Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Ładowanie telefonu
Telefony

Jak dbać o baterię w smartfonie – fakty i mity

Jednym z największych problemów, jakie towarzyszą smartfonom, jest ich krótki czas pracy na baterii. Warto jednak pamiętać, że dzięki pewnym rozwiązaniom możemy go znacznie wydłużyć. Przygotowałem więc dla Was zestawienie faktów i mitów dotyczących tego tematu. Mam nadzieję, że wzbogaci one Waszą wiedzę i pozwoli Wam lepiej korzystać ze swojego smartfona – niezależnie od tego, jaki system się na nim znajduje.

Mit: Zanim podłączysz urządzenie do ładowania, musisz je w pełni rozładować.

Fakt: W naszych urządzeniach od lat znajdują się baterie litowo-jonowe, które – w przeciwieństwie do akumulatorów kadmowych – nie wymagają codziennego kalibrowania. Należy jednak pamiętać o okresowym rozładowaniu akumulatora do końca i naładowaniu go do 100%. Przez taki proces należy przechodzić co około dwa miesiące. Nie należy jednak dopuszczać do sytuacji, gdy rozładowany smartfon pozostaje w takim stanie przez dłuższy czas, bo szkodzi to jego baterii.

Mit: Całonocne ładowanie baterii negatywnie wpływa na jej pojemność.

Fakt: Pierwsze akumulatory litowo-jonowe źle reagowały na długie ładowanie, przegrzewały się, a nawet wybuchały. Problem ten jednak został rozwiązany w nowszych produktach. Zauważcie, że gdy urządzenie ładuje się, to jego temperatura oraz temperatura wtyczki rośnie. Po pełnym naładowaniu wszystko wraca do normy, nawet jeśli nasz sprzęt jest nadal podpięty do zewnętrznego źródła energii elektrycznej. Długie ładowanie nie wpływa więc negatywnie na żywotność akumulatorów.

Mit: Zamknięcie wszystkich aplikacji na smartfonie wydłuży czas pracy na baterii.

Fakt: Gdy opuścimy aplikację, to zostanie ona zamrożona, a jej tymczasowe dane będą przechowywane w pamięci RAM naszego smartfona tak długo, jak pozwoli na to system operacyjny. Ręczne zamknięcie programu zwiększy zużycie CPU, a tym samym energii. Co więcej, jego ponowne otwarcie – które nie byłoby konieczne, gdyby aplikacja działała w trybie uśpienia – pociąga za sobą dodatkowe straty.

Warto jednak sprawdzić, jakie programy wykorzystują najwięcej energii i wyłączyć ich działanie w tle. Można tego dokonać zarówno w systemie Android jak i iOS. Wśród popularnych aplikacji należy zwrócić szczególną uwagę na Facebook i Snapchat. W przypadku tej drugiej pozycji możemy w jej wewnętrznych ustawieniach włączyć tryb podróży, który ograniczy procesy w tle.

Warto czasami włączyć też tryb oszczędzania baterii, który wyłączy efekty wizualne oraz pracę większości aplikacji w tle. Niestety nie każdy smartfon ma w swoich ustawieniach taką opcję, ale jeżeli jest ona dostępna, to czasami należy wykorzystać jej możliwości – szczególnie w sytuacjach, gdy każda miliamperogodzina jest na wagę złota.

Mit: Wyłączenie Bluetooth, Wi-Fi i lokalizacji pozwala znacząco wydłużyć czas pracy na baterii.

Fakt: Jak pokazały testy, wyłączenie wyżej wymienionych opcji sprawi, że nasz smartfon będzie działał w ogólnym rozrachunku maksymalnie 10% dłużej. Oczywiście ograniczenie łączności z internetem wydłuży czas pracy na baterii, gdyż programy działające w tle nie będą miały możliwości pobierania danych. Lepszym rozwiązaniem jest jednak ograniczenie tego typu praktyk, o czym pisałem już wyżej.

Zużycie energii możemy jednak ograniczyć przez wyłączenie rozmaitych efektów wizualnych. Tapet live, animacji, efektu paralaksy, półprzezroczystości. Gdy często korzystamy z wyszukiwarki, warto również wyłączyć indeksowanie niektórych aplikacji i danych.

Mam nadzieję, że moje porady okażą się dla Was pomocne i przede wszystkim skuteczne, a obalenie popularnych mitów dotyczących akumulatorów pozwoli Wam lepiej zrozumieć, w jaki sposób one funkcjonują. Niemniej jednak pozostaje mieć nadzieję, że już niedługo baterie w naszych urządzeniach pozwolą im na długi czas pracy i nie będziemy musieli przejmować się oszczędzaniem energii.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *