Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

System operacyjny Windows 10
Komputery i tablety Recenzje

System operacyjny Windows 10. Dlaczego warto i czemu jest lepiej?

Mija już kilka tygodni od kiedy Microsoft umożliwił użytkownikom Windowsa 7 SP1 i 8.1 aktualizację do systemu operacyjnego Windows 10. Pierwsze recenzje były pozytywne – gigant z Redmond posłuchał użytkowników i wprowadził pożądane przez nich zmiany (menu start, uproszczenie wyświetlania okienek programów, intuicyjne rozwiązania dostępu i inne), a jednocześnie przedstawił kilka nowości – takich jak nowa-stara przeglądarka Edge, dostępność i dopasowanie do różnych platform i wiele innych.

System operacyjny Windows 10 – najlepszy ze wszystkich?

Sam korzystam z rozwiązań Microsoftu mniej więcej od mojego pierwszego Windowsa 95 – jeszcze z czarno-białym ekranem monitora (po kilku miesiącach wymieniliśmy go na trochę lepszy i do tego kolorowy, piękne czasy). Od tamtej pory każda premiera witała mnie najpierw nowymi częściami do komputera, a później już całkowicie nowym sprzętem. Hard-user ze mnie, w końcu „dziesiątka” jest też moim 10 Windowsem (95, 98, 98SE, 2000, 2000ME, XP, Vista, 7, 8 …)! Wydaje mi się, że dzięki temu mogę po tych kilku tygodniach przedstawić zalety nowego systemu operacyjnego Windows 10 i kilka przydatnych trików.

Maciek Partyka w swoim ostatnim tekście („Windows 10 – premiera Microsoftu”) przedstawił Wam już część nowości serwowanych przez Microsoft w najnowszym systemie operacyjnym. Ja skupię się na opisaniu ważnych funkcjonalności i nowości. Liczę na to, że włączycie się do dyskusji i napiszecie co o nich sądzicie.

Dłuższe wsparcie dla Windows 10 = brak wsparcia dla starszych systemów

Zacznijmy od jednej z najważniejszych decyzji związanych z premierą „dziesiątki”. Microsoft przez lata wspierał użytkowników poprzednich wersji systemu darmowymi aktualizacjami, które usprawniały działania kolejnych Windowsów i zapewniały bezpieczeństwo użytkowników. Jednakże od kilku lat amerykański gigant wycofuje się z aktualizowania starszych systemów.

Najpierw zaprzestał wspierania nowych funkcjonalności i rozwiązań, by następnie wyłączyć nawet wsparcie bezpieczeństwa. A co się będzie działo z systemem operacyjnym Windowsem 10? Co najmniej do 2020 Microsoft ma zamiar wspierać ten system aktualizacjami, a nad bezpieczeństwem czuwać minimum do 2025.

Wiąże się to jednak z jedną ważną zmianą. W poprzednich systemach to użytkownik dyktował, co chce uaktualnić. W systemie operacyjnym Windows 10 wszystkie paczki bezpieczeństwa, naprawy i nowości będą instalowały się automatycznie (nawet bez możliwości odkładnia ich instalacji). System wykona to na zas automatycznie lub przy kolejnym restarcie komputera. Jedynie użytkownicy wersji Pro, Enterprise i Education będą mogli częściowo optymalizować ścieżkę aktualizacji. Ale oni i tak nie będą mogli przedłużać instalacji w nieskończoność.

System operacyjny Windows 10 będzie rozwijać się szybciej

Co to dokładnie oznacza, że system operacyny Windows 10 będzie rozwijać się szybciej? To proste. Zbiorowe aktualizacje znacząco przyspieszą  wprowadzanie nowych produktów na rynek bez obaw, że urządzenie odmówi współpracy ze starszymi, niezaktualizowanymi wersjami systemów Windowsa.

W efekcie koncern dostarczy nam nowych, ciekawych rozwiązań i (wzorem Apple) uczyni to raz w jednym czasie dla wszystkich użytkowników systemu operacyjnego Win 10. To ważna kwestia również dlatego, że otwiera system na aktualizacje do nowych urządzeń. Czeka nas zatem mała rewolucja.

A czym jest ta wieloplatformowa rewolucja?

System operacyjny Windows 10 stanie się tym, czym od lat jest Google oraz systemy operacyjne Apple. Czyli jeden system dla każdego. Uaktualniany na bieżąco, z jednym “Microsoft Store”, w którym nabędziesz nowe aplikacje pod wszystkie urządzenia z Windowsem 10. Dzięki temu użytkownicy będą mogli operować na kilku urządzeniach symultanicznie.

A co to oznacza w praktyce? Oto prosty przykład. Wyobraźcie sobie Xboxa One S 4K. Za jakiś czas będziecie mogli bezproblemowo uruchomić grę nie tylko używając telewizora, ale również komputera czy tabletu (streamując obraz), z poziomu komórki wprowadzać zmiany w komputerze domowym czy bezproblemowo przełączać się między tabletem, komórką i komputerem w pracy nad jednym plikiem. Innymi słowy: rewolucja multiplatformowa dopiero się zaczyna.

Wirtualny pulpit w Windows 10

System operacyjny Windows 10 odpowiada również na zapotrzebowanie tych użytkowników, którzy uwielbiają korzystać z kilku pulpitów. Jeden pulpit do pracowania, inny do grania. Wygodnie, prawda?

Cortana – personalny asystent na Windows 10. Od kilku lat coraz popularniejsze stają się wszystkie zautomatyzowane systemy pomocy, zwane również “personalnymi asystentami” (m.in. Siri w Apple). Microsoft pracował nad autorską wersją tego rozwiązania od kilku lat, zaczął od testowania jej na telefonach dawnej Nokii Lumii.

Czym jest więc Cortana? To narzędzie pozwalające na dużo łatwiejsze wyszukiwanie informacji zarówno w Internecie jak i na urządzeniach działających z systemem Windows 10 (w tym także głosowe). Dzięki sprzężeniu z innymi programami Win10, użytkownik jest w stanie zaplanować nowe wydarzenia w kalendarzu, otworzyć maile etc. Duże uproszczenie, ogromnie pomocne narzędzie.

Ciekaw jestem, czy jest w stanie mi przypomnieć co wczoraj robiłem … oh, wait a moment! 😉

Ustawienia prywatności w Windows 10 – jak nimi zarządzać?

Niektórzy z Was nie lubią dzielić się informacjami o sobie w Internecie. Radzę Wam, żebyście zatem przeczytali uważnie regulamin Windows 10 przed instalacją, bo najnowsze dzieło Microsoftu umożliwia personalizację rozwiązań specjalnie dla Was.

W standardowej wersji instalacji (tzw. ekspresowej) Windows 10 uzyska dostęp do wielu trećci prywatnych użytkowników. W efekcie będzie mógł usprawniać działania wielu programów – przede wszystkim Cortany. Usługi lokalizacji, zapamiętywania rozwiązań preferowanych przez użytkownika etc. pozwolą przyśpieszyć pracę komputera. Użytkownicy smartfonów wiedzą, o czym piszę.

Jeśli jednak chciałbyś chronić swoją prywatność, oto sposób, jak ją chronić. Musisz jdnak wiedzieć, że to wpłynie na utratę pewnych funkcjonalności systemu (związanych właśnie z lokalizacją i uczeniem się systemu).

Na co zwracać uwagę?

Po pierwsze, przy instalacji należy omijać funkcje automatycznego instalowania systemu, po to by odznaczyć opcje zbierania informacji o użytkownikach (m.in. lokalizacja, Cortana, funkcje pisania etc.).

Wystarczy przy aktualizacji lub instalacji systemu kliknąć w opcje ręcznej konfiguracji instalacji i odznaczyć niepożądane funkcje.

Po drugie (jeśli już zainstalowaliście system), zamiast tworzenia lub logowania się poprzez konta Microsoft, zalogujcie się bez niego. Przy logowaniu kliknijcie „tworzenie nowego konta”, a następnie opcję “zaloguj się bez konta Microsoft”.

Po zakończeniu instalacji wejdźcie w opcje systemowe i zmieńcie opcje prywatności, wyłączając wszystkie funkcje, zbierające informacje o użytkowniku. Na sam koniec wejdźcie w opcję „Feedback” i włączcie częstotliwość na “nigdy”. W ten sposób zminimalizujecie ilość informacji, która wychodzi z Waszych komputerów.

Dlaczego warto przejść na system operacyjny Windows 10?

Nowy system jest znakomitą odpowiedzią Microsoftu na zmieniający się rynek. Amerykanie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ludzie używają coraz więcej urządzeń naraz, a komputer (czy to stacjonarny, czy przenośny) stał się już tylko elementem wielkiego zbioru urządzeń codziennej obsługi. Windows 10 jest dopasowany do tej zmiany, a przy tym otwiera drzwi na przyszłe zmiany i implementacje na nowe urządzenia.

Dowiedz się więcej na temat Microsoft Surface Book.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *