Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

Klimatyzator na lato, klimatyzer wodny, wentylator na upalne dni - co wybrać?
Przewodnik po technologii

Klimatyzator, klimatyzer czy wentylator? Pomagamy wybrać sprzęt na upalne dni

Choć kilka upalnych dni mamy już za sobą, to jeszcze większość lata przed nami. Warto wyjść temu naprzeciw i być mądrym przed szkodą. Zgodnie z zasadą: kto sprytniejszy, ten lepszy. A wszystko rozchodzi się o mądry wybór urządzenia, które będzie nas ochładzało. Lepiej wybrać klimatyzator na lato, klimatyzer wodny czy wentylator na upalne dni? I czym one tak naprawdę się od siebie różnią? Oto garść solidnych informacji, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

Wentylator na upale dni

Wentylator na upalne dni to opcja najbardziej ekonomiczna. Właściwie nie jest to tak bardzo istotne, czy kupimy mniejszy na biurko, większy na stojaku, czy może nawet wersję mini na klips (bo te czynniki mocno zależą od naszych potrzeb, które znacznie się różnią). Ważniejsze jest to, by mieć minimum 3 stopnie regulacji nawiewu, cichą pracę oraz wysoką moc i wydajność urządzenia.

Oznacza to, że powinniśmy sprawdzić, jaki jest kąt odchylenia głowicy wentylatora, czyli w jakim zakresie może się obracać. Im większy kąt, tym większy zasięg wentylatora na upalne dni, przy czym wiele zależy od warunków w pomieszczeniu.

Wentylator na upalne dni

Zwróćmy również uwagę na to, czy możemy łatwo go zdemontować i zdjąć łopatki do czyszczenia – to ważne m.in. dla przechowywania poza letnim sezonem. Dodatkowym atutem jest tryb termowentylatora, dzięki któremu urządzenie idealnie nada się także w chłodniejsze dni.

Na rynku są też wentylatory strumieniowe. Nie posiadają łopatek, mają nowoczesny i elegancki wygląd, a na dodatek są bardzo ciche i wydajne, choć ich cena jest odpowiednio wyższa. Wentylator na upalne dni to zawsze dobry wybór i tani.

Klimatyzer wodny

Czym różni się klimatyzer wodny od wentylatora? Z pozoru niewiele je różni, bo tak naprawdę nie są wyposażone w żaden czynnik chłodzący. Do użytku wkracza tutaj zwykła woda.

Ciepłe powietrze wydmuchiwane jest przez zwilżony materiał. W konsekwencji pompowane powietrze ma nieco niższą temperaturę i powoduje uczucie przyjemnej bryzy. Innymi słowy – to taki wentylator połączony z nawilżaczem.

Klimatyzer wodny

Do niektórych klimatyzerów wodnych możemy dodatkowo włożyć kostki lodu bądź zamrożone wkłady do lodówek turystycznych, które wzmocnią efekt chłodzenia. Taki sprzęt musimy jednak użytkować z głową, ponieważ tam gdzie wilgoć, tam też bakterie. Niestety, klimatyzery wodne nie nadają się do schładzania dużych pomieszczeń.

Klimatyzator na lato

Klimatyzator na lato to najbardziej pożądany sprzęt chłodzący w lecie, ale jak się za chwilę okaże, dość niewygodny w montażu.

Poprzednie rozwiązania ograniczały się właściwie do jednej prostej czynności – do wytwarzania nawiewu. W przypadku klimatyzatora na lato dochodzi jeszcze konieczność odprowadzania ciepła – zupełnie tak, jak robią to wentylatory w komputerach. Największy szkopuł w tym, że to powietrze powinno być odprowadzane na zewnątrz pomieszczenia. Inaczej jego obecność nie ma sensu, bo schładzanie będzie hamowane przez ciepłe powietrze, które jednocześnie będzie wydobywało się z drugiej strony urządzenia.

To powoduje, że klimatyzator na lato będzie trzeba zamontować albo specjalny wywietrznik w oknie na rurę odprowadzającą, albo zainstalować je na stałe przy ścianie i przewiercić w niej otwór.

Jeśli już pokonamy to wyzwanie, warto przed zakupem sprawdzić powierzchnię pomieszczenia. Przy czym musimy wziąć pod uwagę rodzaj kondygnacji (piwnica, poddasze, parter), nasłonecznienie, liczbę sprzętów i okien. W przypadku mieszkań zasada jest prosta – na dziesięć metrów kwadratowych przypada jeden kilowat mocy chłodniczej. Wyjątek stanowi bardziej nasłonecznione miejsce, wtedy analogicznie powinniśmy wybrać urządzenie z większą mocą.

Klimatyzator na lato – inne ważne cechy

Klimatyzator na lato swoje chłodzące działanie zawdzięcza mieszance związków zawierających freon. Dostępne są dwa rodzaje klimatyzatorów: jedno- i dwuczęściowe.

Jednoczęściowe (powszechnie nazywane monoblok) są proste w montażu, mobilne, wyglądem przypominają pudło z dołączoną do niego rurą. Rura spełnia funkcję odprowadzającą ciepłe powietrze, dlatego musimy zadbać o to, by wychodziła ona na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia.

Klimatyzator na lato

Klimatyzator na lato dwuczęściowy (typu split) składa się z dwóch części – jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Jedna z nich chłodzi pomieszczenie, druga odprowadza ciepło na zewnątrz. Mamy możliwość ustawienia docelowej temperatury oraz siły nawiewu. Niektórymi klimatyzatorami możemy także dogrzewać mieszkanie w chłodniejszych dniach.

Przy ich wyborze pamiętajmy o takich aspektach jak:

  • hałas,
  • pobór energii,
  • mocy chłodniczej.

Na pewno pomoże nam to w podjęciu decyzji, gdyż wyznaczają one cenę produktu. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy sprzęt posiada filtry pochłaniające nieprzyjemny zapach, jak często trzeba je wymieniać, jaki jest ich koszt. Klimatyzator na lato jest bardzo dobrym wyborem, efektywnym oraz efektownym choć koszt jest bardzo drogi.

Podsumowując, każda forma klimatyzacji w domu jest szczególnie ważna. Przepływ powietrza w domu diametralnie się zmienia na korzyść klimatyzacji. Powietrze staje się lżejsze, przy czym nasze oddechy również.

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

6 KOMENTARZY

  1. Doceniam Twoje poglady, często tutaj bywam, serwerem proxy często się nakrywam, Czytam wiele postów, myślę, kontempluję, Twojego bloga nad wyraz szanuję 🙂

  2. Doceniam Twoje poglady, często tutaj bywam, serwerem proxy często się nakrywam, Czytam wiele postów, myślę, kontempluję, Twojego bloga nad wyraz szanuję 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *