Kupno nowego telewizora wiąże się zawsze z całą serią pytań, na które musi odpowiedzieć użytkownik. Jaka cena? Ile cali? Itd. Poniższy poradnik dedykowany jest tym, którzy chcą rozpocząć przygodę z technologią 3D.
Skupimy się tutaj głównie na istotnych dla tej technologii pojęciach. Kwestię liczby wejść HDMI oraz aplikacji dodatkowych, postaram się przytoczyć w następnych poradnikach kupującego.
Aktywna technologia 3D
Technika realizowana jest przez aktywne okulary, w których zastosowano specjalne przesłony. Przesłony migają zamiennie, zaś sam proces nie jest zauważalny dla użytkownika. Jedyny dostrzegalny efekt tego migotania, to właśnie pożądany obraz trójwymiarowy. Aktywną technologię projekcji trójwymiaru cechuje bardzo dobra jakość obrazu, oraz fakt, że każde oko rejestruje pełną rozdzielczość obrazu. W przypadku najpopularniejszych modeli telewizorów 3D z funkcją Full HD jest to 1920 x 1080. Niestety okulary wymagają wymieniania baterii (w niektórych modelach są wbudowane akumulatory). Przeważnie waga współczesnych okularów aktywnych nie odbiega wielce od okularów pasywnych, lecz inną widoczną różnicą między wspomnianymi wyżej okularami jest cena. Para okularów aktywnych przeważnie kosztuje w granicach kilkuset złotych, co niestety jest dość sporym wydatkiem.
Inną wadą tego rozwiązania jest też ryzyko pojawienia się u niektórych użytkowników bólów głowy po dłuższym korzystaniu z tej technologii.
Pasywna technologia 3D
W odróżnieniu od aktywnego 3D, w przypadku pasywnego, mamy do czynienia z okularami nie wymagającymi osobnego zasilania. Główną zasadą działania okularów pasywnych jest podzielenie obrazu na linie, a następnie ich selekcja. Część pasków jest widoczna tylko dla lewego oka, druga część dla prawego. Jakość otrzymywana w wyniku stosowania okularów pasywnych jest znacznie niższa niż przy technologii aktywnej. Rozwiązanie to jest jednak bardziej przyjazne dla naszych oczu i nie występują przy jego stosowaniu wspomniane wyżej bóle głowy. Także cena samych okularów jest znacznie mniejsza, można je nabyć już od 15 zł. Niestety, technologia pasywna uzależniona jest głównie od telewizora, który wykonuje większość pracy, zaś spadek rozdzielczości pionowej oraz słabe kąty widzenia góra-dół zmuszają użytkownika do montowania telewizora bezpośrednio na poziomie jego oczu.
Wielkość ekranu
W przypadku telewizorów z technologią aktywnego 3D wielkość telewizora to czysta preferencja użytkownika. Oczywiście większy ekran daje odczucie większego realizmu. Dzieje się tak za sprawą zmian proporcji odbieranego obrazu (rozmiar głów postaci zbliżony bardziej do rzeczywistego itp.). W przypadku pasywnego 3D, rozmiar ma już znaczenie. Telewizor powinien dobrany do m.in. odległości, w jakiej znajdować się będzie użytkownik od odbiornika. Technologia pasywna wymaga zachowania pewnej odległości, w innym razie możemy doświadczać niepożądanych rozmyć lub nakładania się obrazu w przypadku stosowania okularów.
Jakość obrazu: FULL HD a może HD READY?
Za jakość obrazu odpowiada rozdzielczość, głębia kolorów i kontrast.
Głównymi nazwami definiującymi wielkość rozdzielczości obsługiwanej przez dany telewizor są Full HD oraz HD Ready. W przypadku Full HD mamy do czynienia z rozdzielczością w wymiarze 1920 x 1080 i jest to współczesny standard. Co w takim razie z HD Ready? Znane są dwa standardy, sprzedawane pod tą nazwą: 720p i 1080p. Pierwszy z nich to tak naprawdę minimum, jakie musi spełniać dziś telewizor. Niestety ten format uniemożliwi użytkownikowi swobodne odtwarzanie filmów HD. Zalecam więc wybierać modele opatrzone nazwą Full HD lub HD Ready pod warunkiem, że będzie to 1080p.
Współcześnie producenci kuszą nas dodatkowymi programami, wzbogacającymi kolory i głębię odbieranego obrazu. Wszystkie są zazwyczaj dość dobre, ale ważną z punktu widzenia użytkownika rzeczą są dwa odcienie: biały i czarny. Warto przy okazji zakupu sprawdzić właśnie te dwa kolory. Im ciemniejszy czarny i bardziej wyraźne obiekty białe, tym większą mamy gwarancję, że obraz będzie znakomity. Wszystko to ma znaczenie zarówno w przypadku obrazu 2D, jak i 3D.
Audio
Coś dla oka już było, więc należy wspomnieć o systemie audio.
Większość producentów stanęła na wysokości zadania i wyposażają telewizory w dość wydajne głośniki. Średnia moc oscyluje wokół 20-25W. Jest to wystarczająca moc dla pomieszczenia do 50 metrów kwadratowych. Oprócz samych głośników do dyspozycji mamy wiele systemów wzbogacających dźwięk. Jednym z ciekawszych jest proponowany przez LG (model LG 42LB671) Virtual Surround Plus. Krótko mówiąc, jest to system rozpraszający dźwięk m.in. góra- dół, co daje odczucia podobne do tych, jakie spotykamy w kinie. Podstawowymi standardami, które powinny znaleźć się w jadłospisie są: Dolby Surround, Dolby Digital.
Przy okazji wyboru telewizora warto zarezerwować trochę czasu i przetestować go w miarę możliwości jeszcze w sklepie przed zakupem. Nie bójmy się używać pilota i wchodzić w nawet najdziwniejsze funkcje – może się to stać początkiem całkiem niezłej zabawy. Zwracajmy także uwagę na wykonanie okularów i pilota. Szczególnie liczy się tutaj ich ergonomia. Po zapoznaniu się z tymi podstawowymi wytycznymi, zapewniam, że uda się Wam wybrać telewizor idealny.
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologicznie.pl – Napisany przez autora bloga.
Urodzileś sie po to, by wieść nadzwyczajne życie, robić nadzwyczajne rzeczy i pomóc nadzwyczajnej liczbie ludzi. – Mike Litman
Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂
Naprawdę podoba mi się twój szablon WordPress zwłaszcza ostylowanie kaskadowych arkuszy styli, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!
Wiecie kim jest prawdziwy intelektualista? To ktoś, kto znalazł coś bardziej interesującego niż kobiety. 🙂
Czytam Twgo bloga nader często, regularnie, odwiedź też mojego mówię będzie fajnie… 🙂
Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Czym się inspirujesz na codzień ? skad czerpiesz pomysły na wpisy ?
Kto tego jeszcze nie wie, powinien nadrobić zaległości. Polecam!
Hmmm, a wydawało mi się, że wiem już na ten temat wszystko, a tu taki zdziwienie