Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Dobry powerbank
Nowoczesne technologie Przewodnik po technologii Telefony

Jak wybrać dobry powerbank?

Co zrobić, kiedy twój smartfon lub tablet szybko się rozładowuje? Oczywiście, najpierw warto przeczytać nasz poradnik o tym, jak wydłużyć pracę baterii. Jeśli jednak nadal podobne sytuacje pojawią się bardzo często, rozważ zakup przenośnej energii, czyli wybierz dobry powerbank. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego powerbanku? Oto garść praktycznych porad.

Bateria baterii nie równa. Tak w smartfonach jak i w bankach energii. Dodatkowo, nie można bezpośrednio porównywać wydajności powerbanków z różnych kategorii. To powoduje, że decyzja o zakupie musi być poprzedzona zadaniem sobie kilku pytań.

Dobry powerbank – do czego będzie służyc?

To podstawowe i bardzo ważne pytanie dot. dobrego powerbanku. Zwłaszcza w kontekście urządzenia, które będziesz ładował. Czy to będzie smartfon, tablet, nawigacja w samochodzie, a może nawet laptop? Jeśli będą to smartfony, nawigacja lub popularne MP3, musisz szukać wśród urządzeń z wyjściem 1A (natężenie jednego ampera), do tabletów 2A.

Przy okazji sprawdź, jakiego prądu potrzebuje twoja elektronika. Im więcej amperów, tym szybciej naładujemy nasze urządzenie. Tańsze powerbanki to 0,4-0,9 ampera, średniej jakości 1,2 a dobrej jakości powerbanki 2,0 ampery. Pamiętaj również, że urządzenia mają określone możliwości przyjęcia energii. W przypadku nowszych i lepszych smartfonów wartość ta waha się między 1,8 a 2,0 ampera.

Jaką pojemność powinien mieć dobry powerbank?

To jeden z kluczowych parametrów. Najlepiej, jeśli będzie ona nie mniejsza, niż bateria zainstalowana w twoim telefonie lub tablecie. Jeśli będzie zbyt niska, to możesz zapomnieć o pełnym naładowaniu baterii. Zasada jest więc prosta: im większa pojemność, tym więcej energii jest w stanie przekazać urządzeniu.

Jeśli więc oczekujesz, że dobry powerbank jedynie podtrzyma telefon przy życiu na kolejne kilkadziesiąt procent, wówczas wystarczy ci model z baterią 2500 mAh. W każdym innym przypadku wybieraj modele powyżej 7000 mAh. Przy czym warto wiedzieć, że wzrost pojemności oznacza też wzrost wagi. Przykładowo powerbank o pojemności 2500 mAh to ok. 120 g, ale 16 000 mAh to już 350 g. Nawet dobre powerbanki mają też straty energii. Jeśli twój smartfon posiada baterię o pojemności 2000 mAh, a chcesz kupić powerbanka z 6000 mAh, to wcale nie znaczy, że będziesz mógł ją naładować do pełna trzykrotnie. To wszystko zależy od modelu, a mówiąc ściślej, od marki.

Jakość czy cena przy wyborze dobrego powerbanka?

Na pytanie, czy można kupić dobry powerbank za 20 zł, odpowiedź brzmi: nie. Chińskie modele o bardzo wysokiej pojemności po bardzo niskiej cenie nie gwarantują wysokiej jakości, wydajności i długiej żywotności.

Markowe baterie (np. Forever, GoodRam, Xiaomi, Lepow, czy GP Baterries) choć będą 2-3 razy droższe, zapewnią ci większą wydajność i mniejsze straty energii (na poziomie 15-20 proc.).

Jaki powerbank będzie trwały?

Z pewnością jednym ze wskaźników będzie liczba cykli ładowania. Mówi ona, ile razy możemy naładować nasz zapasowy akumulator. Jednakże w tym względzie dane producentów należy traktować bardzo orientacyjnie. Możemy jednak śmiało kierować się zasadą, że im wyższy, tym lepsza żywotność naszego powerbanku.

Czy dobry powerbank ma zabezpieczenie przed zwarciem i przegrzaniem?

Dobry powerbank powinien standardowo posiadać oba rozwiązania. Inaczej możemy narazić się na problemy w trakcie ładowania baterii. W najbardziej skrajnym przypadku zwiększamy ryzyko deformacji plastikowej obudowy, a nawet częściowego stopienia izolacji przewodu lub uszkodzenia gniazda. Informacje o rodzaju zabezpieczeń znajdziesz na opakowaniu urządzenia.

Czy jest możliwość dopasowania napięcia?

To ważne pytanie, jeśli chcemy nim naładować również laptopa. Jeśli tak, to wówczas przyda się model dostosowany do innego napięcia zasilania. Dane o trybach pracy również znajdziesz na opakowaniu urządzenia.

Inne, mniej lub bardziej ważne dodatki

Przy zakupie zwróć również uwagę na inne drobne rzeczy, które mogą być dla Ciebie istotne. Na przykład to, czy powerbank ma dwa gniazda ładowania. Może to być niezwykle wygodne, kiedy będziesz chciał ładować dwa urządzenia jednocześnie.

Do niektórych urządzeń dołączane są np. malutkie diody, które służą jako latarka. Zwróć również uwagę, czy powerbank posiada wskaźnik naładowania. Na rynku są także modele posiadające technologię e-USB, która pozwala na dopasowanie napięcia do ładowanego urządzenia. Dzięki temu posłużą ci do ładowania baterii w telefonach, laptopach tbletach i itp.. Wyposażony w taką wiedzę, możesz teraz śmiało dokonać rozsądnego wyboru.

Dowiedz się więcej na temat ładowania baterii poduszką, gdzie ta technologia jest innowacyjna i póki co nie ma jej w szerokodstępnym rynku. Może za niedługo będą zobaczymy.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *