Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Biznes Lifestyle Sprzęty

Czy odpowiednie oświetlenie biurowe zapewni lepszą efektywność w pracu?

Odpowiednio dobrane oświetlenie do biura LED to kluczowy element prawidłowego funkcjonowania tego miejsca. Oświetlenie w biurze powinno być nie tylko ekonomiczne i ergonomiczne (często pomieszczenia oświetlane są kilkanaście godzin na dobę), lecz również powinno ono zapewniać komfort i dobre samopoczucie wszystkich pracowników.

Dostosowanie odpowiedniego oświetlenia do wymagań pracowników

Praca biurowa zwykle wymaga spędzania długich godzin przed komputerem, przez co też jest niezwykle męcząca. Odpowiednie oświetlenie biurowe spełnia tu więc bardzo ważną rolę. Najlepiej, kiedy pracownicy mogą sami zdecydować, jak ich miejsce pracy ma być oświetlone. Tu trzeba mieć na uwadze, że różni ludzie, mają różne wymagania. Często zdarzają się osoby z bardzo wrażliwym wzrokiem lub ci noszący okulary lub szkła kontaktowe. Takie aspekty także trzeba brać pod uwagę, jeżeli chcemy zapewnić odpowiednie warunki pracy. Jedni lubią pracować przy górnym, mocnym świetle, inni wolą, aby ich miejsce pracy było oświetlone punktowo. Planując rozłożenie oświetlenia w budynku, należy więc zaplanować zarówno oświetlenie główne, jak i punktowe.

Znaczenie odpowiedniego oświetlenia w okresie jesienno-zimowym

W okresie jesienno-zimowym prawidłowe oświetlenie biurowe jest tym ważniejsze, że dłużej z niego korzystamy, a nieprzyjemna aura (krótkie dni, mało naturalnego światła) w zupełności nie sprzyja wydajnej pracy. Pracownicy są przygnębieni, a w pomieszczeniach bez sztucznego światła jest ciemno i ponuro. To również niezwykle ważny aspekt, który powinniśmy brać pod uwagę, wybierając odpowiednie oświetlenie do biura.

oświetlenie biurowe

Najważniejsze elementy odpowiednio dobranego oświetlenia biurowego

Dobierając odpowiednie światło biurowe, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  • wybór odpowiedniej barwy światła – to mimo wszystko bardzo ważny element odpowiednio dobranego oświetlenia biurowego. Należy brać go pod uwagę, gdyż ma duży wpływ na pracę pracowników oraz ich wydajność. Chłodniejsza barwa światła pobudza do działania i pomaga się skupić, z kolei ciepła sprawia, że wnętrze biurowe staje się przytulne, sprzyja relaksowi.
  • wymiary pomieszczenia, a także ilość miejsca, jakim dysponuje pracownik np. miejsce na biurku;
  • rodzaj działalności firmy i funkcja biura – tu znaczenie ma rodzaj wykonywanych w nim prac,
  • usytuowanie biura w budynku – określenie, czy znajduje się po jego słonecznej stronie (wschód) czy wręcz przeciwnie (zachód). Położenie określa ilość naturalnego światła, które dociera do pomieszczeń biurowych. Dokładne określenie pomaga dobrać ilość źródeł światła, a także jego natężenie. Każdy z parametrów ma ogromne znaczenie.
  • rodzaj potrzebnego oświetlenia- np. oświetlenie punktowe: czy służy do przyjmowania klientów, czy jest miejscem zamkniętym na osoby z zewnątrz. Tu należy rozważyć zastosowanie elementów dekoracyjnych, które są ważne w przypadku przyjmowania osób z zewnątrz (np. lampy ozdobne, punktowe).

Oświetlenie biurowe – rodzaje

Jeżeli chodzi o możliwości wyboru odpowiedniego oświetlenia biurowego, to jest ich wiele. Oświetlenie główne ma za zadanie równomiernie oświetlać pomieszczenia. Zwykle najlepiej sprawdzają się tzw. świetlówki liniowe. Gdy stosujemy oświetlenie miejscowe, ma ono za zadanie jedynie wspomaganie oświetlenia głównego. Zwykle stosuje się światłowody, tuby, panele, czy kinkiety. Dodatkowo używane są różnego rodzaju lampy biurkowe, które dają miejscowe oświetlenie.

Wśród niezwykle istotnych funkcji, na które zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru lamp, to:

  • odpowiednia regulacja wysokości lamp,
  • kąt padania wiązki światła,
  • barwa oświetlenia (jedna z istotnych funkcji),
  • lampy nie mogą razić w oczy, ani też rzucać cienia na miejsce pracy.

Oświetlenie biurowe LED jako najbardziej ekonomiczna wersja

Aktualnie najczęściej wybierane oświetlenie biurowe to oświetlenie LED. Technologia oświetlenia LED pozwala połączyć wszystkie najważniejsze cechy odpowiednio dobranego oświetlenia. Oświetlenie LED emituje białe, przyjazne światło, którego główną cechą jest to, że nie męczy tak szybko oczu, jak to niestety zdarza się w przypadku trakcyjnego światła. Ponadto oświetlenie biurowe LED, pozwala na montaż paneli LED, dzięki którym eliminuje się wady oświetlenia (takie jak migotanie czy zbyt długi czas rozświetlania, a także niski współczynnik oddawania barw).

Nowoczesne oświetlenie biurowe w formie LED jest też przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawiera szkodliwych substancji. Ponadto jest to niezwykle energooszczędne źródło oświetlenia, co jest szczególnie ważne dla sektorów biznesowych oraz publicznych. Również ważnym aspektem oświetlenia jest nasz dom. Każdy z nas chce w domu odpoczać, a szczególnie zmęczone oczy. Dlatego warto także wiedzieć jakie żarówki do domu wybrać.

Dowiedz się więcej o oświetleniu obiektów sportowych!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *