Każdy inwestor chcący wybudować swój własny dom doskonale zdaje sobie sprawę, jak trudne jest to zadanie. Z tego też powodu każdy, nawet najmniejszy szczegół trzeba zrealizować możliwie jak najlepiej. A jak wiadomo, dotyczy to przede wszystkim fundamentów.
Na czym polega izolowanie ścian?
Jedną z najważniejszych kwestii, o których nie można zapominać podczas budowania domu, jest odpowiednie wykonanie jego fundamentów. To w końcu one stanowić będą podstawę i najważniejszy element całego budynku. Wiele osób zapomina jednak o tym, że fundamenty muszą być odpowiednio zaizolowane.
Izolacja ścian fundamentowych to specjalna powłoka, która umieszczana jest pomiędzy ścianą a ławą fundamentową. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie struktury fundamentu przed wchłanianiem wody.
Z czego może być wykonana taka izolacja? Na rynku istnieje wiele rozwiązań, lecz polecane są przede wszystkim takie materiały jak:
- papa — tanie i doskonale znane rozwiązanie,
- folia — wysoka skuteczność działania połączona z prostym montażem,
- masa bitumiczna — nanoszone pędzlem lub szczotką tworzywo o dużej skuteczności ochrony,
- masa polimerowa — podobne tworzywo do masy bitumicznej, które może być stosowane również w ujemnych temperaturach.
Dlaczego warto stosować to rozwiązanie?
Skoro już wiadomo, czym jest izolacja ścian fundamentowych i z czego się ją wykonuje, warto się teraz dowiedzieć, z jakiego powodu jest ona tak ważna. Na co konkretnie przekłada się wykonanie, a także jakość prac z nią związanych?
Przede wszystkim warto się tu dowiedzieć, że beton, z którego zostaną wykonane fundamenty, zachowuje się prawie jak gąbka, zasysając z gruntu każda możliwą ilość wody. Dopiero gdy pokryty zostanie odpowiednią izolacją, zyskuje skuteczne zabezpieczenie.
Co konkretnie stałoby się, gdyby takiej izolacji jednak nie było? Na wewnętrznych ścianach budynku szybko pojawiłaby się wilgoć, a także grzyb. Z biegiem lat oznaczałoby to znaczne pogorszenie jakości muru, a także jego degradację, co w efekcie mogłoby się zakończyć nawet całkowitym zniszczeniem budynku.
Innego typu bardzo nieprzyjemnych w oddziaływaniu skutkiem jest znaczne osłabienie efektywności ocieplenia domu. Brak izolacji ścian fundamentowych będzie skutkował pojawianiem się tzw. mostków cieplnych, czyli miejsc, w których ciepło z ogrzewanego domu będzie szybko uciekało. Przełoży się to rzecz jasna na ogromne koszta ogrzewania w zimie.
Jak więc widać, brak odpowiedniej izolacji ścian fundamentowych ma ogromny wpływ na jakość wykonania budynku, a także na komfort i bezpieczeństwo życia w danym domu.
Jeśli interesujesz się ogrodnictwem, dowiedz się, na czym polegają roślinne warstwy pionierskie.
Appreciate it for helping out, wonderful info. „Considering how dangerous everything is, nothing is really very frightening.” by Gertrude Stein.
Ten wpis dodał mi energii na cały dzień.