Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

netbook torba
Komputery i tablety

Jak wybrać komputer do częstych podróży?

Co czyni komputer ultramobilnym? Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa, z którym chcesz często podróżować? Oto garść praktycznych porad, dzięki którym laptop stanie się przyjaznym towarzyszem twoich wojaży, a nie ciężkim balastem.

Waga

To jeden z najważniejszych czynników, dlatego zwróć na to szczególną uwagę. Lekki komputer do podróży nie powinien przekraczać 1,5 kg. Ale nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka, więc jeśli zaczniesz szukać mobilnych stacji z większą matrycą (np. powyżej 13 cali) oraz z niezwykle wydajną baterią, to waga zacznie rosnąć.

Matryca

Wyobraź sobie, że zabierasz swojego laptopa na wakacje i będziesz go używać na wolnym powietrzu. Padające pod ostrym kątem promienie słoneczne bardzo szybko uwidocznią ślady na ekranie (zwłaszcza kiedy jest dotykowy) i zmniejszą kontrast. W efekcie oglądanie czegokolwiek może być w ogóle niemożliwe. Wybieraj więc laptopy z matową matrycą (najlepiej w przedziale 10-12 cali) oraz zawierające Gorilla Glass. To specjalny stop, który jest o wiele bardziej odporny na zarysowania czy pęknięcia niż inne rodzaje szkła. A poza tym nie widać na nim odcisków palców.

Bateria

Jak rozpoznać, czy bateria jest wydajna lub nie? Otóż nie zawsze parametry podawane przez producentów odpowiadają realiom. Im bardziej wydajna bateria, tym cięższa, więc z jednej strony dłuższa praca, ale okupiona większym ciężarem. Najdłużej przy pracy utrzymują laptopa baterie wielokomorowe (6 i 8-komorowe). Twoja bateria szybciej się wyczerpie, jeśli uruchomisz grę lub film w wysokiej rozdzielczości, ale wydajny komputer to taki, który potrafi na jednym ładowaniu wytrzymać przynajmniej 4 godziny. 

Dysk

Może to być dla Ciebie małym zaskoczeniem, ale dysk ma spore znaczenie na obciążenie komputera, a w rezultacie na pobór energii. Wybieraj więc laptopy z wbudowanym dyskiem SSD. Jest wydajny i energooszczędny. 

Klawiatura

Czy jakikolwiek jej aspekt ma wpływ na ultramobilność? Oczywiście! Mam tu na myśli jej podświetlenie. Przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy nie możesz liczyć na inne oświetlenie. Stukanie staje się wtedy o wiele bardziej komfortowe, nawet jeśli piszesz bezwzrokowo z prędkością strusia pędziwiatra.

Internet

Wszystkie nowe modele mają już domyślnie wbudowane elementy, dzięki którym z łatwością połączysz się z siecią Wi-Fi, ale dla jeszcze większego komfortu sprawdź, czy laptop zawiera moduł 3G. Zwłaszcza, kiedy planujesz podróż za granicę i korzystanie z internetu dzięki karcie pre-paid. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się we wzmacniacz sygnału GSM, jeśli wybierasz się tam, gdzie połączenie z siecią może szwankować.

Na rynku obecna jest bardzo szeroka gama ultrabooków. I to na nie zwróć w pierwszej kolejności uwagę. Modele te są projektowane z myślą właśnie o mobilnych użytkownikach, którzy cenią komfort korzystania z komputera poza domem w różnych warunkach.

Cokolwiek jednak wybierzesz, pamiętaj o optymalizacji planu zasilania (wyłącz niepotrzebne efekty, zmniejsz jasność ekranu, wygaszaj monitor, jeśli go nie używasz). Dzięki temu wydłużysz pracę swojego kompana w podróży.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *