Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Gra Pillars of Eternity
Gaming

Gra Pillars of Eternity – recenzja

Dzięki projektom z Kickstartera ujrzeliśmy już wiele mniej lub bardziej udanych gier. Z produktem od Obsidian Entertainment miłośnicy gier RPG wiązali szczególne nadzieje. Bo gra Pillars of Eternity miało być powrotem do klasyki, czyli klimatu takich kultowych gier jak Planescape: Torment, IceWind Dale czy Baldur’s Gate. I to faktycznie się udało!

Miłośnicy Hack’n’Slash mogą być wprawdzie rozczarowani, bo to nie typowa gra akcji, gdzie wystarczy zdobyć najbardziej wypasioną broń i pancerz, a następnie iść przez kolejne lokacje jak walec, ale wytrawni gracze to docenią.

Gra Pillars of Eternity – co oferuje?

Gra Pillars of Eternity oferuje to, co najważniejsze w epickich produkcjach sprzed lat: bardzo ciekawy i rozbudowany świat, wciągającą fabułę i możliwość budowania swojej drużyny. Wszystkie elementy do siebie pasują i tworzą spójną, ciekawą całość. Nie znajdziemy tutaj przypadkowych questów, nieciekawych zadań czy nudnych postaci. Każdy z bohaterów ma swoją historię, każda decyzja wiąże się z konsekwencjami. Wszystkie rozmowy czy działania wpływają na naszą reputację i decydują o tym, jak będziemy postrzegani.

Świetną furtką do odkrywania prawdziwych zdarzeń i motywów postaci jest także nietypowa zdolność naszego głównego bohatera. Jako Widzący możemy zaglądać w duże żywych i zmarłych, aby poznać ich wspomnienia i uczucia. Dzięki temu nieraz dojdziemy do szokującej prawdy, a z pozoru proste sprawy zyskają drugie dno.

Gra Pillars of Eternity – mechanika

Jak wygląda mechanika gry Pillas of Eternity? Nie jest to klasyczne D&D, chociaż ma wiele elementów wspólnych z pierwowzorem. W tradycyjny sposób tworzymy bohatera wybierając spośród dostępnych ras i klas postaci oraz dobierając współczynniki. Mamy także pewne poboczne elementy jak wskazanie miejsca pochodzenia, kultury czy dotychczasowego zajęcia, co także wpływa w niewielkim stopniu na atrybuty. Fanatycy będą mogli spędzić nawet godzinę na tworzeniu postaci, czego trudno uświadczyć na przykład w Dragon Age.

Kiedy bohater rusza w świat, również zbiera punkty doświadczenia, które pozwalają awansować na wyższy poziom. Tu jednak miła niespodzianka, bo nagradza się nas bardziej za myślenie, niż bezrefleksyjną sieczkę. Najwięcej punktów dostaniemy za otwarcie zamka, rozbrojenie pułapki, odkrycie nowej lokacji, czy wykonanie innej czynności, która posuwa fabułę do przodu.

System walki jest intuicyjny, ale raczej niebanalny. W walce z grupą przeciwników o zróżnicowanych zdolnościach nie wystarczy atakować całą drużyną wszystkiego, co się rusza. Przyda się odpowiednia strategia i optymalne wykorzystanie zdolności na różne okazje. Nieraz będziemy stosować różne taktyczne zagrywki w trybie aktywnej pauzy.

Co jeszcze znajdziemy?

Co poza tym? Zamiast jednego paska zdrowia mamy oddzielnie wytrzymałość (gdy spada do zera tracimy przytomność) oraz zdrowie (gdy spada do zera umieramy – ostatecznie!). O ile punkty wytrzymałości same wracają do maksymalnego poziomu, o tyle ze zdrowiem nie ma już tak łatwo. Aby odzyskać zdrowie, potrzebujemy dłuższego odpoczynku – na przykład obozowania w lesie (ze specjalnym zestawem obozowym), albo noclegu w karczmie.

Idealnym miejscem na nocleg jest nasza prywatna twierdza. Budynek, który dostaniemy we władanie szybko po rozpoczęciu gry, możemy rozbudowywać i naprawiać tak, aby ładnie wyglądał i dawał nam dodatkowe premie. Trzeba także dbać o jego bezpieczeństwo, bo w każdej chwili może zostać zaatakowany i tylko od nas zależy, czy zdoła się obronić. Twierdza ma też znaczenie fabularne, za sprawą rozbudowanego questa związanego z tą lokacją – kolejny przykład na to, jakie wszystko jest spójne i przemyślane w grze Pillars of Eternity.

Gra Pillars of Eternity z pewnością spodoba się tym, którzy nie przewijają dialogów, oczekując na kolejne grywalne lokacje, a raczej zagłębiają się w fabułę i relacje między bohaterami. Epicka historia, bardzo dobre dialogi oraz udźwiękowienie, pozwalają przymknąć oko na drobne mankamenty.

Grafika w grze Pillars of Eternity

Oprawa graficzna na pewno nie jest na optymalnym poziomie, patrząc na inne gry wydane w 2014 i 2015. Nie znajdziemy tutaj falującej trawy, nieskazitelnie czystej wody, czy pięknych lokacji jak w Dragon Age III. Pod tym względem twórcy byli raczej oszczędni. Druga sprawa to pewne niedociągnięcia natury technicznej – czasami nasi kompani mają problem z obejściem przeszkody, podejściem do przeciwnika okrężną drogą albo wykonaniem rozkazu. Nie jest to jednak na tyle uciążliwe, aby zepsuć ogólne wrażenie.

Gra Pillars of Eternity to udana produkcja, która z pewnością zabierze wiele godzin z naszego życia. Szczególnie przypadnie do gustu starszym, bardziej doświadczonym graczom. Nie ma to jak sentymentalna podróż w przeszłość z odrobiną nowych rozwiązań. Na rynku gier RPG to jak do tej pory najlepsza premiera roku.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie gry Pillars of Eternity.

Dowiedz się więcej na temat innej recenzji gry DOOM.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

11 KOMENTARZY

  1. Przeciwnosci, z ktorymi musimy sie zmierzyć, czesto sprawiaja, ze stajemy sie silniejsi. To, co dziś wydaje się stratą, jutro moze okazać sie zyskiem. – Nick Vujicic

  2. Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *