Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Gra Hitman
Gaming

Gra Hitman – recenzja

W świecie gier nieczęsto pojawiają się postacie, które są rozpoznawalne także poza kręgiem miłośników cyfrowej rozrywki. Niemniej jednak do tej grupy z całą pewnością należy Agent 47 – bohater produkcji studia IO Interactive oraz dwóch średnio udanych filmów. Najnowsza część serii Hitman, która opowiada o przygodach płatnego zabójcy, zadebiutowała przed kilkoma dniami w zupełnie nowej konwencji. Gra Hitman będzie bowiem wydawana epizodami, a z pierwszym z nich miałem już okazję się zapoznać.

Gra Hitman – fabuła i rozwiązania

Pierwszy epizod dostarcza graczom rozgrywki na około dwie godziny, choć mnogość sposobów na zlikwidowanie naszych celów sprawia, że poszczególne misje możemy przechodzić wielokrotnie – za każdym razem w inny sposób. Poza dwoma zadaniami mającymi charakter samouczka, gra przenosi nas do Paryża, gdzie dwaj rosyjscy miliarderzy organizują pokaz mody. Terenem naszej misji jest ogromny pałac oraz znajdujący się obok niego ogród. Chciałbym uniknąć „spoilerów” i nie pisać o sposobach na zabicie związanego ze światem mody małżeństwa, dlatego nadmienię tylko, że rozwiązań jest mnóstwo, ale każde wiąże się z bardzo wysokim poziomem trudności.

Gre Hitman ciężko obecnie nazwać trzecioosobową strzelanką, którą pod pewnymi względami był przed laty. W najnowszej odsłonie serii liczy się spryt, umiejętność wykorzystania narzędzi z otoczenia bohatera, a także opanowanie i kreatywne myślenie. Sztuczna inteligencja przeciwników stoi na wysokim poziomie, dlatego nawet najmniejszy błąd może skończyć się dla nas wykryciem, które zazwyczaj oznacza pewną śmierć. Jestem pełen podziwu dla twórców, że umieścili na terenie misji tak wiele elementów, które mogą pomóc nam w osiągnięciu celu. Oczywiście gra nadal zachowuje charakterystyczne dla serii rozwiązania – przebieranie się, unikanie konkretnych postaci, aby nie zostać wykrytym, chowanie się w szafach oraz skrzyniach itd.

Gra Hitman – grafika

Nie sposób również nie wspomnieć o oprawie graficznej i dźwiękowej nowego Hitmana, a ta, jak przystało na ostatnie produkcje Squere Enix (Just Cause 3, Rise Of The Tomb Raider), jest naprawdę świetna. Lokalizacje i postacie zostały bardzo dobrze zaprojektowane, a animacje i odwzorowanie, szczególnie widocznej w tłumie, naturalności zachowań ludzkich stoją na wysokim poziomie. W grę grałem na PlayStation 4, gdzie działała ona w Full HD przy częstotliwości odświeżenia wynoszącej od 30 do 60 klatek na sekundę, zależnie od tego, w jakim miejscu znajdował się nasz bohater. Im więcej szczegółów i animacji, tym ta wartość była niższa. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje możliwość zablokowania ustawień na 30 stabilnych fps-ach, co niweluje zjawisko pozornego klatkowania. O ile ścieżka dźwiękowa gry ma raczej stonowany charakter pasujący do klimatu rozgrywki, tak pochwalić należy przede wszystkim oddanie dźwięków otoczenia, co jest szczególnie widoczne na pełnym gwaru paryskim pokazie mody.

Pełna wersja gry czy epizody

Gra Hitman ukaże się w pełnej wersji dopiero w styczniu przyszłego roku, a do tego czasu co pewien czas twórcy będą udostępniać kolejne epizody gry. Już teraz możemy przenieść i dostać niesamowitą opowieść o Paryżu, a w ciągu najbliższych dwóch miesięcy graczom zostaną udostępnione misje we Włoszech oraz Maroku, a w następnej kolejności pojawią się odcinki w Tajlandii, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Każdy zainteresowany grą musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy woli sięgnąć po grę Hitman w styczniu i otrzymać wszystkie misje naraz, czy też dawkować sobie rozgrywkę przez najbliższe kilka miesięcy.

Przyznam szczerze, że sam nie lubię długiego oczekiwania na kolejne epizody, co do tej pory było domeną gier studia TellTale Games. Po tego typu rozwiązanie już po raz drugi w ostatnim czasie sięgnął wydawca Square Enix, co może oznaczać, że eksperyment z Life is Strange należał do udanych. Niemniej jednak, w moim subiektywnym odczuciu, takie rozwiązanie odrywa gracza z opowiadanej historii oraz sprawia, że ciężko mu poczuć w pełni klimat rozgrywki. Dobrze jednak, że twórcy nowego Hitmana wydadzą tę (póki co) bardzo udaną grę w „skondensowanej” formie. Będziemy jednak musieli na nią jeszcze poczekać.

Ocena: 9/10
Platforma: PlayStation 4

Dowiedz się więcej na temat jaki wybrać telewizor do 2000 zł, by gra Hitman była czystą przyjemnością.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *