Technologiczne

Ciekawostki z Tech świata

nowoczesne wynalazki
Komputery i tablety

Nowoczesne wynalazki u progu naszej rzeczywistości

Niektóre z nich wciąż mieszkają w laboratoriach wielkich koncernów, o innych wiemy tylko ze złożonych wniosków patentowych, a kolejne walczą o fundusze na Kickstarterze. Ale wszystkie łączy jedno. To nowoczesne wynalazki.

Nowoczesne wynalazki – Arcaboard – lewitujących deskorolek ciąg dalszy

Nie tak dawno pisaliśmy o projekcie lewitującej deskorolki, za którą stała firma Lexus. Niestety, był to projekt mocno laboratoryjny, bo w praktyce unosił się nad ziemią tylko na specjalnym podłożu w jedynym skate parku w USA. ArcaBoard też nie jest idealna, ale za to nie potrzebuje specjalnego podłoża.

Unosi się w powietrzu dzięki 36 wentylatorom kanałowym, które osiągają moc 272 koni mechanicznych. Całość zasilana jest z baterii, które ładują się aż 6 godzin (za 4,5 tysiąca dolarów można dokupić stację dokującą, która naładuje deskorolkę w 35 minut). Sterowanie sprowadza się do umiejętności odpowiedniego ułożenia nóg, choć możemy się także wspomagać aplikacją na smartfonie, która wyrównuje lot. Również ciekawym rozwiązaniem jest silnik do deskorolki.

Power Paper – moc z nowego papieru

Szwedzcy naukowcy stworzyli wyjątkowy papier, który ma ogromną szansę zrewolucjonizować urządzenia mobilne. Mały skrawek „nowego papieru” magazynuje energię, możesz go naładować i rozładować setki razy. Co wyróżnia ten nowoczesny wynalazek?

Jedna, zaskakująca cecha – składa się z włókien celulozy otoczonych przewodzącym polimerem. Efekt? Nie dość, że magazynuje energię, to zachowuje pełną elastyczność. Power Paper, bo tak został ochrzczony, można wytwarzać w arkuszach o różnej grubości, a zatem i pojemności. Znajdzie więc zastosowanie w wielu różnych urządzeniach mobilnych.

Nowoczesne wynalazki – drukarka drukująca metalem

W Toshiba Machines rozpoczęto pracę nad laserową drukarką 3D wykorzystującą technologię LMD (to taka, która produkuje przedmioty z metalu). Specjaliści japońskiej marki opracowali do niej specjalne dysze, wykorzystując do tego celu symulacje mechaniki płynów. Dzięki temu udało się uzyskać znaczne skupienie rozprysku cząsteczek metalowego proszku, które stapiane 800-watowym laserem pozwalają produkować podzespoły z wydajnością 110 cm sześciennych na godzinę (!). W ten sposób drukarka pozwoli produkować większe elementy w bardzo przystępnej cenie, z takich materiałów jak stal nierdzewna, żelazo oraz Iconel. Ciekawe ile w przyszłości będzie trwał wydruk 3D.

Pierwszy pasażerski dron

Na zakończonych niedawno targach CES 2016 pokazano prototyp pierwszego pasażerskiego dronu. Nowoczesny dron przypomina niewielki helikopter, który wyposażony jest w cztery silniki. Na pokład może zabrać jedną osobę lub 100 kilogramów ładunku. Jak zapewniają jego konstruktorzy, 2-godzinne ładowanie akumulatorów EHang 184 zapewni 23 minutowy lot z prędkością 100 km/h, na wysokości od 300-500 metrów do maks. 3500 metrów. Kontrola nad nim odbywa się za pomocą specjalnego tabletu wyposażonego w autorskie oprogramowanie, który umieszczony został w środku drona. Nowoczesne wynalazki nie będą należeć do najtańszych. Dron ma kosztować ok. 200-300 tys. dolarów.

Fleye – kula szpiegula

W porównaniu do dronów, Fleye wyróżnia się jednym istotnym szczegółem: śmigła ukryte są wewnątrz kulistej obudowy. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że łopatki wyrządzą komuś krzywdę. Kula szpiegula porusza się z prędkością 16km/h i może pozostawać w powietrzu przez 10 minut. Na jej pokładzie znajduje się kamera, która robi zdjęcia o rozdzielczości 5MP i nagrywa filmy w rozdzielczości 1080p/30 kl/s oraz dwurdzeniowy minikomputer z Linuxem. Fleye ma kosztować 1250 Euro, ale na Kickstarterze można go zamówić w przedsprzedaży za pół ceny. Myślicie, że pomysł podchwyci?

Nowoczesne wynalazki – First V1sion

Na koniec coś niezwykle intrygującego dla fanów piłki nożnej. First V1sion to płaska kamerka zamontowana w sportową koszulkę. Obiektyw znajduje się centralnie na klatce piersiowej, nieco powyżej mostka. Efekt? W przyszłości relacje z meczów mogłyby być urozmaicane z widoku piłkarza. First V1sion nadaje materiał wideo w Full HD do urządzenia w zasięgu ok. 100 metrów. Treści są szyfrowane, a opóźnienie wynosi tylko 2ms. Jakość nagrań obejrzysz na tym filmie.

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony technologiczne.pl – Napisany przez autora bloga.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *