Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

leczenie zaćmy za granicą
Zdrowie

Jak wygląda leczenie zaćmy za granicą?

Zaćma zalicza się do bardzo nieprzyjemnych powikłań medycznych, które to występują stosunkowo często. Warto sobie uświadomić podstawowe problemy związane z jej leczeniem w Polsce oraz wiedzieć to, że operacja takich schorzeń jak zaćma oka za granicą jest o wiele korzystniejsza, niż korzystanie z niewydolnego systemu publicznej służby zdrowia. NFZ nie przeznacza wystarczających środków na leczenie zaćmy za granicą bądź w Polsce, co też w końcowym rozrachunku implementuje wiele problemów terapeutycznych i stwarza niepotrzebne ograniczenia dla nas wszystkich. Jak wybrać skuteczne metody leczenia i na czym oprzeć swoje starania o lepszą jakość widzenia?

Jak wygląda operacja zaćmy?

Warto wiedzieć o tym, że leczenie zaćmy za granicą oraz w Polsce operowane są tak samo. Podstawową opcją operacji zaćmy w tej chwili jest zastosowanie tak zwanej fakoemulsyfikacji zaćmy, a więc usuniecie soczewki za pomocą jej rozbicia przy pomocy specjalnych narzędzi ultradźwiękowych. Pozostałości soczewki są następnie odsysane i usuwane z wnętrza torebki soczewki, która pozostaje na swoim miejscu. Po wypłukaniu tej loży wykonuje się następnie ocenę torebki i przystępuje się do założenia następnie odpowiedniego rodzaju soczewki.

Sprawny okulista jest w stanie zrealizować ten zabieg w ciągu około 30 minut, co jest bardzo dobrym wynikiem czasowym. Niestety, ale koszty zastosowanych narzędzi, materiałów oraz konieczność dość skomplikowanej pracy przez okulistę wpływa istotnie na koszty tego zabiegu. Dlatego też przy współczesnych realiach Narodowy Fundusz Zdrowia dość niechętnie prowadzi refundację tego rodzaju zabiegów. Jest to oczywiście niekorzystne i wpływa negatywnie na zdrowie i komfort życia wielu osób.

leczenie zaćmy za granicą

Jak wygląda leczenie zaćmy za granicą?

Operacje zaćmy realizowane za granicą nie odbiegają specjalnie technicznie od stosowanych w Polsce technik operacyjnych. Stosowane są tego samego rodzaju rozwiązania techniczne, procedura wykonywania zabiegów oraz leczenia po jest też taka sama. Różnicą jest jednak kwestia tego, że w Polsce trzeba bardzo długo oczekiwać na wykonanie zabiegu. Całe szczęście, istnieje możliwość realizacji tego zabiegu poprzez specjalistyczne gabinety zlokalizowane w Czechach. Nie musimy płacić za to leczenie, o ile dopełnimy wszelkich formalności i zwrócimy się do NFZ w celu uzyskani refundacji na procedurę operacji zaćmy.

Zaćma za granicą operowana jest w wyspecjalizowanych klinikach okulistycznych i my sami nie musimy się niczego obawiać w przebiegu realizacji zabiegu. Wystarczy jedynie zainteresować się tym, gdzie wykonywane są tego rodzaju zabiegi. Najlepszym miejscem, które to jednocześnie chętnie pozyskuje pacjentów z Polski, są Czechy. Istnieje tam wiele klinik, które zajmują się nie tylko operacjami, ale i pomagają w organizacji refundacji zabiegu z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czy warto robić taki zabieg?

Jak najbardziej – średni czas oczekiwania na operację soczewki w Polsce wynosi około 3 lat. W przypadku zaawansowanej zaćmy jest to poważne ograniczenie – przypomnijmy jednak, że nawet niedojrzała zaćma może generować bardzo wiele poważnych dolegliwości. Wczesne rozpoczęcie leczenia zaćmy pozwala zatrzymać chorobę i tym samym zagwarantować bardzo dobra jakość widzenia przez bardzo długi czas. Warto o tym pamiętać i czas wybrać nowoczesne rozwiązania terapeutyczne, których realnie jest cała masa. Nowoczesne leczenie okulistyczne nie wymaga wysokich kosztów, o ile postaramy się o pozyskanie funduszów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, co jest bardzo proste i daje szansę na wyleczenie. Dlatego należy uczęszczać na wizytę do okulisty regularnie. Dzięki temu wiemy jaki jest nasz faktyczny stan zdrowia.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *