Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Chmura do zdjęć
Obraz i dźwięk

Jak wybrać najlepszą chmurę do zdjęć? Podpowiadamy!

Podobno co dwie minuty robimy tyle zdjęć, ile w sumie wykonano w XIX wieku. Ponadto są one coraz lepszej jakości, niezależnie od tego, czy fotografujemy smartfonem, czy profesjonalnym aparatem. Pojawia się więc problem związany z przechowywaniem tak ogromnej liczby plików. Może chmura do zdjęć jest dobrym pomysłem?

Gdzie ulokować zdjęcia? W chmurze!

Zdjęcia możemy ulokować na dysku naszego komputera. Nie jest to jednak rozwiązanie zbyt bezpieczne. Prędzej czy później zacznie nam brakować miejsca na pliki, co zmusi nas do zakupu kolejnej jednostki dyskowej, która stopniowo również będzie zapełniana fotografiami. Ponadto dyski, w przeciwieństwie do rozwiązań chmurowych, są awaryjne i narażone na działanie sił zewnętrznych. Zepsuty dysk to z kolei utrata zdjęć, co nie jest pożądaną sytuacją dla większości z nas. Fotografie możemy również drukować. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza że koszt wydruku jest relatywnie duży, a przechowywanie albumów zabiera sporo miejsca w domu.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dysku w chmurze do zdjęć. W ciągu ostatniego roku pojawiło się kilka rozwiązań, które znacznie zwiększyły nasze pole manewru w tym aspekcie. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na usługi takie jak Flickr, Google Photos czy iCloud Photo. Mam świadomość tego, że fotografie możemy trzymać również w chmurach pokroju Dropbox lub Google Drive, ale wydaje mi się, że warto skorzystać z usług specjalnie przeznaczonych dla fotografii i filmów.

Chmura do zdjęć – Flickr

Flickr to najstarsza tego typu usługa. Wyróżnia ją aż 1 TB dostępnego miejsca na zdjęcia, brak kompresji fotografii oraz możliwość zainstalowania dedykowanej aplikacji na iOS i Android. Ponadto chmura do zdjęć Flickr oferuje ciekawy zestaw filtrów oraz podstawowych narzędzi do korekcji zdjęć. Interfejs wersji przeglądarkowej pozostawia jednak wiele do życzenia.

Chmura do zdjęć – iCloud Photo

Kolejnym serwisem jest iCloud Photo. Usługa została świetnie zintegrowana nawet z systemami os x albo ios 9 od Apple, a ponadto pozwala na dostęp do fotografii z poziomu przeglądarki. Aplikacje do jej obsługi cechują się wieloma opcjami edycji oraz filtrami, ale niestety są dostępne tylko urządzeniach firmy z Cupertino. iCloud Photo to usługa płatna, gdyż podstawowa wersja oferuje wyjątkowo małą ilość danych, bo tylko 5 GB. W cenie 0,99€ możemy jednak zwiększyć chmurę do zdjęć do 50 GB.

Chmura do zdjęć – Google Photos

Ostatnią i moim zdaniem najlepszą usługą jest Google Photos. Przygotowane przez amerykańską firmę aplikacje są dostępne na platformy iOS oraz Android i oferują świetne możliwości edycji. Synchronizacja w tle w chmurze Google Photos działa wzorowo, a interfejs programów zasługuje na najwyższe uznanie. Najważniejszą cechą chmury do zdjęć Google Photos jest jednak nielimitowane miejsce na zdjęcia. Usługa wprawdzie poddaje fotografie kompresji, ale jest ona bezstratna. Gdy jednak nie chcemy poddawać naszych zdjęć takiemu procesowi, możemy skorzystać z miejsca Google Drive, który również oferuje darmowe gigabajty. Zaoferuje nam takie same możliwości, ale tylko po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Podsumowanie

Sami musicie określić, jakie są wasze priorytety i na tej podstawie dokonać wyboru serwisu. Na szczęście mamy w tej kwestii wybór i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, które wg Was są najlepsze chmury!

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *