Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Jak zabezpieczyć telefon
Telefony

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą i zgubieniem? Poznaj 9 najlepszych metod!

O mądrym Polaku po szkodzie pisał w swoich wierszach Jan Kochanowski. Ten słynny cytat żywy jest do dziś, ale wierzymy, że jak nigdy dotąd postęp technologiczny przynosi bardzo sprytne rozwiązania, które zabezpieczają nas przed dotkliwymi stratami. A taką z pewnością jest zgubienie lub kradzież telefonu. Jak zabezpieczyć telefon skutecznie? Oto TOP9 bardzo praktycznych porad.

Jak zabezpieczyć telefon – wykonuj kopię zapasową

Dla niektórych osób pytanie „jak zabezpieczyć telefon” brzmi to jak oczywista oczywistość, ale w praktyce wciąż wiele osób zapomina o tej najbardziej podstawowej profilaktyce. A wcale nie musimy robić tego cyklicznie. Wystarczy, że zaplanujemy wykonywanie automatycznej kopii zapasowej. Jeżeli mamy smartfon z Androidem, kontakty z poczty są na Gmailu, a kopie podstawowych ustawień (m.in. hasła Wi-Fi, zakładki aplikacji Internet, lista aplikacji zainstalowanych z Google Play) zapisywane są na koncie Google (w ustawieniach prywatności zaznaczamy jedynie odpowiednią opcję).

Jeśli chcesz wykonać kopię zapasową wszystkich danych na karcie (najlepiej też poprzez zautomatyzowany cyklicznie proces), najlepiej zrób to przy pomocy dedykowanych aplikacji. Przykładowo, na Androidzie najlepsze z nich do zabezpieczania telefonu to  Titaniu Backup oraz Helium.

Jak zabezpieczyć telefon – zainstaluj aplikację chroniącą twój telefon

To ten rodzaj zabezpieczania telefonu, który wrzucamy do worka z absolutnie koniecznymi. I nieważne, czy będzie to mniej znany Cerberus czy bardziej powszechny Kaspersky Internet Security. Ważne, by mieć świadomość, że inwestycja kilkunastu złotych w płatną subskrypcję jest tego absolutnie warta. Dlaczego?

Z pomocą takich programów antywirusowych usuniesz wszelkie dane na urządzeniu, zablokujesz ekran, zmienisz sposób lub hasło blokowania wyświetlacza i będziesz mógł śledzić próby jego odblokowania. Co bardzo ciekawe i sprytne, istnieje możliwość zrobienia zdjęcia osoby, która wpisała nieprawidłowy kod odblokowujący oraz uzyskania listy ostatnich rozmów.

Wszystko to możesz zrobić zdalnie przez swoje konto na stronie internetowej programu lub wysyłając SMS-a. Takie programy wyposażają cię także w opcję szybkiego poszukiwania zgubionego w domu telefonu poprzez włączenie odpowiedniego alarmu, nawet jeśli dźwięk jest wyłączony. Cerberus oraz Kaspersky Internet Security mogą działać bez połączenia z internetem i to jest dobre zabezpieczenie telefonu.

Jak zabezpieczyć telefon – trzymaj telefon na retraktorze

Jestem przekonana, że przynajmniej kilka zagubień o których słyszałam, udałoby się uniknąć, gdyby użytkownik posiadał to małe cudeńko. Retraktor to specjalistyczna smycz, która służy do zabezpieczania przed zgubieniem kluczy, odbiornika gps, latarki, aparatu fotograficznego lub innych sprzętów mobilnych. Mały retraktor, przypięty do ubrania lub torby, nie pozwoli ci tak łatwo się z nim rozstać lub go gdzieś zostawić. Przydatne urządzenie do zabezpieczenia telefonu badź innych sprzętów.

Zaszyfruj telefon by zabezpieczyć telefon

A przy okazji także kartę pamięci. Telefon po zaszyfrowaniu jest solidnie zabezpieczony hasłem. Bez jego znajomości nie włączymy telefonu ani go nie odblokujemy z poziomu ekranu blokady. Nawet jeśli ktoś ukradnie nam telefon, podłączy go kablem USB do komputera i przekopiuje dane na swój dysk, to i tak nie będzie miał do nich dostępu. Aby włączyć tę funkcję, przejdź w swoim zapebzpieczonym telefonie do zakładki „Ustawienia -> Zabezpieczenia” i z sekcji „Szyfrowanie” wybierz „Zaszyfruj telefon”.

Jak zabezpieczyć telefon – wstaw dane kontaktowe na ekran blokady

To bardzo sprytne rozwiązanie, jeśli telefon jest zablokowany i ktoś, kto go znalazł, nie odczyta żadnych danych (nawet tych kontaktowych, by poinformować o znalezionym sprzęcie). Android umożliwia umieszczanie danych kontaktowych do właściciela telefonu na ekranie blokady.

Kup obudowę ochronną to zabezpieczenia swojego telefonu

I to nie byle jaką, tylko taką, która jest trudna do zdjęcia. Po co? Złodziej często od razu wyciąga kartę SIM i wyłącza telefon przez przycisk na obudowie (można to zresztą zablokować za pomocą aplikacji antykradzieżowych, o których mowa w punkcie drugim). Im dłużej telefon będzie włączony, a karta w środku, tym dłużej będziesz mógł śledzić drogę, jaką pokonuje telefon. Dzięki takiej obudowie telefon jest prawie niezniszczalny i dobrze zabezpieczony.

Oznacz swój telefon

Oczywiście, każdy telefon ma unikalny kod IMEI, dzięki któremu można go zidentyfikować i ostatecznie stwierdzić, czy należał do Ciebie. Ale to nie wszystko. Policja na swojej stronie internetowej doradza, by w dyskretny sposób oznaczyć unikalnie swój aparat. Najlepiej na wewnętrznej stronie obudowy i w taki sposób, by nie dało się go łatwo usunąć. Idealnym rozwiązaniem jest np. druk laserowy, który dobrze wykonany odpowiednio zabezpieczny telefon.

Zrób zdjęcie telefonu

  • telefonu bez obudowy
  • opakowania z widocznym numerem IMEI
  • dowodu zakupu
  • telefonu w obudowie
  • elementów, które go wyróżniają (patrz punkt 7.)

Po co? Wszystko to przyda ci się, kiedy będziesz zgłaszał kradzież lub zagubienie. Trzymaj takie zdjęcie w bezpiecznym miejscu, do którego zawsze masz dostęp (chmura, e-mail), a najlepiej je wydrukuj.

Nie blokuj kodu IMEI telefonu

Na koniec dobra rada. Niektórzy lansują tę praktykę, jako zemstę na złodzieju lub nieuczciwym znalazcy. W rzeczywistości uniemożliwia to lokalizację telefonu (czyli np. wtedy, gdy policja będzie chciała pozyskać dane o numerze IMIEI z telefonu). Poza tym numer IMEI można zmienić – nie jest to proste, jest to zabronione przez prawo – ale wykonalne i niestety praktykowane. Poza tym sprzedaż telefonu za granicą (gdzie blokada nie obowiązuje) rozwiązuje problem blokady.

A może Ty znasz jeszcze lepsze metody i uzupełniłbyś tę listę o 10 punkt? Daj znać w komentarzach! Oczywiście nie wolno zapominać o ochronie telefonu przez uszkodzeniem. To też jest ważne dla użytkowania.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

10 KOMENTARZY

  1. Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam sie z Toba w 100 i popieram w/w poglady w soposb proSubiektywny 🙂 E. Zegadlowicz.

  2. Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).

  3. Paul Getty Zwykle Twierdzil, że bezinteresowna przyjazń może istnieć tylko pomiedzy osobami o jednakowych dochodach. I ja sie po niekąd z tym zgadzam 🙂 A ty ?

  4. By aktorka odniosła sukces, powinna mieć twarz Wenus, umysł Minewry, wdzięk Terpsychory, pamięć wziętego prawnika oraz skórę z gaźnika. E. Barrymore UMS*

  5. Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam się z Tobą w 100 i popieram zawarte poglądy w soposb pro-subiektywny 🙂 E. Zegadłowicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *