Dobry program wirusowy powinien być dla każdego użytkownika tym samym, czym jest kask dla motocyklisty – obowiązkowym zabezpieczeniem. Jednak co innego sama świadomość, że oprogramowanie jest potrzebne (taką ma chyba każdy), a co innego właściwy wybór najlepszego rozwiązania z wielu produktów dostępnych na rynku.
Dobry program antywirusowy powinien być nie tylko skuteczny, ale też przyjazny dla użytkownika. Bo co nam po bezpieczeństwie, jeśli działanie antywirusa drastycznie spowalnia nasz system operacyjny i odbiera przyjemność korzystania z naszego sprzętu? Albo kiedy oprócz złośliwego oprogramowania blokuje również to, które nie wyrządza żadnych szkód, a jest codziennym narzędziem pracy?
Szukając dobrego antywirusa, trzeba zwracać uwagę na kilka różnych czynników. Także na te związane z urządzeniami mobilnymi. Bo ochrona nie powinna ograniczać się tylko do peceta – tablet czy smartfon to także urządzenia, które powinny być w naszych rękach bezpieczne!
Które programy są uniwersalne, skuteczne i niedrogie?
- MacAfee Total Protection 2016
Ten program zapewnia ochronę przed wirusami oraz możliwość zarządzania tożsamością, a także szyfrowania plików dla 5 różnych kont. Oprócz dobrej współpracy z urządzaniami z Windowsem McAfee świetnie sprawdza się także na urządzeniach mobilnych w systemie Android oraz IOS. Jedną z metod uwierzytelniania jest… rozpoznawanie twarzy. Program pomoże nam także w sytuacji, kiedy nasz tablet albo smartfon zgubi się lub co gorsza zostanie skradziony. Wówczas mamy możliwość zlokalizowania urządzenia, wprowadzenia blokady albo wyczyszczenia wszystkich danych. Jeśli w komórce posiadamy ważne dane służbowe, dostęp do firmowych profili czy inne poufne informacje i kontakty, ta opcja jest naprawdę bezcenna i może uratować życie. Albo przynajmniej posadę.
- Kaspersky Internet Security Multi Device 2014
Korporacja z siedzibą w Moskowie doskonale wie co robi. Od lat produkty firmowane przez Jewgienija Kaspierskiego są na czele wszystkich rankingów, bo nie tylko pracują niezawodnie, ale również w taki sposób, że nie przeszkadzają w codziennej pracy na komputerze. Produkt o nazwie Multi Device jest droższą wersją standardowego oprogramowania rozbudowaną o szereg dodatkowych narzędzi – ochronę przed spamem, ochronę bankowości elektronicznej, możliwość cofania zmian związanych z działalnością złośliwego oprogramowania. Roczna licencja na dwa urządzenia kosztuje 159 zł. Oczywiście ochroną możemy objąć urządzenia nie tylko na Windowsie, ale również z Androidem lub iOS.
- G-Data Total Protection 2015
Wielofunkcyjny program w niskiej cenie. Podobnie jak Kasperky zapewnia ochronę w różnych sytuacjach – także podczas zakupów w sklepach internetowych czy otwieraniu załączników z poczty elektronicznej. Pozwala na tworzenie kopii zapasowych lokalnie oraz z wykorzystaniem popularnych usług w chmurze jak Dropbox czy Google Drive. Kopie tworzone są automatycznie i zostają zabezpieczone hasłem.
Ten antywirus posiada także narzędzia do skutecznej kontroli rodzicielskiej oraz wirtualny sejf do przechowywania poufnych danych na wypadek kradzieży lub dostępu osób nieuprawnionych do Twojego komputera. Kupując G-Data najlepiej od razu wybrać opcję na 2 PC i 2 urządzenia z Androidem. Różnica w cenie między tą licencją, a standardową na jeden komputer jest praktycznie żadna.
Który z tej trójki wybralibyście w pierwszej kolejności i dlaczego?
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.
Twoje treści sprawiają, że jestem lepszą osobą.