych smaków czy aromatów, ale na analizowaniu skomplikowanych procesów fizycznych i chemicznych zachodzących podczas przygotowywania żywności. Nuda? Nic bardziej mylnego! Dzięki Gotowaniu dla geeków dowiemy się między innymi, na czym właściwie polega proces karmelizacji oraz dlaczego do wypieków dodajemy sodę albo proszek do pieczenia. Nie zabraknie także praktycznych porad – jak ubić śmietanę w 120 sekund i jak wybierać zdrowe produkty na podstawie sklepowych etykiet, czy jak przechytrzyć alergie.

Siedem rozdziałów książki urozmaicone jest licznymi wywiadami ze specjalistami – nie tylko kucharzami, ale także postaciami ze świata nauki, które wyjaśniają czytelnikowi tajniki wrażliwości smakowej, bezpieczeństwa żywności czy zasad funkcjonowania kuchni molekularnej.

Gotowanie dla geeków

Gotowanie dla geeków – czy w książce są przepisy?

Oczywiście – tak. Wiele z nich posiada zresztą tak absurdalne nazwy, że aż proszą się o wypróbowanie. Bo kto nie chciałby skosztować trzydziestominutowej jajecznicy, węczonych lodów w stylu biwakowym albo trzydziestosekundowych ciastek czekoladowych?  Niemniej, największą wartością jest wiedza na temat wszystkich procesów zachodzących w kuchni, niedostępna w tradycyjnych publikacjach – tutaj podana w bardzo przystępny sposób.

Czy to książka tylko dla geeków?

Niekoniecznie. Właściwie każdy znajdzie tu coś dla siebie – bez względu na kulinarny staż. Owszem, są fragmenty, które mogą okazać się niezrozumiałe. Nie każdy załapie branżowe żarciki i nie każdy z entuzjazmem podejdzie do projektu maszyny do lodów… z klocków Lego. Jednak książce jest na tyle daleko do podręcznika programowania, że wciąż pozostaje przystępna dla wszystkich.

Ujęcie gotowania w prawdziwie naukowy sposób skutecznie zachęca do własnych kulinarnych eksperymentów. Skoro można wszystko racjonalnie opisać i wytłumaczyć gotowanie przestaje być czarną magią. Podarowanie książki „Gotowanie dla geeków” to najlepszy sposób na oderwanie od komputera zajadających się pizzą informatyków i zmuszenie ich do wizyty w kuchni. Niemniej udanie sprawdzi się jako prezent dla początkującego kucharza albo baza wiedzy, dzięki której zabłyśniemy w towarzystwie. Tytuł jedyny w swoim rodzaju!

Serdecznie zapraszmay do artykułu na temat elektronicznej książki kucharskiej.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *