Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Słuchawki do słuchania muzyki
Obraz i dźwięk Telefony

Jakie słuchawki do słuchania muzyki na telefonie? Poradnik

Jeśli muzyka odgrywa ważną rolę w naszym życiu to wiadomo, że szybko smartfon stanie się ulubionym odtwarzaczem muzycznym, z którym nie będziemy chcieli się rozstawać. Zatem jakie słuchawki do słuchania muzyki wybrać, aby uzyskać genialny dźwięk?

Słuchawki do słuchania muzyki – na co należy zwrócić uwagę?

Im większa pamięć w telefonie i większa żywotność baterii, tym większa szansa, że smartfon nas nie zawiedzie. Jednak oprócz tego ważny będzie także dobór słuchawek. Co wybrać, żeby liczyć na satysfakcjonującą jakość dźwięku? Przeglądając bogatą ofertę należy najpierw zastanowić się, czego szukamy i w jakich okolicznościach będziemy słuchać muzyki w smartfonie.

Jeśli najczęściej słuchamy muzyki lub audiobooków w podróży najlepszym rozwiązaniem będą słuchawki wkładane do uszu. Jeśli podczas jazdy autobusem czy metrem chcemy zupełnie oderwać się od świata, pozwolą nam na to słuchawki dokanałowe, które wchodzą głębiej w kanał słuchowy i zapewniają najlepsze uszczelnienie i tym samym izolację od wszelkich odgłosów z zewnątrz.

Słuchawki do słuchania muzyki w telefonie

Słuchawki do słuchania muzyki douszne nie posiadają takiej uszczelki, co sprawia, że korzystając z nich możemy usłyszeć to, co dzieje się wokół, dlatego są zalecane na przykład dla biegaczy lub rowerzystów, którzy powinni mieć jednak kontakt ze światem, choćby ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli natomiast ze słuchawek korzystamy głównie w domu i rozmiary nie mają wielkiego znaczenia dobrym wyborem będą tradycyjne słuchawki wkładane na uszy. Przy dłuższym słuchaniu muzyki niezależnie od okoliczności słuchawki nauszne będą bardziej komfortowe dzięki temu, że nie będą dociskać małżowiny usznej.

Słuchawki z kablem czy bezprzewodowe?

Tu zależność jest stosunkowo prosta. Choć słuchawki do słuchania muzyki bez kabla są z różnych względów wygodniejsze, zazwyczaj to te przewodowe zapewniają lepszą jakość dźwięku, bo kompresja przy przesyłaniu dźwięku bezprzewodowo najczęściej obniża jego jakość.

Jakie parametry są ważne?

Pasmo przenoszenia w słuchawkach do muyzki

Ta wartość mówi nam, jak duży zakres dźwięków słuchawki będą w stanie odtworzyć. Im szersza gama, tym większa jakość dźwięku. Przyjmuje się, że przeciętny człowiek jest w stanie przyswajać dźwięki w zakresie 20 – 20.000 Hz. Dlatego w standardowych słuchawkach do słuchania muzyki membrana przetwornika może drgać od 20 do 20.000 razy na sekundę. Jeśli jednak mamy audiofilskie zapędy, będziemy w stanie wyłapać dźwięki także na innych częstotliwościach i specjalistyczne słuchawki mogą nam to umożliwić.

Stąd bardziej czułe modele jak na przykład JBL Everest 300 pozwolą wyłapać szerszy zakres – od 10 do 22.000 Hz. Rekordowo duży zakres oferuje model SONY MDR-10RCR pracujący na paśmie przenoszenia od 5 do 40.000 Hz. Przeciętny użytkownik nie zwróci uwagi, ale osoba, która kocha muzykę – owszem.

Czułość słuchawek do słuchania muyzki

Im wartość większa, tym ciśnienie akustyczne ma wyższy poziom – krótko mówiąc słuchawki grają głośniej. Wartość jest wyrażona w decybelach (dB) i może się nieznacznie od siebie różnić. W słuchawkach sportowych JABRA Sport Coach wynosi 94, a w nausznych słuchawkach PHILIPS SHB8850NC to 105.

Słuchawki do słuchania muzyki w telefonie – zastosowane technologie i dodatkowe funkcje

Jednym z najważniejszych elementów jest system redukcji szumów, który sprawi, że do naszych uszu dotrze czysty dźwięk, który nie będzie zniekształcony. Słuchawki do słuchania muzyki mogą mieć także dodatkowo funkcję redukcji echa. Ciekawym rozwiązaniem jest również ANC, czyli Adaptive Noise Cancelling – to technologia, która automatycznie dopasowuje dźwięk do poziomu hałasu z otoczenia i na bieżąco reguluje głośność w zależności od tego, w jakim miejscu się znajdujemy. Takie słuchawki są idealne do zarządzania hałasem, kiedy znajdujemy się w przestrzeni otwartej.

Wybór odpowiedniego sprzętu do słuchania muzyki to niełatwe zadanie. Często znalezienie idealnych nowoczesnych słuchawek może zająć więcej czasu niż znalezienie odpowiedniego smartfona. Nic dziwnego, wszak ceny profesjonalnych słuchawek mogą przewyższać ceny niektórych telefonów!

A co dla was jest szczególnie ważne, gdy wybieracie słuchawki? Piszcie w komentarzach. Także polecam Wam sportowcom słuchawki bezprzewodowe do biegania.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

6 KOMENTARZY

  1. Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂

  2. Ten blog to dla mnie niezastąpione źródło inspiracji i wiedzy! Cieszę się, że mogę tutaj regularnie zaglądać i czerpać z niego inspirację do dalszego rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *