Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

inteligentna butelka
Dziecko Lifestyle Newsy Zdrowie

Inteligentna butelka dla dziecka

Twoje dziecko męczą kolki lub bóle brzuszka? Ta inteligentna butelka pomoże Ci kontrolować, czy maluch nie łyka za dużo powietrza, czy nie za szybko pije, czy spożywa odpowiednią ilość mleka i dużo dużo więcej!

Dlaczego inteligentna butelka to właściwy wybór?

Karmienie niemowlaka wbrew pozorom to nie taka łatwa sprawa. Początkowo rodzicom trudno jest zorientować się, czy dziecko potrafi właściwie przyssać się do butelki, czy pije odpowiednią ilość mleka, czy w dobrym tempie – ogólnie: czy jest karmione prawidłowo. Wiele dolegliwości maluszka jest związanych właśnie z nieodpowiednim karmieniem: refluks, kolki, biegunki, płacz, brak snu, złe przybieranie na wadze – wszystko to może być związane z np. niedojadaniem lub niewłaściwym sposobem przyjmowania pokarmu.

Tutaj z pomocą przychodzi inteligentna butetla od firmy Baby Gigl! Jest to łatwe w obsłudze urządzenie francuskiej firmy Slow Control, które pozwala kontrolować ile i jak szybko dziecko pije. Przekazuje ono rodzicowi informację o tym, jak prawidłowo trzymać butelkę, by dziecko nie połykało powietrza, o tym, że smoczek jest zatkany i śledzi spożycie pokarmu. Dzięki temu maluszek lepiej je, zmniejsza się stres dziecka, a także rodziców, którzy mają pełną wiedzę o tym, czy ich pociecha jest odpowiednio karmiona. W ten sposób ogranicza się ryzyko występowania kolek i innych dolegliwości „brzuszkowych”, a co za tym idzie maluch lepiej przesypia noce, co przekłada się z kolei na lepszy sen opiekunów.

Przydatne funkcje

Baby Gigl to swego rodzaju pamiętnik, kalendarz, dzienniczek w którym przechowywane są informacje związane ściśle z pielęgnacją dziecka. Pierwszą i podstawową funkcją jest rejestrowanie tego, ile i jak szybko dziecko pije. Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia można dostosować liczbę i wielkość posiłków odpowiednio do wieku i potrzeb maluszka. Rodzic może przeglądać historię karmień i obserwować skuteczność karmienia, przepływ mleka przez butelkę, ssanie maluszka. Czujnik przepływu jest o tyle istotnym parametrem (zwłaszcza przy karmieniu butelką), że połykanie powietrza w trakcie karmienia może zwiększać ryzyko pojawienia się refluksu. Inteligentna butelka oblicza najbardziej optymalne kąty trzymania butelki przy różnym jej napełnieniu tak, by ograniczyć łapanie powietrza. Dzięki dwóm diodom i synchronizacji inteligentnej butelki z aplikacją rodzic jest ostrzegany, gdy urządzenie jest trzymane pod niewłaściwym kątem.

Kolejna sprawa to połączenie z aplikacją w urządzeniu mobilnym. Inteligentna butelka łączy się ze smartfonem za pomocą Bluetooth, więc informacje są przesyłane w czasie rzeczywistym. To może być wygodne dla nieufnych rodziców, którzy dzięki temu mają pełny wgląd w systematyczność posiłków i prawidłowość ich podawania np. przez babcię czy opiekunkę. Jeśli dziecko jest karmione o różnych porach przez różne osoby, to każda z nich ma wgląd w historię karmienia tak, by odstępy pomiędzy nimi były najwłaściwsze. Dane mogą być wysyłane po każdym posiłku do telefonu komórkowego przez e-mail lub SMS. Dzięki temu także wiemy jakie posiłki dla małych dzieci robimy, przy czym możemy wtedy żonglować posiłkami, by za każdym razem był inny oraz pełnowartościowy.

Jakie raporty wysyła inteligentna butelka?

 • ilości przyjmowanego pokarmu na starcie karmienia
 • ilości przyjmowanego pokarmu na końcu karmienia
 • czasie startu karmienia
 • czasie zakończenia karmienia
 • liczbie „zatkań” smoczka
 • liczbie niewłaściwych kątów trzymania butelki w czasie karmienia
 • liczbie posiłków w trakcie dnia

Wszystko jest przedstawione na przyjaznym, prostym wykresie tak, by patrząc na niego, można było łatwo oszacować wzrosty, spadki i efektywność spożywania pokarmu przez maluszka.

To jest podstawowa funkcja urządzenia, ale potrafi ono wiele więcej. Czyli co?

Inteligentna butelka to uniwesalne urządzenie

Baby Gigl śledzi również istotne informacje wprowadzone lub dostarczone przez inne podłączone urządzenia: nie tylko związane z żywieniem, ale też dane odnoszące się do ogólnej pielęgnacji dziecka. Są to:

 • waga / wzrost dziecka,
 • liczba czknięć / beknięć
 • liczba pieluszek zużywanych
 • liczba wypróżnień
 • czas snu
 • temperatura
 • liczba płaczów
 • galeria zdjęć
 • kalendarz szczepień

Powyższe informacje znakomicie sprawdzą się przy każdej wizycie u pediatry, ale też mogą być bardzo przydatne przy codziennym planowaniu zakupów dla dziecka i szacowaniu zapotrzebowania i wydatków.

Na koniec kilka suchych informacji technicznych. Inteligentna butelka od Baby Gigl jest wyposażona w system ostrzegawczy dla osoby karmiącej dziecko, którym są: światło alarmowe i dźwięk alarmu. Obie funkcje są w pełni konfigurowalne: zarówno intensywność świecenia jak i dźwięk).

Urządzenie zasilane jest akumulatorem litowo-polimerowym, ładownym za pomocą ładowarki USB. Do transferu danych można wykorzystać albo połączenie Bluetooth lub kabel USB. Inteligentna butelka jest w pełni kompatybilna z systemami iOS (od iPhone 4S i nowszymi, iPod touch 4 generacji i nowszymi, iPad 3, iPad mini i nowszymi) oraz systemami Android (wersjami 4.3 i nowszymi).

Czy warto zaopatrzyć się w inteligentną butelkę?

Podsumowując, inteligentna butelka to proste urządzenie, które może być bardzo pomocne. Taki gadżet technologiczny rodziców, obawiających się o zdrowie swojego dziecka, nie mających pewności, czy odpowiednio je karmią i nie korzystających ze stałej opieki pielęgniarki, która mogłaby pokazać/doradzić, jak właściwie żywić maluszka, ale też dla rodziców pracujących, którzy chcą mieć kontrolę nad tym, czy inne osoby, opiekunowie na pewno odpowiednio zajmują się maluszkiem. Uważam, że dodatkowe dane, które można rejestrować w aplikacji, mogą być ogromnie pomocne w codziennym życiu z dzieckiem i planowaniu normalnych czynności, zakupów, wydatków, a także w wypracowywaniu nawyków żywieniowych.

Jaka jest moja opinia o produkcie? Wiele osób powie, że to zbędny gadżet, że przecież widać, że dziecko dobrze je, ale dla mnie wcale nie jest to takie proste. Spotykam się z wieloma problemami dotyczącymi kolek u niemowląt, z płaczem, niedojadaniem i złym przybieraniem na wadze. Jeśli to urządzenie rzeczywiście może ograniczyć te dolegliwości, uspokoić rodziców i dodatkowo pomóc w kontrolach u pediatry, to chętnie bym je zakupiła. W dzisiejszych czasach trudno jest wszystko pamiętać, nawet takie podstawowe rzeczy, jak godziny karmień, zwłaszcza jeśli dzieckiem zajmują się różne osoby. Uważam, że taki mobilny dziennik to świetna sprawa oraz idealny prezent dla młodych rodziców.

Zajrzyjcie na stronę producenta, by dowiedzieć się jeszcze więcej.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

6 KOMENTARZY

 1. Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!

 2. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej i nie zasypiaj gruszek w popiele, skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *