Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

serwis telefonów
Telefony

Jak chronić telefon przed uszkodzeniami?

Co zrobić, aby uchronić telefon przed mechanicznymi uszkodzeniami? O czym warto wiedzieć kupując różne zabezpieczenia na telefon? Oto nasz krótki poradnik.

Folia ochronna na telefon

Producenci smartfonów opracowują coraz to doskonalsze rozwiązania technologiczne, które mają uchronić nasze urządzenia od mechanicznych uszkodzeń. Zwłaszcza dotyczy to ekranów, które są najbardziej podatne na pęknięcia i zarysowania. Nic dziwnego, wszak to jeden z najważniejszych elementów, którego koszt (także wymiany) jest bardzo wysoki. Najlepszym przykładem niech będzie Gorilla Glass – ultra odporny rodzaj hartowanego szkła, które bardzo trudno uszkodzić (jest np. w Samsungu Galaxy S4, S5, Galaxy Note 3, iPhonie 4, Nokii Lumii 920, 1020 oraz HTC One).

Niestety, ale nawet ta technologia nie daje 100 proc. pewności. Warto więc pomyśleć o zakupie folii ochronnej na telefon, zwłaszcza w tańszych modelach. Jaką wybrać najlepszą?

Większość folii na rynku to folie poliwęglanowe. Koniecznie unikaj najtańszych modeli, bo takie bardzo szybko będą się odklejać i łatwo rysować. Co wyróżnia najlepsze folie? W opakowaniach znajdziesz specjalne ściereczki, za pomocą których wyczyścisz ekranu tuż przed naklejeniem folii. Najlepsze folie nie będą zbierały pod sobą pęcherzyków powietrza i będą idealnie przylegały do powierzchni ekranu.

Dobrym przykładem niech będzie folia ochronna SAMSUNG ET-FA300 do Galaxy A3. Za ok. 25 zł mamy w zestawie nalepkę do usuwania kurzu, szmatkę z mikrofibry, dociskacz i oczywiście folię chroniącą przed uszkodzeniami i poprawiającą kontrast ekranu.

Szkło hartowane na telefon

Innym, bardzo skutecznym rozwiązaniem jest szkło hartowane. Warto jednak podkreślić, że jeśli masz smartfon ze szkłem Gorilla Glass, to nie warto stosować tego rozwiązania. Poleca się ono zwłaszcza posiadaczom tańszych modeli. Na rynku jest kilka rodzajów takiego hartowanego szkła:

  1. Przeźroczyste – praktycznie niewidoczne;
  2. Matowe – (tzw. anti-glare), zapobiegają odbiciom światła, zwłaszcza podczas wysokiego promieniowania słonecznego w lato;
  3. Zmniejszające kąt widzenia – polecana tym, którzy nie chcą, by ktoś kątem widział, co robią na smartfonie;

Godna uwagi folia hartowana jest niezwykle cieniutka i niewidoczna, a jej dopasowanie i założenie bezproblemowe. Chroni nie tylko przed zarysowaniami, ale też przed większymi upadkami lub uderzeniami.

Etui

Dobrym uzupełnieniem ochrony jaką dają folie są etui. Osłaniają nie tylko wyświetlacz, ale także całą obudowę aparatu, czyniąc je bardziej odpornymi na zarysowania i zalania. Najbardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne są tzw. case’y. Najlepsze modele to takie, których boki wchodzą na ekran. Im bardziej warstwa silikonu wcina się na przedni panel, tym lepiej. Jeśli telefon upadnie ekranem do dołu, urządzenie będzie chronione właśnie silikonową ramką.

Kiedy jest już za późno…

Czy rysy są nieodwracalne? Wydawałoby się, że nie. Jest jednak jedno rozwiązanie, które być może fizycznie ich nie usunie, ale za to mocno zamaskuje. Mowa o paście polerskiej, która lakierem wypełnia rysy. Efekt? Przezroczysta masa formuje się w miejscu zagłębienia w wyświetlaczu, a następnie zasycha. Mówiąc językiem budowlanym, ubytek zostanie „zaszpachlowany”.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

8 KOMENTARZY

  1. Czy jest prawdą to co piszesz, czy wierzysz we wszystkie swoje słowa ? bo od tych wszystkich mądrości urosła mi już głowa 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *