Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

pokój audiofila
Lifestyle Obraz i dźwięk

Jak wyciszyć pokój audiofila?

Sposobów na wyciszenie ścian jest kilka – jedne są mniej inne bardziej profesjonale, a ich zastosowanie tak naprawdę zależy niemal wyłącznie od potrzeb danej osoby. Jeśli chodzi o pokój audiofila i ich samych, to takie osoby cenią sobie zbyt mocno dźwięk, aby inwestować w niesprawdzone, tanie i nie zawsze skuteczne metody wygłuszania ścian. Zależy im przede wszystkim na jakości – nic zatem dziwnego, że najczęściej sięgają po te profesjonalne sposoby (których koszt może wynosić kilka, a w niektórych sytuacjach nawet kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od wielości wygłuszanego pomieszczenia oraz stopnia skomplikowania prac związanych z wygłuszaniem). Audiofile najczęściej sięgają więc po ścianki akustyczne.

Pokój audiofila, czyli na czym polega akustyka we wnętrzach?

Zanim jednak audiofil sięgnie po jakiekolwiek metody przeznaczone do wygłuszania pomieszczeń, powinien zdawać sobie sprawę z tego od jak wielu czynników uzależniona jest akustyka każdego pomieszczenia. Akustyka pomieszczeń uzależniona jest przede wszystkim:

  • rodzaju rzeczy znajdujących się w pomieszczeniu,
  • rozlokowania mebli i wszelkich dodatków dekoracyjnych (między innymi tablic czy obrazów umieszczanych na ścianach),
  • rodzaj materiałów zastosowanych do ostatecznego wykończenia wnętrza.

Jak wiadomo z lekcji fizyki (większość pewnie nie pamięta, więc niech będzie to pewne przypomnienie), dźwięk w pomieszczeniach rozchodzi się z prędkością równą 344 m/s. Fale dźwiękowe w pomieszczeniach zachodzą na siebie o odbijają się od ścian oraz innych przeszkód (np. mebli) jakie napotykają na swojej drodze. Taka ”odbijana” droga fal dźwiękowych trwa aż do momentu, gdy osłabną one całkowicie bądź zostaną wchłonięte przez przeszkody, od których się odbijają. Dlatego osoba będąca typowym akustykiem przede wszystkim powinna starannie zadbać o to, aby zarówno rodzaj materiałów jak i wykończenie pomieszczenia w każdym, nawet najmniejszym detalu było perfekcyjnie zaplanowane, aby bez problemu wnętrze pochłaniało wszystkie fale akustyczne. Pokój audiofila musi być przede wszystkim doskonale przemyślany i wykończony pod każdym względem.

pokój audiofila

Tanie ścianki akustyczne

Choć akustycy stawiają przede wszystkim na jakość dźwięku i są w stanie dążyć do tego celu wszelkimi możliwymi sposobami, to jednak zdarzają się i takie osoby, które wyciszenie pomieszczenia przede wszystkim chcą załatwić tanio, bez ponoszeniach zbędnych ich zdaniem wysokich kosztów na zapewnienie odpowiedniej akustyki pomieszczenia.

Tanie ściany dźwiękoszczelne w wersji dla najbardziej oszczędnych to po prostu specjalne maty akustyczne, które dowolnie umieszczane mogą być na ścianach bądź podłogach, w zależności od potrzeb. Jeśli jednak takie maty przez akustyka uważane się jednak za nieco zbyt drogie, alternatywną dla tego rozwiązania może być materiał taki jak korek. Jest to materiał znacznie tańszy niż akustyczne maty, a funkcje spełnia bardzo podobne. Tu jednak warto mieć świadomość, że wyciszanie pomieszczenia z wykorzystaniem tego właśnie materiału jest znacznie bardziej pracochłonne, niż wiele pozostałych sposobów. Dobrze na wyciszenie pomieszczeń szczególnie w pokoju audiofila działa tak zwane miękkie urządzenie, czyli wyposażenie pomieszczenia w dużą ilość miękkich dywanów czy kocy, firan, poduszek.Takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku pomieszczeń mieszkalnych.

Szczelność drzwi i okien w pokoju audiofila

Każdy pokój audiofila powinien być bardzo szczelny. Natomiast sam audiofil powinien pamiętać przede wszystkim o tym, że ogromna ilość hałasów do wnętrza pomieszczenia dochodzi z zewnątrz. Dlatego przed rozpoczęciem wygłuszania pomieszczenia należy baczną uwagę zwrócić na to, czy okna i drzwi są na pewno szczelne, czy może gdzieś w nich powstały luki (co jest rzeczą naturalną, szczególnie przy długim ich użytkowaniu). Jeśli powstały, należy je jak najszybciej usunąć. Przy odpowiednich zasobach finansowych można pokusić się o wymianę okien i drzwi – różne modele mają różną zdolność do zatrzymywania hałasu, o czym niestety wie niewiele osób i nie zawraca na ten szczegół uwagi przy ich zakupie.

Dowiedz się, gdzie najlepiej słuchać muzyki oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze bezprzewodowych głośników!

Sprawdź również:

Jaka toaleta na działkę?

Jakie rodzaje płyt warstwowych możemy stosować w budownictwie

8 KOMENTARZY

  1. Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!

  2. Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

  3. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *