Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Kuchnia przenośna oraz jej pozostałe elementy w telefonie
Kuchnia

Kuchnia przenośna – kuchenka, lodówka, mikrofalówka w jednym urządzeniu?

Inteligentna kuchenka, kuchenka mikrofalowa i lodówka w jednym urządzeniu? To tylko jeden z ciekawych smart-rozwiązań kuchennych! Mowa oczywiście o kuchni przenośnej.

Dlaczego kuchnia przenośna?

Mamy takie czasy, że często się przeprowadzamy, często w wynajmowanych przez nas miejscach nie ma sprzętu AGD lub decydujemy się na takie ze względu na cenę. Każdy z nas marzył o nowoczenej kuchnii, ale rzeczywsitość bywa przewrotna. Równocześnie coraz mniej przebywamy w mieszkaniu, więc nie potrzebujemy rozbudowanej kuchni. Jeśli to brzmi znajomo, to ten produkt jest dla Ciebie!

Jak zobaczyłam projekt przenośnej kuchni, przypomniała mi się historia pewnego pana w Warszawie, który w lecie pojawiał się w okolicach pubu Warszawa Powiśle z przenośnym piecem na kółkach i robił pizzę. Sharepool, jak twierdzą pomysłodawcy urządzenia, to kuchnia przenośna, której można oczekiwać w najbliższej przyszłości.

Co wchodzi w skład kuchnii przenośnej?

W skład systemu Sharepool wchodzą: kuchenka, kuchenka mikrofalowa i lodówka. Wszystkie trzy urządzenia są zamknięte w pojedynczym ‘bloku’, systemie kompaktowym, który łatwo zmieści się do każdego pomieszczenia. Cała konstrukcja spoczywa na kołach, co powoduje, że jest niezwykle łatwa do transportu, mobilna – i to nie tylko w obrębie mieszkania ale także poza nim!

Zamiast więc kupować trzy osobne urządzenia i kombinować, jak postawic jedno na drugim, aby zajmowało jak najmniej miejsca, wystarczy kupić Sharepool. Osobiście uważam, że kuchnia przenośna to świetny koncept. Mieszkając na 25m2 i przeprowadzając się raz na jakiś czas, widzę, że nawet u mnie by miał prawo bytu a nawet nie prawo – byłby mile widziany!

Dodatkowo, z tego co widać na zdjęciach projektu, urządzenie kuchnii przenośnej jest “inteligentne”, skorelowane z aplikacją w telefonie – jednak twórcy nie uściślili, czy to aplikacja pozwalająca na wynajmem systemu czy można za jej pomocą kontrolować stan np. lodówki czy sterować temperaturą i poszczególnymi parametrami urządzeń wchodzących w jego skład.

Dla kogo kuchnia przenośna?

Dla dużych biur, małych przestrzeni i osób mobilnych, zmieniających często miejsce zamieszkania, system idealny! Obejrzyjcie, jak mógłby wyglądać na zdjęciach konceptu.

Powyższy produkt pozostaje jak na razie w sferze marzeń, ale już dostępnych na rynku jest wiele ciekawych rozwiązań, by ułatwić nam gotowanie i korzystanie z kuchennych dobroci!

Inteligentne urządzenia – uniwersalne rozwiązania

Mamy na przykład widelec HAPIfork  – to inteligentny widelec, który pomaga monitorować i śledzić nasze nawyki żywieniowe. Takie urządzenie, połączone z aplikacją w smartfonie sztorcuje nas, gdy zjemy za dużo lub coś co jest mało wartościowe. Dodatkowo mierzy, jak szybko spożywamy posiłek i sygnalizuje, gdy pochłaniamy danie za szybko. Technologiczny  widelec mówi nam, kiedy mamy zjeść kolejny posiłek tak, by nauczyć się jedzenia w regularnych odstępach czasu. Nie potrzeba już dietetyka – wystarczy własny widelec! Idealnie pasuje do kuchnii przenośnej jako element dodatkowy.

Inteligentna patelania dla kuchnii przenośnej

Już teraz możemy też zakupić Pantelligent, czyli inteligentną patelnię z wbudowanym czujnikiem temperatury, która łączy się poprzez Bluetooth z aplikacją w smartfonie i mówi nam, w jakiej temperaturze dany produkt powinien się smażyć/dusić i czy poziom ten nie jest za niski lub za wysoki. Aplikacja zawiera zbiór przepisów i przeprowadza kucharza przez cały proces gotowania i nawet sygnalizuje, kiedy posiłek powinien zostać wymieszany!

Gotowanie próżniowe – kolejne inteligentne urządzenie

Lekki, przenośny i wygodny w korzystaniu w czasie gotowania i dostępny na rynku jest też system ANOVA Precision Cooker – gotowanie próżniowe staje się przyjemne i łatwe. Mieści się w niemalże każdym garnku, łączy się z aplikacją, w której dostępne są przeróżne przepisy na dania przyrządzane próżniowo, instrukcje jak je przygotować krok po kroku.

Za pomocą smartfona można włączyć i wyłączyć urządzenie. Na telefon otrzymuje się także niezbędne informacje o temperaturze i czasie gotowania. Można włączyć danie, które wymaga np. dłuższego czasu gotowania i spokojnie wyjść z kuchni. Aplikacja wyśle sygnał, jak już będzie posiłek gotowy! Taki system jest obowiązkiem w przyszłości być nieodzownym elementem przenośnej kuchnii.

Inteligentny ogród

Pisząc o przenośnej, kompaktowej kuchni, nie mogę nie wspomnieć też o Click and Grow  – inteligentnym, mobilnym, domowym ogródku! Dzięki niemu mamy na wyciągnięcie ręki świeże zioła, które rosną w małym pudełku, wyposażonym w lampy LED o zbiornik na wodę. Po podłączeniu urządzenia światło włącza i wyłącza się w odpowiednich odstępach czasu, tak by dostarczyć optymalną ilość światła do wzrostu roślinki.

Podlewaniem również nie trzeba się martwić: system sam dostarcza odpowiednią ilość wody do korzonków i poprzez miganie informuje, gdy w systemie jest za mało wody. Z takim urządzeniem nie ma szans, by nasza bazylia, oregano czy tymianek ”padły”! Inteligentny ogórd małymi kroczkami staje coraz częstszy w naszych inteligentnych domach jednorodzinnych. Tak samo się stanie jeśli połączy się jako element przenośnej kuchnii.

Drukowanie jedzenia

Dobrze, to jeszcze powrócę na krótką chwilę do przyszłości. Zamiast inteligentnych patelni, czujników temperatury i mikro-kuchni, możemy kiedyś mieć po prostu… drukarkę 3D do drukowania jedzenia! Hod Lipson i jego zespół z Uniwersytetu Columbia już opracował model takiej drukarki. Drukuje ona jadalne ‘projekty’ przy użyciu różnych past, żeli, proszków i płynnych składników. Takie produkty, misternie wykonane za pomocą oprogramowania komputerowego i „gotowane” w drukarce 3D nie dość że wyglądają niesamowicie, to (podobno) mają dobrze smakować! Obecnie rynek programów oraz drukarek 3D przybiera na sile. Jest obszarem prężnie rozwijającym. Tylko patrzeć i czekać na ich efekty.

Łącząc wszytskie rzeczy wymienione we wpisie, można dojść do stwierdzenia iż kuchnia przenośna byłaby wtedy kompletna.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

10 KOMENTARZY

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej i nie zasypiaj gruszek w popiele, skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

  2. Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *