Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Sygnał Wi-Fi
Komputery i tablety Sprzęty

Jak wzmocnić zasięg i siłę sygnału Wi-Fi w domu lub biurze?

Technologiczna rewolucja ostatnich lat sprawiła, że kablowe podłączenie do sieci zastąpiły bezprzewodowe rozwiązania. A wszystko po to, by móc w dowolnym miejscu całego domu lub biura połączyć się z każdym urządzeniem. Niestety, bardzo często sygnał Wi-Fi z bezprzewodowego routera nie dociera wszędzie albo jest po prostu słaby. Co więc zrobić, by zwiększyć jego zasięg i siłę? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Skąd problem z sygnałem Wi-Fi?

Zanim jednak do nich przejdziemy, krótkie wyjaśnienie, skąd bierze się ten problem. Najczęściej powoduje to ustawienia routera w kącie, przez co sygnał musi pokonać wiele przeszkód, by dotrzeć do najdalej położonych miejsc. Dlatego zanim wdrożysz przedstawione pomysły, spróbuj wcześniej zmienić jego położenie na bardziej centralne (im wyżej, tym lepiej) lub zmienić kanał w routerze. Być może wtedy sygnał Wi-Fi w domu będzie lepszy. I koniecznie trzymaj z dala od kuchenek mikrofalowych, urządzeń działających z Bluetooth czy samego komputera.

Jeśli chodzi o porady, zacznijmy do tych darmowych. Ale wymagają one od nas pewnych umiejętności majsterkowicza.

Sygnał Wi-Fi a antena kierunkowa z puszki

Być może na początku wydaje się to dość absurdalne, ale w rzeczywistości niewielka puszka po napojach może znacząco poprawić sygnał Wi-Fi z routera. Jak? Najpierw wycinamy dno puszki. Górną część odcinamy tak, by jedynie jej niewielka część wciąż była połączona z resztą. Następnie rozcinamy ją w połowie. W efekcie powstaje coś, co z wyglądu przypomina radar. Na koniec przez otwór puszki nakładamy ją na antenę routera. Instrukcję krok po kroku obejrzysz na tym filmie:

Domowej roboty antena windsurfer do wzmocnienia sygnału Wi-Fi

Działa jeszcze lepiej do wzmocnienia sygnału Wi-Fi, niż opisana wyżej, ale wymaga nieco więcej pracy. Na samym początku drukujemy szablon, którzy pobierzemy stąd. Po wydrukowaniu wycinany szablon z kartonu, a następnie obklejamy go folią aluminiową i montujemy na routerze. Instruktarz filmowy krok po kroku znajdziesz poniżej:

Czy twój router i karta sieciowa działają w najnowszej technologii?

Być może nie będzie to skutkowało znaczącym poszerzeniem zasięgu działania, ale uzyskanie wyższych prędkości transmisji na dalszą odległość, to już na pewno ma znaczenie by sygnał Wi-Fi był silny. Jeżeli masz starszy model rutera, który obsługuje tylko standard 802.11b lub 802.11g, wymień go na nowszy (802.11n lub 802.11ac). Pozwoli to uzyskać nie tylko większy zasięg, lecz także szybszą transmisję danych.

To samo dotyczy kart sieciowych. Jeśli kupisz nowy ruter (np. ten oznaczony końcówką „-n” lub „-ac”) to owszem, uda ci się podłączyć dotychczasowy sprzęt sieciowy, ale nie uzyskasz optymalnego zasięgu ani wydajności sygnału Wi-Fi. Wszystkie urządzenia powinny stosować ten sam standard. Jak sprawdzić, w jakim standardzie działają twoje urządzenia? W przypadku routerów wystarczy znaleźć tę informację na obudowie. Jeśli chodzi o karty sieciowe, takie oznaczenia znajdziesz albo w instrukcji obsługi, na pudełku od urządzenia lub w specyfikacji technicznej na stronie producenta.

Wymiana anteny w routerze dla poprawy sygnału Wi-Fi

Niewystarczający zasięg nadajnika nie zawsze musi związany ze starszą technologią urządzeń. Pomimo wysokich możliwości samych urządzeń, to jednak antena jest tym elementem, który rozsyła sygnał Wi-Fi i to od niej zależy, jaka będzie moc przekazu. Wiele modeli routerów oraz kart bezprzewodowych posiadają zwykle anteny zewnętrzne dookólne (czyli takie, które emitują sygnał z takim samym natężeniem we wszystkich kierunkach). W sklepach znajdziemy anteny, które zwiększają moc sygnału Wi-Fi nawet o 60% i emitują sygnał równomiernie we wszystkie strony.

Innym problem z tego gatunku jest fakt, że w niektórych routerach anteny montowane są wewnątrz obudowy. Aby lepiej działały, niezbędny jest adapter, który wyprowadzi je na zewnątrz. Kluczowy jest tutaj wybór odpowiedniej długości kabla. Najlepiej otwórz router i sprawdź, jak długi przewód będzie potrzebny na wyprowadzenie anteny.

Tam, gdzie odległości między odbiornikami a nadajnikiem są duże, kup antenę kierunkową o dużym natężeniu sygnału Wi-Fi. Szybsze routery w standardzie co najmniej 802.11n (z transmisją danych 300 Mb/s) do prawidłowej pracy potrzebują dwóch anten. Router dzieli sygnały na dwa kanały, o różnym kierunku docierania. Dzięki temu sygnał Wi-Fi i szybkość transmisji dają się zwiększyć nawet o 100%! Ale jest jeden warunek. Wymaga to odpowiedniej odległości ustawienia anten wobec siebie. Wynosi ona  12 cm.

Sygnał Wi-Fi – gniazdka z prądem jako punkt dostępowy

Wyjątkowo skutecznym sposobem na 2 lub nawet 3-trzykrotnie większy zasięg sieci sygnału Wi-Fi tkwi w instalacji dodatkowych bezprzewodowych punktów dostępu (tzw. modemów). Wystarczy rozmieścić je i połączyć kablem sieciowym z punktem sieci internetowej (czyli routerem). Warto pamiętać by mieć uporządkowane kable by w każdym momencie modyfikować swój outer bądź pozostałe urządzenia. Wystarczy, że kupisz modem z certyfikatem HomePlug i umieścisz go w gniazdkach zasilania w różnych miejscach w domu. Warto przy okazji pomyśleć o routerach z wbudowanym adapterem PowerLine. Takie rozwiązania znajdziesz w urządzeniach m.in. takich marek jak Linksys, D-link czy ZyXEL.

Sygnał Wi-Fi

Sygnał Wi-Fi – najlepszym wyborem jest wzmacniacz

Ta metoda, choć rozszerza obszar sygnału Wi-Fi nawet o 40 proc., to ma jedną, zasadniczą wadę. Wzmacniasz sygnału powoduje spadek wydajności transmisji danych. Wniosek? Wada będzie odczuwalna tylko przez tych, którzy często wysyłają lub ściągają duże pliki lub strumieniują filmy w wysokiej rozdzielczości z internetu. Jeśli wykorzystujesz internet jedynie do przeglądania, wysyłania e-maili, komunikowania się ze światem, nie odczujesz raczej tego spadku.

Jak widać, istnieje wiele darmowych i płatnych rozwiązań, które znacząco zwiększają siłę i zasięg sygnału Wi-Fi. Najważniejsze jednak, by połączyć kilka z nich jednocześnie dla osiągnięcia maksymalnego efektu. Nie jest powiedziane, że nasze problemy z Wi-Fi zostaną rozwiązane, ale trzeba szukać rozwiązania.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czy Li-Fi w przyszłości wyprze Wi-Fi, zapraszam do zapoznania się z wpisem.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

7 KOMENTARZY

  1. Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!

  2. Czy jest prawdą to co piszesz, czy wierzysz we wszystkie swoje słowa ? bo od tych wszystkich mądrości urosła mi już głowa 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *