Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Czyszczenie sprzętu
Obraz i dźwięk Sprzęty

Jak zaopiekować się sprzętem? Praktyczny poradnik

Zapewne każdy z Was spotkał się z wieloma uciążliwymi problemami podczas używania sprzętów AGD i RTV, które posiadacie w domach. Zapach plastiku, ciężkie do wyczyszczenia elementy, etc. W tym krótkim poradniku znajdziecie kilka praktycznych rad, dzięki którym na pewno się z nimi uporacie i poznacie, że czyszczenie sprzętu domowego nie jest czymś strasznym.

Czyszczenie sprzętu – usuwamy nieprzyjemny zapach plastiku

Gdy wyjmiemy z pudełka świeżo zakupiony, upragniony sprzęt RTV, w pomieszczeniu roznosi się nieprzyjemny zapach plastiku, który potrafi utrzymywać się bardzo długo i skutecznie przy tym umniejsza naszą radość z nowego nabytku. Chcąc szybko pozbyć się tego zapachu, należy przygotować roztwór wody z sodą oczyszczoną (4 łyżki na 1 litr wody), lekko zwilżyć nim szmatkę i przetrzeć zakupiony przedmiot. Zaleca się także wietrzenie pokoju. Należy pamiętać by czyszczenie sprzętu było regularne.

Czyścimy trudno dostępne miejsca

Jak powszechnie wiadomo, urządzenia, a zwłaszcza te audio-wideo, zawierają dużo różnego rodzaju przycisków, pokręteł itp. Niestety, miejsca te są bardzo trudne do czyszczenia – szczeliny pomiędzy nimi a obudową są tak wąskie, że czasem nawet czubek igły się nie zmieści, ale kurz tak. Aby pozbyć się go szybko, łatwo i – co najważniejsze – skutecznie, zaleca się wykorzystanie sprężonego powietrza. Opakowania z tym środkiem zazwyczaj wyposażone są w specjalną „rurkę”, dzięki której jesteśmy w stanie precyzyjnie skierować strumień powietrza w konkretne miejsce. Można także wykorzystać do sprzątania czyścić parowy, który jest bardzo dobrym rozwiązaniem w trudnych miejscach.

Pamiętajcie jednak, że jest to produkt pod wysokim ciśnieniem, używajcie go więc z odpowiedniej odległości i bardzo rozważnie – w taki sposób, aby nie uszkodzić czyszczonego sprzętu. Wszystkie instrukcje bezpiecznego użytkowania znajdują się na opakowaniach.

Czyszczenie sprzętu – pozbywamy się kurzu i smug

Gdy nasz sprzęt od wewnątrz jest już czysty, ale na wierzchu zalega warstwa kurzu, najlepiej użyć do czyszczenia sprzętu sprayu lub chusteczek antystatycznych. Mają one za zadanie przede wszystkim stworzyć wierzchnią warstwę ochronną, odpychającą pyłki od powierzchni urządzenia.

Nierzadko po użyciu tych środków na sprzęcie pozostaje nieprzyjemny dla oka osad. W takiej sytuacji należy odczekać, aż środek wyschnie, a następnie przetrzeć sprzęt suchą ściereczką – najlepiej z mikrofibry, gdyż nie pozostawia na czyszczonej powierzchni żadnych „włosków”, dzięki czemu uzyskamy efekt pięknego połysku.                   

Usuwamy zabrudzenia z napędów

Po wykonaniu powyższych czynności nie należy zapominać o wnętrzu, szczególnie urządzeń z napędami CD/DVD. Wkładane do nich płyty przenoszą na sobie drobinki kurzu, które zaburzają działanie lasera. Może to powodować błędy w odczycie danych. Na szczęście i na to jest sposób. Od jakiegoś czasu w dobrych sklepach można znaleźć płyty czyszczące. Różnią się one od standardowych tym, że na spodniej stronie mają małe… włoski.

Są to mikro szczoteczki, które podczas rozruchu płyty wybierają drobinki z powierzchni soczewki lasera. Rozwiązanie to jest w pełni bezpieczne i nie spowoduje zarysowań ani nie pozostawi włókien. Szczególnie zalecane jest to w przypadku, gdy dawno nie korzystaliśmy z danego urządzenia. Jeżeli chodzi o czyszczenie sprzętu, czyli głowic wideo, to istnieją kasety czyszczące. Można do tego celu wykorzystać także specjalne spraye do czyszczenia głowic.

Mamy nadzieję, że wyżej wymienione triki ułatwią Wam życie w Waszym domowym zaciszu. Wkrótce pojawią się kolejne patenty, dzięki którym na pewno będzie Wam łatwiej!

Dowiedz się również jak czyścić szkła i przegrody szklane.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

6 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *