Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Zestaw głośnomówiący samochodowy
Sprzęty Telefony

Jak wybrać najlepszy zestaw głośnomówiący samochodowy? Podpowiadamy!

Prowadzenie samochodu w sposób wygodny, a przede wszystkim bezpieczny, wymaga trzymania telefonu z dala od ucha. Co w zamian? Na rynku dostępnych jest cała gama rozwiązań, które popularnie nazywamy zestawami głośnomówiącymi samochodowymi. Jak odnaleźć się w ich gąszczu i wybrać najlepiej skrojony do naszych potrzeb model? Oto krótki poradnik jak wybrać zestaw głośnomówiący samochodowy.

Przenośny czy stały zestaw głośnomówiący samochodowy?

Pierwsze i najważniejsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać przed zakupem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zatem jaki zestaw głośnomówiący samochodowy? należy wybrać? Przenośny czy stały? Po kolei przyjrzymy się im.

Przenośne zestawy głośnomówiące do samochodu są stosunkowe tanie i możemy je z łatwością przenosić między różnymi markami samochodów. Wadą jest oczywiście konieczność ładowania baterii. Jednak w odróżnieniu od telefonów komórkowych, czas pracy jest bardzo długi (najlepsze modele zapewniają do 20 godzin rozmów oraz ok. 40 dni czuwania). Są też modele, które pozwalają na pracę z dwoma telefonami lub np. wyposażone są w przejrzysty panel dotykowy z informacjami o stanie naładowania baterii telefonu i sile sygnału.

Stałe zestawy głośnomówiące samochodowe wymagają zaawansowanego montażu, przez co stają się nierozłącznym elementem wyposażenia samochodów. Największa zaleta? Nie trzeba ładować baterii, bo urządzenia są na stałe podłączone do instalacji elektrycznej samochodu. Telefon automatycznie łączy się z zestawem głośnomówiącym samochodowym, kiedy tylko znajdzie się w jego zasięgu.

Komunikacja z telefonem a zestaw głośnomówiący samochodowy

Jedynym słusznym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest  bluetooth. Owszem, są na rynku modele z kablem, ale nie trzeba chyba dziś nikogo przekonywać do bezprzewodowej wygody. Zestaw głośnomówiący samochodowy z bluetooth jest na tyle uniwersalny, że połączymy się dzięki niemu prawie z każdym smartfonem. Mimo to przeczytaj koniecznie wymagania i parametry zarówno dla smartfona, jak i dla zestawu, by stworzyły idealny duet.

Montaż zestawu głośnomówiącego w samochodzie

Zanim kupimy jakiś zestaw warto pomyśleć, gdzie zestaw głośnomówiący samochodowy będzie zamontowany. To ważne, bo wielu producentów umożliwia zawieszenie zestawu na osłonie przeciwsłonecznej, a inni z kolei na kokpicie. Warto się nad tym zastanowić, bo sposób montażu wpłynie na sposób ładowania urządzenia oraz na to, jak wykorzystamy powierzchnię w samochodzie.

Zestaw głośnomówiący do samochodu z wyświetlaczem

Na rynku pojawia się sporo zestawów głośnomówiących do samochodu z wyświetlaczem. To duża zaleta, bo pozwalają na lepszą kontrolę oraz zapewniają wyższy komfort obsługi, ale wyższa jest także cena. Zwróć uwagę na rozmiar ekranu oraz jego rozdzielczość. Jeśli już pokusimy się o droższy model z wyświetlaczem, wybierzmy taki z dotykowym ekranem – z pewnością będzie nam wygodniej go obsługiwać.

Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu z dodatkowymi funkcjami

Wiele zestawów głośnomówiących samochodowych oferuje dodatkowe funkcje poprawiające dźwięk oraz rozszerzające ich działanie. W jakie dodatkowe elementy powinien być wyposaży dobry zestaw głośnomówiący do samochodu? Z pewnością funkcję redukcji szumu i echa, aktywację zestawu głośnomówiącego po wejściu do samochodu, moduł GPS, a także możliwość słuchania muzyki z telefonu (A2DP). Dobre zestawy głośnomówiące do samochodu powinny mieć wszystkie elementy zamknięte w jednej obudowie, przez co będą bardziej kompaktowe. Oczywiście, są również takie, które wyposażone są w oddzielne głośniki, zastępujące te samochodowe (zwłaszcza, jeśli są kiepskiej jakości). Ale jeśli dźwięki z samochodowych głośników są dla nas wystarczające, zostańmy przy pierwszej opcji.

Polecane zestawy głośnomówiące – najlepsze modele

Zestaw głośnomówiący Jabra Drive

Bardzo intuicyjny zestaw głośnomówiący samochodowy w obsłudze. Można go sparować z dwoma telefonami jednocześnie. Komunikaty głosowe informują, w jaki sposób należy podłączyć telefon. Instrukcje głosowe przekazywane są także wtedy, kiedy urządzenie jest podłączone lub ma niski stan baterii. Jeśli zestaw głośnomówiący Jabra Drive jest sparowany z telefonem, podłączy się automatycznie, gdy będzie w zasięgu. Jabra mocuje się na osłonie przeciwsłonecznej samochodu i nie utrudnia widoku. Zestaw ten jest typowym High-Tech dla samochodu, który mimo wszystko warto posiadać.

Zestaw głośnomówiący Parrot MKi9000

Nieco droższy model od Jabra Drive, ale za to imponuje paletą rozwiązań. W zestawie mamy centralkę sterującą, podwójny mikrofon kierunkowy, bezprzewodowy pilot oraz okablowanie. Zestaw głośnomówiący Parrot MKi9000 korzysta z głośników zamontowanych w samochodzie. Mamy tu także system rozpoznawania mowy, automatyczną synchronizację książki adresowej, możliwość odtwarzania muzyki z urządzeń zewnętrznych oraz współpracę ze sprzętem Apple. Parrot MKi9200 ma dodatkowo kolorowy ekran TFT o przekątnej 2,4 cala.

Zestaw głośnomówiący Bury CC 9048/9056

Osobom szukającym budżetowych, ale solidnych urządzeń polecam zapoznanie się z ofertą marki Bury. Zestaw głośnomówiący Bury CC 9048 ma w zestawie centralkę sterującą, mikrofon, przewodowy pilot oraz kabel m.in. do ładowania telefonów wyposażonych w końcówkę micro USB. Zestaw głośnomówiący Bury CC 9048 wykorzystuje głośniki samochodowe, a także umożliwia wyciszenie radia w czasie rozmowy.

Zestaw głośnomówiący CC 9056 wyposażony jest dodatkowo w dotykowy ekran, posiadający funkcję Multipoint (umożliwia równoczesne połączenie dwóch telefonów). Zestaw głośnomówiący CC 9056 ma też wbudowany wzmacniacz o mocy 30 W, który sprawdzi się idealnie do słuchania muzyki z telefonu.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

7 KOMENTARZY

  1. Przeciwnosci, z ktorymi musimy sie zmierzyć, czesto sprawiaja, ze stajemy sie silniejsi. To, co dziś wydaje się stratą, jutro moze okazać sie zyskiem. – Nick Vujicic

  2. Nie wiem czy wiesz ale tworzysz bardzo ciekawe i inspirujące treści. Trzymaj dalej tak wysoki poziom, a już wkrótce osiągniesz szczyty wyszukiwarek na topowe frazy 🙂

  3. Szata graficzna a raczej ostylowanie CSS Twojego bloga całkiem wporzadku, merytoryczne wpisy i lekkie pióro z pewnością dostarczą jeszcze wiele dodanej wartości wielu internautom, podoba mi sie 🙂 zapraszam do siebie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *